Przeprowadzenie perjodycznych lub nagłych rewizji w przedsiębiorstwach i u osób prywatnych, w wykonaniu art. 20 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 5 czerwca 1923 r.
w przedmiocie przeprowadzenia perjodycznych lub nagłych rewizji w przedsiębiorstwach i u osób prywatnych, w wykonaniu art. 20 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409) zarządza się co następuje:
§  1.
Rewizje perjodyczne.
1.
Rewizje perjodyczne mają być wykonywane w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych, w hurtowniach, w sklepach tytoniowych i u tak zwanych szynkarzy tytoniowych tak często, jak są potrzebne, a przedmiotem rewizji są zapasy wyrobów tytoniowych i wykazy, o ile przedsiębiorstwo do prowadzenia ich jest obowiązane.
2.
Rewizje odbywają się w dniach roboczych i w dzień t. j. od wschodu do zachodu słońca z wyjątkiem wypadku, w którym przedsiębiorstwo pracuje w dzień świąteczny lub w nocy. Przy rewizji należy bezwarunkowo unikać wszelkiego zatamowania lub przerwy w ruchu przedsiębiorstwa, o ile cel rewizji na to pozwana.
3.
W mieszkaniach przedsiębiorcy i jego pomocników i u osób prywatnych, do przedsiębiorstwa nie należących, rewizji perjodycznych wykonywać nie wolno.
§  2.
Rewizje nagłe.
1.
Rewizje nagłe w sprawach tytoniowych można wykonywać w każdem przedsiębiorstwie choćby nie tytoniowem i u osób prywatnych bez ograniczenia lokalu i czasu jednak tylko w razie, jeżeli istnieje niewątpliwe i z ważnych powodów uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorstwo lub osoby, u których ma się odbyć rewizja:
a)
popełniły wykroczenie przeciwko postanowieniom ustawy o monopolu tytoniowym lub wzięły udział w rakiem przekroczeniu,
b)
że się u nich znajduje przedmiot lub sprawca przekroczenia albo środki pomocnicze, do jego popełnienia służące,
c)
że się u nich prowadzi bez koncesji potajemnie przedsiębiorstwo ustawą monopolową zabronione.
2.
Rewizje nagłe wykonuje się - z wyjątkiem wypadki; przychwycenia na gorącym uczynku - w asystencji funkcjonariusza, delegowanego przez miejscową władze bezpieczeństwa publicznego lub w braku takiej władzy na miejscu w asystencji członka zarządu gminnego albo jeżeli i to niemożliwe w asystencji osoby prywatnej w miejscu zamieszkałej, a zaufania godnej.
3.
Przy rewizji jest konieczną obecność osoby, u której rewizja się odbywa, albo jeżeli ta jest nieobecną osoby, której poruczono dozór nad dotyczącym lokalem lub budynkiem. Osobie tej należy na żądanie okazać pisemne upoważnienie do przedsięwzięcia rewizji.
4.
Jeżeli dotyczący lokal lub budynek zastano zamkniętym należy posłać po właściciela lokalu lub osobę, której poruczono dozór nad tym lokalem. Do czasu przybycia tej osoby należy zabezpieczyć wszystkie wejścia przez postawienie straży lub w razie dłuższej zwłoki - przez nałożenie pieczęci urzędowych.
5.
Po ukończeniu każdej rewizji nagłej spisuje się na miejscu krótki protokuł zawierający dzień, obecne osoby, cel i rezultat rewizji.
§  3.
Zarządzenie rewizji,
1.
Rewizje perjodyczne mogą przedsiębrać funkcjonarjusze kontroli skarbowej upoważnieni przez dotyczący urząd akcyz i monopoli państwowych lub przez inspektora kontroli skarbowej.
2.
Do zarządzenia rewizji nagłych uprawnieni są naczelnicy urzędów akcyz i monopoli państwowych względnie osoby przez nich upoważnione.
3.
Jeżeli posiadacz ogólnego upoważnienia osobiście rewizji nagłej nie przeprowadza, to wydaje on pisemne polecenie szczegółowe, w którem należy wymienić imię, nazwisko i tytuł służbowy funkcjonarjusza do rewizji upoważnionego, osobę, u której ma się rewizja odbyć, a nadto powód i cel rewizji.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.65.508

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie perjodycznych lub nagłych rewizji w przedsiębiorstwach i u osób prywatnych, w wykonaniu art. 20 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym.
Data aktu: 05/06/1923
Data ogłoszenia: 02/07/1923
Data wejścia w życie: 02/07/1923