Zakres działania Ministra Reform Rolnych i organizacja urzędów i komisji ziemskich.

USTAWA
z dnia 11 sierpnia 1923 r.
o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisji ziemskich.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszani ustawę następującej treści:
Art.  1.

Przebudowa ustroju rolnego, tudzież regulowanie nowego ustroju- rolnego należą do zakresu działania Ministra Reform Rolnych.

Art.  2.

W szczególności do zakresu działania Ministra Reform Rolnych należy:

A.
Przygotowywanie projektów ustaw w przedmiocie przebudowy i regulowania ustroju rolnego.
B.
Wykonywanie ustaw, dotyczących tej przebudowy, a mianowicie:
a)
zapewnianie potrzebnej do państwowej parcelacji i kolonizacji ilości ziemi, jej rozparcelowanie i skolonizowanie;
b)
regulowanie spraw, dotyczących ustroju gospodarstw rolnych, jako to: scalania gruntów, układu służebności, podziału gruntów wspólnych;
c) 1
regulowanie obrotu ziemią oraz wszelkie sprawy agrarno-finansowe, związane z t. zw. umocnieniem niemczyzny;
d)
organizacja urzędów ziemskich;
e) 2
Inne sprawy, przekazane przez ustawy Ministrowi Reform Rolnych. Sprawy z zakresu reform rolnych, o ile są związane z wytwórczością rolną, będą załatwiane przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, sprawy zaś opieki nad rolnictwem, o ile dotyczą gospodarstw, powstałych w wyniku przebudowy ustroju rolnego, będą, załatwiane przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych;
f)
udzielanie upoważnień osobom fizycznym i prawnym do przeprowadzania pod nadzorem i w granicach, przez Ministra Reform Rolnych ustalonych, prac, związanych z przebudową ustroju rolnego i regulowaniem struktury gospodarstw rolnych (parcelacja, komasacja, likwidacja serwitutów, podział gruntów wspólnych, zamiana gruntów), oraz wykonywanie nadzoru nad ich działalnością;
g)
przeprowadzanie wszelkich czynności technicznych, związanych z przebudową ustroju rolnego (parcelacja, komasacja, likwidacja serwitutów, podział gruntów wspólnych, zamiana gruntów), udzielanie w tym względzie osobom fizycznym i prawnym, do tych czynności prawnie uzdolnionym, upoważnień, oraz nadzór nad ich działalnością.
C.
Sprawy b. pruskich komisji generalnych i specjalnych, b. pruskiej komisji kolonizacyjnej i b. Urzędu Osadniczego w Poznaniu, b. austrjackich komisji agrarnych i komisji obrotu ziemią, tudzież sprawy włości rentowych b. zaboru austrjackiego i pruskiego a to z zachowaniem kompetencji sądów, przez ustawy im zastrzeżonych.
D.
Likwidacja spraw b. państwowych banków agrarnych na ziemiach polskich, a w szczególności sprawy oddziałów b. rosyjskiego Banku Włościańskiego i Szlacheckiego i b. pruskich banków rentowych oraz regulowanie i zlikwidowanie spraw, dotyczących aktów organizacji ziemskiej włościan na terenie b. zaboru rosyjskiego.
E.
Inne sprawy, przekazane przez ustawy Ministrowi Reform Rolnych.

W sprawach, związanych z wytwórczością rolną, Minister Reform Rolnych działa w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  3. 3

(uchylony).

Art.  4. 4

(uchylony).

Art.  5. 5

(uchylony).

Art.  6. 6

(uchylony).

Art.  7. 7

(uchylony).

Art.  8. 8

(uchylony)..

Art.  9. 9

(uchylony).:

Art.  9a. 10

(uchylony).

Art.  10. 11

(uchylony).

Art.  11. 12

(uchylony)..

Art.  12. 13

(uchylony).

Art.  13. 14

(uchylony)..

Art.  14. 15

(uchylony).

Art.  15. 16

(uchylony)..

Art.  16. 17

(uchylony).

Art.  17. 18

(uchylony)..

Art.  18. 19

(uchylony).

Art.  19. 20

(uchylony).

Art.  20. 21

(uchylony).

Art.  21. 22

(uchylony).

Art.  22. 23

(uchylony).

Art.  23. 24

(uchylony).

Art.  24. 25

(uchylony).

Art.  25. 26

W sprawach, w których orzekanie należy do Ministra Reform Rolnych oraz urzędów i 'komisji ziemskich, droga cywlino-sądowa jest niedopuszczania, o ile poszczególne ustawy nie przewidują w tym względzie wyjątków.

