Francja-Polska. Umowa dotycząca ustroju przemysłu naftowego. Paryż.1922.02.06.

UMOWA
Polsko - Francuska, dotycząca ustroju przemysłu naftowego, podpisana w Paryżu dnia 6 lutego 1922 roku

(zatwierdzona ustawą z dnia 12 maja 1922 r. - Dz. U. R. P. № 71, poz. 633)

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

JÓZEF PIŁSUDSKI

NACZELNIK PAŃSTWA POLSKIEGO

Wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia 6 lutego 1922 r. w Paryżu podpisana została między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Francuskiej Umowa, dotycząca ustroju przemysłu naftowego, która słowo w słowo brzmi jak następuje:

Umowa Polsko-Francuska,

dotycząca ustroju przemysłu naftowego.

Rządy Polski i Francuski,

Pragnąc zgodnie z ogólną ich polityką, rozwinąć współdziałanie obu krajów w dziedzinie naftowej,

Biorąc pod uwagę, że pod tym względem, we wspólnym ich interesie leży zabezpieczanie wzrostu produkcji ropy, rafinowania i zbytu nafty polskiej przez ścisłe współdziałanie z przedsiębiorstwami i kapitałami francuskiemi,

I uznając, że niezbędnem jest w tym celu określić warunki, w których te kapitały i przedsiębiorstwa będą mogły działać w Polsce,

Przyjęły następujące postanowienia:

Artykuł  1.

Będą korzystały z postanowień niniejszej umowy towarzystwa i przedsiębiorstwa, które w tym celu uznane będą przez Rządy Polski i Francuski za tych Rządów zgodą obopólną.

Do Rządu Francuskiego będzie należało przedstawić Rządowi Polskiemu listę, towarzystw i przedsiębiorstw francuskich, które uważa, że winny być uznane w tym charakterze. Do listy taj mogą być wprowadzone następnie zmiany jedynie po wymianie opinji i za zgodą wspólną obu Rządów.

Artykuł  2.

Towarzystwa i przedsiębiorstwa, korzystające z umowy niniejszej bada, mogły uprawiać wolny wywóz ropy i jej przetwórcy. Rząd Polski zastrzega sobie wszakże prawo corocznego określania ilości ropy i jej przetworów, które będą. przeznaczone dla konsumcji wewnętrznej. W tym wypadku, wynikające stąd ograniczenia wywozowe będą stosowane sprawiedliwie w ten sposób, by ciążyły jednakowo na rafinerach i producentach. Jeżeli okoliczności zmuszą Państwo Polskie do zastosowania cen maksymalnych na te w ten sposób zarezerwowane ilości, to ceny ropy i jej przetworów będą musiały być oznaczone sprawiedliwie i biorąc pod uwagę, konieczność zabezpieczenia, o ile możliwe, zarówno producentom jak i rafinerom zysku normalnego dla eksploatacji normalnych.

Ilości zarezerwowane dla konsumcji wewnętrznej, a nie zużyte przez nią, zostają zwolnione.

Artykuł  3.

Cła wywozowe od ropy i jej przetworów nie przekroczą 40% różnicy pomiędzy cenami loco Drohobycz dla wywozu, a cenami dla konsumcji wewnętrznej, obliczanemi na podstawie przeciętną] trzech poprzednich miesięcy dla produktów podobnych.

W każdym razie te cła wywozowe od ropy i produktów ropnych nie będą mogły stanowić przeszkody w swobodnym rozwoju przemysłów, istniejących w Polsce i nie będą mogły stanowić poborów, ograniczających sprawiedliwe ich zyski.

Te cła wywozowe płatne będą w walucie polskiej.

Artykuł  4.

