Zmiana i podwyższenie taksy komisowego, pobieranego przez ajencje celne polskich kolei państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 13 marca 1923 r.
o zmianie i podwyższeniu taksy komisowego, pobieranego przez ajencje celne polskich kolei państwowych. *

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. Na 14 poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządza się co następuje:
I.
Taksa komisowego, pobieranego przez ajencje celne polskich kolei państwowych za załatwianie formalności celnych, akcyzowych i policyjno-sanitarnych przy rewizji celnej towarów i bagażu, oraz za czynności ekspedycyjne (Dz. U. R. P. z r. 1920 № 12 poz. 67) otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 1. Od towarów przywozowych, podlegających cłu, Ajencje Celne pobierają:

a) przy wysokości cła do 1.000.000 mk. - 2% od sumy cła lecz nie mniej niż 10.000 mk. od przesyłki;

b) przy wysokości cła ponad 1,000.000 mk. do 10.000.000 mk. - 20.000 mk. od pierwszego miljona ÷ 1/2% od pozostałej sumy cła;

c) przy wysokości cła ponad 10.000.000 mk. - 65.000 mk. od pierwszych 10.000.000 mk. ÷ 1/5% od pozostałej sumy cła

Uwaga 1. Przy obliczaniu komisowego w sposób wyżej wskazany, nie może ono wynosić mniej, niż za taką samą ilość towaru, nie podlegającego opłacie cła (patrz § 2d).

Uwaga 2. Za załatwianie formalności celnych z towarami przywozowemi, zadeklarowanymi do zwrotu zagranicę, komisowe pobiera 813 według stawek dla towarów przywozowych, nie podlegających cłu, określonych w § 2a niniejszej taksy.

Uwaga 3. Za załatwianie formalności celnych % kolekcjami prób, przywożonemi przez ajentów podróżujących (komiwojażerów), za które cło opłaca się. warunkowo (deponuje) z prawem zwrotu da w razie wywiezienia towaru z powrotem zagranicę, pobiera się komisowe według stawek taksy wyżej wymienionej, lecz dwukrotnie zwiększone;

Uwagą 4. Przy przesyłkach, zawierających towar zbiorowy, do którego urząd celny zastosuje więcej niż 10 pozycji taryfy celnej, komisowe, wymienione w taksie niniejszej, zwiększa się o 25%.

§ 2. Od towarów przywozowych, nie podlegających cłu, ajencje celne pobierają:

a) od przesyłek wagonowych: węgla kamiennego, brunatnego, torfowego \ drzewnego, brykietów węglowych, koksu i torfu - po 20 mk. od 100 klg., lecz nie mniej, niż za 10.000 kg,;

b) od przesyłek wagonowych: zboża w ziarnie, ziemniaków, soli kuchennej i bydlęcej, nawozów naturalnych (guano, mierzwa ptasia), kości surowych, żużli Thornasa i fosforytów mielonych i niemielonych, soli stasfurtskiej, saletry chilijskiej nieoczyszczonej i saletry norweskiej, rudy metalicznej i mineralnej - po 50 mk. od 100 kg., lecz 2 obliczeniem za ilość nie mniejszą, niż 10.000 kg.;

c) od przesyłek: włosów i szczeciny, surowych lub przerobionych, wszelkich, oprócz ludzkich, materiałów włóknistych, roślinnych surowych, jedwabiu, wełny, szerści i puchu (pozycje taryfy celnej 45 p. 2 i 3, 179, 180, 181 p. 1) - po 250 mk. od 100 kg" lecz nie mniej, niż 5.000 mk. od przesyłki;

d) od towarów oddzielnie w taksie nie wymienionych - po 100 mk. od 100 kg., lecz nie mniej, niż 3.000 mk. od przesyłki;

§ 3. Od bagażu pasażerskiego ajencje celne pobierają:

od sztuki - mk. 1.000.

Uwaga. Podane wyżej opłaty komisowego nie stosują się do bagażu pasażerskiego, wysyłanego przy listach przewozowych; w tym wypadku komisowe pobiera się podług norm, oznaczonych w taksie dla ładunków towarowych.

§ 4. Od towarów wywozowych, nie podlegających cłu, ajencje celne pobierają:

1) od wymagających formalności akcyzowych, policyjno-sanitarnych lub innych:

a) od spirytusu ~ po 250 mk. od 100 kg., lecz nie mniej, niż 5.000 mk. od przesyłki;

b) od cukru - po 150 mk. od 100 kg., lecz nie mniej, niż 5.000 mk. od przesyłki;

c) od nafty i innych towarów po 100 mk; od 100 kg., lecz nie mniej, niż 5.000 mk, od przesyłki;

2) od węgla kamiennego, brykietów węglowych, koksu i torfu - po 20 mk. od 100 kg" lecz nie mniej, niż 2.000 mk. od przesyłki;

3) od oddzielnie niewymienionych w niniejszej taksie-po 50 mk. od 100 kg., lecz nie mniej, nil 2,500 mk. od przesyłki.