W szczególności przysługuje właścicielowi prawo zwrócenia się na drogę cywilno-sądową, jeżeli uważa, że i tytułu wynagrodzenia za przymusowo wykupiony majątek ziemski zostało mu przyznane poniżej norm, ustalonych dla wymiaru odszkodowania w ustawie, która oznaczy sposób oszacowania i wynagrodzenia za przymusowo wykupione nieruchomości.

Art.  26. 27

(uchylony).

Art.  27. 28

(uchylony).

Art.  28.

Do wykonania nadzoru nad instytucjami i osobami (art. 2 p. f) i g), które w myśl obowiązujących ustaw i rozporządzeń podlegają kontroli Ministra Reform Rolnych, oraz ujednostajnienia ich działalności, Minister Reform Rolnych ustanawia specjalnych delegatów, lub powierza te czynności prezesom okręgowych urzędów ziemskich i wydaje w tym względzie osobne instrukcje.

Art.  29.

Organom urzędów ziemskich służy, za uprzedniem powiadomieniem właściciela,. prawo wstępu na grunty obejścia gospodarskie, oraz prawo dokonywania na ich obszarze wszelkich czynności urzędowych, związanych z zakresem działania urzędów ziemskich. Powiadomienie może być uskutecznione ustnie bezpośrednio przed wykonaniem czynności urzędowej, o ile tryb postępowania nie jest inaczej ustawami określony.

Art.  30. 29

(uchylony).

Art.  31.

Za czynności, dokonywane w zakresie praw technicznych, oraz za prace, wykonywane na szczególne zamówienia stron poza normalnem postępowaniem, urzędy ziemskie pobierają na rzecz Skarbu Państwa opłaty, których rodzaj i wysokość określi rozporządzenie Ministra Reform Rolnych, wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  32. 30

(uchylony)..

Art.  33. 31

Na obszarze b. zaboru austrjackiego, o ile poszczególne ustawy inaczej nie stanowią:

w sprawach, dotyczących podziału gruntów wspólnych i regulacji odnoszących się do nich praw użytkowania i zarządu oraz oczyszczenia lasów z obcych enklaw i arondacji granic leśnych - unormowanych w galicyjskich ustawach krajowych z dnia 9 grudnia 1899 r. (Dz. Gal. Ustaw Kraj. 1900 r. Nr. Nr. 19 i 20) i w śląskich ustawach krajowych z dnia 28 grudnia 1887 r. (Dz. Śląsk. Ust. Kraj. 1888 r. Nr. Nr. 13 i 14) - czynności b. komisji ministerjalnej i b. komisyj krajowych - w charakterze II instancji - wykonywują terytorjalnie właściwe okręgowe urzędy ziemskie względnie okręgowe komisje ziemskie, pozostałe czynności b. komisyj krajowych i czynności b. zaprzysiężonych komisarzy miejscowych wykonywują komisarze ziemscy (art. 22); w sprawach, dotyczących wykupu i regulacji ciężarów gruntowych - unormowanych w galicyjskiej ustawie krajowej z dnia 24 marca 1895 r. (Dz. Gal. Ustaw Kraj. Nr. 20) i w śląskiej ustawie krajowej z dnia 8 stycznia 1889 r. (Dz. Śląsk. Ustaw Kraj. Nr. 11) - czynności b. austrjackiego Ministra Spraw Wewnętrznych, w charakterze II instancji, wykonywują terytorjalnie właściwe okręgowe urzędy ziemskie względnie okręgowe komisje ziemskie z tem, że nie obowiązuje przepis o konieczności porozumienia z b. Ministrem Rolnictwa przy wydawaniu orzeczeń przez b. Ministra Spraw Wewnętrznych; czynności b. namiestnictwa we Lwowie i b. Śląskiego Rządu Krajowego, jak również czynności b. starostw wykonywują komisarze ziemscy (art. 22); w sprawach, dotyczących wykupu świadczeń i danin w naturaljach - unormowanych w galicyjskiej ustawie krajowej z dnia 27 maja 1873 r. (Dz. Gal. Ustaw Kraj. Nr. 253) - czynności b. namiestnictwa we Lwowie wykonywują terytorjalnie właściwe okręgowe urzędy ziemskie względnie okręgowe komisje ziemskie - z tem, że orzekają one ostatecznie; czynności b. starostw wykonywują komisarze ziemscy (art. 22);

czynności b. starostw względnie b. magistratów miast, posiadających własny statut - unormowane w Galicyjskiej i Śląskiej ustawach krajowych z dnia 5 kwietnia 1870 r. (Dz. Gal. Ustaw Kraj. Nr. 36 i Dz. Śląsk. Ustaw Kraj. Nr. 22) - oznaczających właściwość władz, orzekać mających - po myśli ustawy państwowej z dnia 6 lutego 1869 r. (Dz. Praw Państwa austr. Nr. 18) - czy przez zamianę gruntów ulepszy się stan gospodarstwa - wykonywują komisarze ziemscy (art. 22), czynności zaś b. namiestnictwa we Lwowie względnie b. Śląskiego Rządu Krajowego w tymże zakresie - wykonywują terytorjalnie właściwe okręgowe urzędy ziemskie z tem, że okręgowe urzędy ziemskie orzekają ostatecznie i że przy wykonywaniu wymienionych ustaw z dnia 5 kwietnia 1870 r. nie obowiązuje przepis o konieczności porozumienia z b. Wydziałem Powiatowym względnie z b. Wydziałem Krajowym.