W ciągu trzech miesięcy od chwili podpisania urnowy niniejszej, Rząd Polski zwróci Towarzystwom i przedsiębiorstwom, korzystającym z niniejszej umowy, cały tabor kolejowy należący do nich. Tabor kolejowy, który te towarzystwa i przedsiębiorstwa przywiozą lub każą zbudować w Polsce, pozostanie do ich dyspozycji; całość ich taboru kolejowego będzie mogła być przez nie używaną swobodnie tak na zewnątrz, jak i na wewnątrz Polski.

Ustrój przewozów stanowić będzie przedmiot specjalnej konwencji.

Artykuł  5.

Rynek dewizowy będzie wolnym dla towarzystw lub przedsiębiorstw korzystających z niniejszej umowy, w granicach niezbędnych dla płacenia przez nie dywidendy (akcje, obligacje i udziały) i dla prawnego zwrotu kapitału, oraz dla zapłaty artykułów wszelkiego rodzaju i materjałów zakupionych zagranicą.

Co dotyczy sprzedaży zagranicznych, uprzednie złożenie kaucji (akredytywy) w walucie zagranicznej nie będzie wymagane.

Artykuł  6.

Towarzystwa i przedsiębiorstwa, korzystające Z niniejszej umowy, będą korzystały - co się tyczy podatków od kapitału, podatków i opłat, oraz zapisów na wszelkie ewentualne pożyczki przymusowe, z najbardziej uprzywilejowanego traktowania, przyznanego jakiejkolwiek innej gałęzi wielkiego przemysłu, istniejącego w Polsce, co nie przeszkodzi jednak Rządowi Polskiemu w udzielaniu ulg lub subwencji dotkniętym gałęziom przemysłu.

Dla przyciągnięcia kapitałów francuskich w celu rozwoju ich współdziałania w przemyśle naftowym w Polsce, i biorąc pod uwagę korzyści, zapewnione Polsce przez rozmaite umowy, podpisane z Rządem Francuskim, Rząd Polski zwolni z podatków od kapitału i ewentualnych przymusowych pożyczek, przewidzianych w punkcie 1-ym artykułu niniejszego, kapitały, które na przyszłość będą umieszczane w tym przemyśle przez towarzystwa i przedsiębiorstwa korzystające z niniejszej urnowy.

Artykuł  7.

Rząd Polski ułatwi budowę i używalność rurociągów gazowych i naftowych, których koncesji zarząda jedno z towarzystw lub przedsiębiorstw, korzystających z niniejszej umowy: warunki tych koncesji określone będą w porozumieniu z kompetentnem Ministerstwem Polskiem.

Artykuł  8.

W razie, gdyby przy Rządzie Polskim stworzoną została Rada Naftowa mianowana przez tenże Rząd, towarzystwa i przedsiębiorstwa francuskie, korzystające z niniejszej umowy, będą w niej reprezentowane proporcjonalnie do ich znaczenia.

Artykuł  9.

Niniejsza umowa będzie trwała tak długo, jak umowa polityczna francusko-polska z dnia 19 lutego 1921 r. Będzie ona wszakże podlegała rewizji po upływie 10 lat, celem uwzględnienia nowych warunków przemysłu naftowego.

Powyższa umowa będzie ratyfikowana i ratyfikacje będą wymienione w Paryżu, w czasie jaknajszybszym.

W dowód czego, pełnomocnicy każdej ze stron, posiadając należyte upoważnienie, podpisali niniejszą umowę z wyciśnięciem ich pieczęci.

Sporządzone w Paryżu w podwójnym egzemplarzu dnia 6 lutego 1922 r.

Maurycy Zamojski R. Poincaré

Franciszek Doleżal Lucien Dior

Zaznajomiwszy się z powyższą Umową, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niej postanowień, oświadczamy, że jest przyjętą, ratyfikowaną; zatwierdzoną, i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

W Warszawie dnia 30 maja 1922 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.106.832

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Francja-Polska. Umowa dotycząca ustroju przemysłu naftowego. Paryż.1922.02.06.
Data aktu: 06/02/1922
Data ogłoszenia: 22/10/1923
Data wejścia w życie: 02/08/1923