Przyznanie kredytu 20 miljardów marek na pomoc rolną w r. 1923 dla reemigrantów we wschodnich województwach.

USTAWA
z dnia 8 sierpnia 1923 r.
o przyznaniu kredytu 20 miljardów marek na pomoc rolną w r. 1923 dla reemigrantów we wschodnich województwach.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:
Art.  1.

Upoważnia się Rząd do dodatkowego wstawienia w budżecie Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych na r. 1923 kredytu nadzwyczajnego w wysokości 20 miljardów marek, przeznaczonego na uruchomienie gospodarstw rolnych, względnie podniesienie ich wytwórczości.

Art.  2.

Kredyt będzie przeznaczony na uruchomienie, względnie podniesienie wytwórczości gospodarstw reemigrantów, nie przekraczających 45 ha, zniszczonych wskutek wojny na obszarze województw: wileńskiego, poleskiego, nowogródzkiego, białostockiego i wołyńskiego.

Art.  3.

Kredyt będzie udzielany:

a)
Bezpośrednio zainteresowanym, którzy bez pomocy państwowej nie są w sianie należycie uruchomić swych gospodarstw, na zakup niezbędnych środków produkcji.

Kredyt ten winien być udzielony na okres czasu nie dłuższy nad lat 6. Podlega on oprocentowaniu za cały czas trwania pożyczki w stosunku 6 od sta rocznie.

b)
Związkom samorządowym i spółdzielniom rolniczym na organizowanie kolumn do orki odłogów i zakup ziarna do siewu, oraz narządzi rolniczych. Z kredytu tego mogą korzystać te instytucje, którym Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu powierzy wyżej wymienione czynności i które poddadzą się kontroli Ministerstwa w zakresie tych czynności. Kredyt ten winien być krótkoterminowy płatny najdalej do 31 grudnia 1924 r. i oprocentowany po 10 od sta w stosunku rocznym.

Wysokość kredytu, udzielonego na zasadzie punktu b) niniejszego artykułu, nie może przekraczać w sumie 5% całego kredytu.

Art.  4.

Każda poszczególna pożyczka, określona w walucie markowej, będzie jednocześnie prze-rachowana na stały miernik, ustalony przez Ministra Skarbu. Pożyczki będzie spłacana ratami w walucie obowiązującej w stosunku do tego stałego miernika w dniu wystawienia przez Państwowy Bank Rolny wezwania płatniczego, które to wystawienie nie może nastąpić wcześniej, niż w 30 dni przed terminem płatności raty.

Art.  5.

Wszelkie zwroty z sum, wydatkowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych z kredytu, przyznanego na mocy niniejszej ustawy, pozostają w okresie budżetowym roku 1923 do całkowitego rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych na cele, w art. 3 niniejszej ustawy wskazane.

Art.  6.

Państwowemu Bankowi Rolnemu powierza się wykonanie dyspozycji Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych w zakresie czynności bankowych, dotyczących przyznanego ustawą niniejszą kredytu, a mianowicie:

a)
przyjmowanie wpłat i dokonywanie wypłat na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Bóbr Państwowych,
b)
wydawanie na żądanie Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych opinji w przedmiocie zabezpieczenia udzielanych pożyczek,
c)
ściągania od dłużników i inkasowanie rat i wszelkich innych należności z tytułu wydanych pożyczek,
d)
prowadzenie księgowości tego kredytu.

Na pokrycie wydatków, związanych z wykonaniem powierzonych mu czynności, Państwowy Bank Rolny pobiera od dłużników na swoje dobro dodatek administracyjny, ustalony za zgodą Ministra Skarbu i uiszczany w ratach, z których pierwsza płatna jest przy udzieleniu kredytu, dalsze zaś w terminach płatności rat pożyczkowych.

Art.  7.

Podanie o udzielenie pomocy rolnej z kredytu, otwartego na mocy niniejszej ustawy, jak również o odroczenie terminu wpłacania rat pożyczki w granicach ogólnych, przewidzianych ustawą, załączniki do tych podań, oraz wszelkie dokumenty, związane z istotą tych podań, są wolne od wszelkich opłat stemplowych i komunalnych.

Art.  8.

Ściąganie należności z tytułu zobowiązań, wydanych na mocy art. 3 niniejszej ustawy, odbywać się bidzie trybem egzekucji administracyjnej bezspornych należności skarbowych.

Art.  9.

Wykonanie niniejszej ustawy poleca się Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych, a co do zasad ustanowienia warunków, zmierzających do hipotecznego lub innego zabezpieczenia udzielanych kredytów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  10.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.92.720

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przyznanie kredytu 20 miljardów marek na pomoc rolną w r. 1923 dla reemigrantów we wschodnich województwach.
Data aktu: 08/08/1923
Data ogłoszenia: 21/09/1923
Data wejścia w życie: 21/09/1923