Art.  34. 32

Na obszarze b. zaboru pruskiego z wyłączeniem górnośląskiej części województwa śląskiego: czynności b. Urzędu Osadniczego w Poznaniu, b. pruskich komisyj generalnych oraz b. pruskich komisyj specjalnych, z wyłączeniem sporów cywilno-prawnych, należących do sądów, stosownie do ich właściwości - wykonywują komisarze ziemscy (art. 22) względnie delegaci okręgowego urzędu ziemskiego. W powyższym zakresie czynności b. Wyższego Sądu Kultury Krajowej wykonywują terytorjalnie właściwe okręgowe komisje ziemskie; jednak: czynności b. Urzędu Osadniczego w Poznaniu w zakresie pruskiego rozporządzenia, dotyczącego ustawowego prawa pierwokupu posiadłości ziemskich i leśnych z dnia 23 grudnia 1918 r. (zbiór ustaw pr. 1919 r. str. 3) i czynności tegoż urzędu w zakresie udzielania zezwoleń na przewłaszczenie obszarów powyżej 300 ha wykonywują terytorjalnie właściwe okręgowe urzędy ziemskie; także i uprawnienia b. Urzędu Osadniczego w Poznaniu i b. pruskich komisyj generalnych do wykonywania prawa odkupu przysługują terytorjalnie właściwemu okręgowemu urzędowi ziemskiemu, a do ustalenia ceny odkupu włości rentowych - okręgowej komisji ziemskiej.

Postanowienia niniejszego artykułu nie naruszają postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 listopada 1927 r. o powierzeniu Państwowemu Bankowi Rolnemu prowadzenia likwidacji spraw instytucyj osadniczych i finansowych, które udzielały kredytów na cele agrarne w województwie pomorskiem, poznańskiem i górnośląskiej części województwa śląskiego (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 924).

Art.  35. 33

Na obszarze b. Królestwa Polskiego, o ile nie zostało postanowione inaczej, czynności b. komisarzy do spraw włościańskich i b. urzędów gubernjalnych do spraw włościańskich (z wyjątkiem orzecznictwa tych urzędów w charakterze II instancji) wykonywują komisarze ziemscy (art. 22), pozostałe czynności b. urzędów gubernjalnych do spraw włościańskich i czynności b. urzędu do spraw włościańskich gubernij Królestwa Polskiego przy Wydziale Ziemskim rosyjskim Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wykonywują okręgowe urzędy ziemskie względnie okręgowe komisje ziemskie; czynności b. rosyjskiego Ministra Spraw Wewnętrznych, przewidziane w art. 106 i 118 ustawy o organizacji ziemskiej włościan (Zb. pr. ces. ros., tom IX, kont. 1913 r., osobne dodatki, ks. IX), wykonywują komisarze ziemscy (art. 22) - w I instancji i okręgowe urzędy ziemskie - w II instancji, czynności b. II departamentu rosyjskiego Senatu Rządzącego - Najwyższy Trybunał Administracyjny.

Jednocześnie uchyla się postanowienia art. 106 i 118 wymienionej ustawy o organizacji ziemskiej włościan, stanowiące o przedstawieniach urzędu do spraw włościańskich gubernij Królestwa Polskiego, o wnioskach miejscowych urzędów gubernjalnych do spraw włościańskich i o rozpatrywanie tych wniosków przez urząd do spraw włościańskich gubernij Królestwa Polskiego

Na pozostałym obszarze b. zaboru rosyjskiego, o ile nie zostało postanowione inaczej, czynności b. naczelników ziemskich i b. t. zw. "mirowych pośreddników" oraz powiatowych komisji urządzeń rolnych przechodzą na komisarzy ziemskich (art. 22) ; czynności b. urzędów gubernjalnych do spraw włościańskich oraz gubernjalnych komisji urządzeń rolnych - na okręgowe urzędy, względnie komisje ziemskie; czynności b. rosyjskich Ministrów Spraw Wewnętrznych i Rolnictwa w zakresie ich uprawnień, dotyczących spraw ustroju rolnego - na Ministra Reform Rolnych; czynności b. 1! departamentu rosyjskiego

.Senatu Rządzącego - na Najwyższy Trybunał Administracyjny.

