Przyznanie kredytu 20 miljardów marek na pomoc rolną w r. 1923 dla reemigrantów we wschodnich województwach.

USTAWA
z dnia 8 sierpnia 1923 r.
o przyznaniu kredytu 20 miljardów marek na pomoc rolną w r. 1923 dla reemigrantów we wschodnich województwach.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:
Art.  1.

Upoważnia się Rząd do dodatkowego wstawienia w budżecie Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych na r. 1923 kredytu nadzwyczajnego w wysokości 20 miljardów marek, przeznaczonego na uruchomienie gospodarstw rolnych, względnie podniesienie ich wytwórczości.

Art.  2.

Kredyt będzie przeznaczony na uruchomienie, względnie podniesienie wytwórczości gospodarstw reemigrantów, nie przekraczających 45 ha, zniszczonych wskutek wojny na obszarze województw: wileńskiego, poleskiego, nowogródzkiego, białostockiego i wołyńskiego.

Art.  3.

Kredyt będzie udzielany:

a)
Bezpośrednio zainteresowanym, którzy bez pomocy państwowej nie są w sianie należycie uruchomić swych gospodarstw, na zakup niezbędnych środków produkcji.

Kredyt ten winien być udzielony na okres czasu nie dłuższy nad lat 6. Podlega on oprocentowaniu za cały czas trwania pożyczki w stosunku 6 od sta rocznie.

b)
Związkom samorządowym i spółdzielniom rolniczym na organizowanie kolumn do orki odłogów i zakup ziarna do siewu, oraz narządzi rolniczych. Z kredytu tego mogą korzystać te instytucje, którym Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu powierzy wyżej wymienione czynności i które poddadzą się kontroli Ministerstwa w zakresie tych czynności. Kredyt ten winien być krótkoterminowy płatny najdalej do 31 grudnia 1924 r. i oprocentowany po 10 od sta w stosunku rocznym.

Wysokość kredytu, udzielonego na zasadzie punktu b) niniejszego artykułu, nie może przekraczać w sumie 5% całego kredytu.

Art.  4.

Każda poszczególna pożyczka, określona w walucie markowej, będzie jednocześnie prze-rachowana na stały miernik, ustalony przez Ministra Skarbu. Pożyczki będzie spłacana ratami w walucie obowiązującej w stosunku do tego stałego miernika w dniu wystawienia przez Państwowy Bank Rolny wezwania płatniczego, które to wystawienie nie może nastąpić wcześniej, niż w 30 dni przed terminem płatności raty.

Art.  5.

Wszelkie zwroty z sum, wydatkowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych z kredytu, przyznanego na mocy niniejszej ustawy, pozostają w okresie budżetowym roku 1923 do całkowitego rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych na cele, w art. 3 niniejszej ustawy wskazane.

Art.  6.

Państwowemu Bankowi Rolnemu powierza się wykonanie dyspozycji Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych w zakresie czynności bankowych, dotyczących przyznanego ustawą niniejszą kredytu, a mianowicie:

a)
przyjmowanie wpłat i dokonywanie wypłat na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Bóbr Państwowych,
b)
wydawanie na żądanie Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych opinji w przedmiocie zabezpieczenia udzielanych pożyczek,
c)
ściągania od dłużników i inkasowanie rat i wszelkich innych należności z tytułu wydanych pożyczek,
d)
prowadzenie księgowości tego kredytu.

Na pokrycie wydatków, związanych z wykonaniem powierzonych mu czynności, Państwowy Bank Rolny pobiera od dłużników na swoje dobro dodatek administracyjny, ustalony za zgodą Ministra Skarbu i uiszczany w ratach, z których pierwsza płatna jest przy udzieleniu kredytu, dalsze zaś w terminach płatności rat pożyczkowych.

Art.  7.

Podanie o udzielenie pomocy rolnej z kredytu, otwartego na mocy niniejszej ustawy, jak również o odroczenie terminu wpłacania rat pożyczki w granicach ogólnych, przewidzianych ustawą, załączniki do tych podań, oraz wszelkie dokumenty, związane z istotą tych podań, są wolne od wszelkich opłat stemplowych i komunalnych.

Art.  8.

Ściąganie należności z tytułu zobowiązań, wydanych na mocy art. 3 niniejszej ustawy, odbywać się bidzie trybem egzekucji administracyjnej bezspornych należności skarbowych.

Art.  9.

Wykonanie niniejszej ustawy poleca się Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych, a co do zasad ustanowienia warunków, zmierzających do hipotecznego lub innego zabezpieczenia udzielanych kredytów w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  10.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.92.720

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przyznanie kredytu 20 miljardów marek na pomoc rolną w r. 1923 dla reemigrantów we wschodnich województwach.
Data aktu: 08/08/1923
Data ogłoszenia: 21/09/1923
Data wejścia w życie: 21/09/1923