§ 5. Od towarów wywozowych, podlegających cłu, komisowe oblicza się według zasad § 1 niniejszej taksy, jak od towarów przywozowych.

§ 6. Od przesyłek towaru żywego przywozowych lub wywozowych, jak to: bydła, koni, trzody, owiec, ptactwa domowego i t. p. - po 3.000 mk. od przesyłki drobnej, względnie po 10.000 mk. od przesyłki wagonowej.

§ 7. Za załatwianie formalności celnych i policyjnych przy przewozie zwłok zagranice, lub odwrotnie - po 20.000 mk. od każdego listu przewozowego.

§ 8. Za załatwianie formalności celnych przy przywozie lub wywozie opakowania zwrotnego:

1) od wozów meblowych - po 5000 mk. od sztuki;

2) od wszelkiego innego rodzaju opakowania po 59 mk. od 100 kg., lecz nie mniej, niż 1000 mk. od przesyłki.

Uwaga. Cysterny zwrotne i inne wagony specjalne, których odprawa nie wymaga zgłoszenia na piśmie, nie podlegają opłatom, przewidzianym niniejszą taksą.

§ 9. Od towarów, przekazywanych innym Urzędom Celnym, - po 50 mk. od 100 kg. lecz, nie mniej, niż 1.000 mk. od przesyłki.

§ 10. Od towarów, przewożonych tranzyto przez terytorjum Państwa Polskiego, z wyjątkiem towarów, przewożonych z Prus Wschodnich do reszty Niemiec przez linję Polskich Kolei Państwowych i odwrotnie, wejściowe ajencje celne pobierają., tytułem zwrotu kosztów nadzorczych i manipulacyjnych - po 50 mk. od 100 kg., lecz nie mniej, niż 2000 mk. od przesyłki.

§ 11. Jeżeli wskutek warunków przewozu, lub na żądanie właściciela, towar nadeszły przy jednym liście przewozowym wysłany zostanie w dalszą drogę przy kilku listach, to za każdy list dodatkowy dolicza się:

a) przy reekspedycji towaru na koleje polskie- po 1.000 mk.

b) przy reekspedycji towaru na koleje zagraniczne - po 2.000 mk.

Uwaga. Reekspedycję towaru przy jednym liście przewozowym ajencja celna załatwia bez opłaty dodatkowej.

§ 12. Za przekazanie należności ajencji celnej do pobrania na stacji docelowej, oraz. za pobranie należności na zlecenie właściciela towaru, ajencje celne pobierają opłatą w wysokości 1/4% od sum, przekazanych i takąż opłatą od sum pobraną na zlecenie właściciela towaru, lecz nie mniej, niż 250 mk.

§ 13. Niezależnie do powyższych opłat komisowego, ajencje celne pobierają na pokrycie wydatków pocztowych:

a) od przesyłek przywozowych - równowartość jednego listu poleconego zagranicznego i jednego listu poleconego wewnętrznego;

b) od przesyłek wywozowych, podlegających cłu, lub akcyzie, równowartość jednego listu poleconego zagranicznego i dwóch listów poleconych wewnętrznych;

c) od przesyłek przekazowych, tranzytowych i pozostałych wywozowych w wysokości kosztów rzeczywistych.

Uwagi ogólne.

1. Przez przesyłkę należy rozumieć transport towaru, nadany za jednym listem przewozowym, przy transportach zaś wagonowych-każdy oddzielny wagon towaru.

2. Oprócz należności, przewidzianych taksą niniejszą, zwrotowi kolejom podlegają wszelkie wydatki, uskuteczniane na rachunek właściciela towarów przez ajencje celne według ustanowionych taryf i taks> oraz wszelkie inne rzeczywiste koszty, poniesione przez koleje żelazne".

II.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 25 marca 1923 r.

Jednocześnie tracą, moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Kolei Żelaznych: z dnia 10 grudnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 758) i z dnia 31 stycznia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 13 poz. 90).

* Z dniem 1 lipca 1923 r. obowiązującą obecnie taksę komisowego, pobieranego przez ajencje celne polskich kolei państwowych podwyższa się o 100% z wyjątkiem § 1 taksy, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1923 r. o zmianie i podwyższaniu taksy komisowego, pobieranego przez ajencje celne polskich kolei państwowych (Dz.U.23.63.493).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.28.179

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana i podwyższenie taksy komisowego, pobieranego przez ajencje celne polskich kolei państwowych.
Data aktu: 13/03/1923
Data ogłoszenia: 20/03/1923
Data wejścia w życie: 25/03/1923