Na całym obszarze b. zaboru rosyjskiego uprawnienia b. rosyjskiego ministra rolnictwa (kierownika głównego urzędu ustroju rolnego i rolnictwa), a w szczególności uprawnienia przejęte przez niego po b. ministrze dóbr państwowych w zakresie oznaczonym w art. 1 i 2 niniejszej ustawy, przechodzą na Ministra Reform Rolnych

Art.  35a. 34

Od zarządzeń względnie orzeczeń komisarza ziemskiego (art. 22) względnie delegata okręgowego urzędu ziemskiego (ustęp ostatni art. 21) w sprawach, unormowanych w art. 33, 34 i 35, a wchodzących w zakres działania okręgowych komisyj ziemskich (art. 12) służy stronom prawo odwołania do okręgowej komisji ziemskiej, która rozstrzyga ostatecznie na posiedzeniach jawnych. Postanowienia art. 24 co do terminu i sposobu wniesienia odwołania mają tu analogiczne zastosowanie

Art.  36.

Wymienione w poszczególnych ustawach i rozporządzeniach uprawnienia i obowiązki Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego oraz Głównego Urzędu Ziemskiego przechodzą na Ministra Reform Rolnych.

Art.  37.

Niezakończone w komisjach ziemskich sprawy f chwilą wejścia w życie ustawy niniejszej będą rozpoznawane nadal według przepisów tejże ustawy.

Nierozpatrzone przez Sąd Najwyższy sprawy ze skarg na orzeczenia Głównej Komisji Ziemskiej w Warszawie i b. Centralnej Komisji Ziemskiej w Wilnie z chwilą wejścia w życie ustawy niniejszej podlegają rozpoznaniu- Najwyższego Trybunału Administracyjnego z wyjątkiem spraw, zastrzeżonych drodze sądowo-cywilnej 'w myśl art. 25 niniejszej ustawy.

Art.  38.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  39.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie uwłaczając na obszarze województwa śląskiego postanowieniom Ustawy Konstytucyjnej z dnia 15 lipca 1920 r., zawierającej statut organiczny województwa śląskiego (Dz. U. R. P. № 73, poz. 497).

Jednocześnie tracą moc obowiązującą przepisy i ustawy, dotyczące przedmiotów, unormowanych ustawą niniejszą a w szczególności ustawa z dnia 6 lipca 1920 r. o organizacji urzędów ziemskich (Dz. U. R. P. № 70, poz. 461).

1 Art. 2 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 1932 r. (Dz.U.32.19.129) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 1932 r.
2 Art. 2 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 1932 r. (Dz.U.32.19.129) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 1932 r.
3 Art. 3 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
4 Art. 4 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
5 Art. 5 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
6 Art. 6 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
7 Art. 7 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
8 Art. 8 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
9 Art. 9 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
10 Art. 9a uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
11 Art. 10 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
12 Art. 11 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
13 Art. 12 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
14 Art. 13 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
15 Art. 14 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
16 Art. 15 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
17 Art. 16 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
18 Art. 17 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
19 Art. 18 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
20 Art. 19 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
21 Art. 20 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
22 Art. 21 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
23 Art. 22 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
24 Art. 23 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
25 Art. 24 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
26 Art. 25 zmieniony przez art. 5 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 marca 1928 r. o powództwie cywilnem o odszkodowanie z tytułu wynagrodzenia za nieruchomość przymusowo wykupioną lub przejętą na rzecz Państwa (Dz.U.28.27.253) z dniem 12 marca 1928 r.
27 Art. 26 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
28 Art. 27 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
29 Art. 30 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
30 Art. 32 uchylony przez art. 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacja komisyj ziemskich (Dz.U.33.85.635) z dniem 1 stycznia 1934 r.
31 Art. 33:

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 17 lutego 1932 r. (Dz.U.32.19.129) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 1932 r.

- zmieniony przez art. 31 pkt 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.

32 Art. 34 zmieniony przez art. 31 pkt 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.
33 Art. 35:

- zmieniony przez art. 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 15 lipca 1927 r. (Dz.U.27.68.598) zmieniającej nin. ustawę z dniem 3 sierpnia 1927 r.

- zmieniony przez art. 31 pkt 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.

34 Art. 35a dodany przez art. 31 pkt 4 rozp. z mocą ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.90.706

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zakres działania Ministra Reform Rolnych i organizacja urzędów i komisji ziemskich.
Data aktu: 11/08/1923
Data ogłoszenia: 14/09/1923
Data wejścia w życie: 14/09/1923