Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 1922 r. w przedmiocie rozszerzenia na cały obszar Rzeczypospolitej postanowień rosyjskiej ustawy akcyzowej o patentach akcyzowych na wytwórnie trunków, wyrobów ze spirytusu, drożdży oraz na zakłady sprzedaży trunków, dalej na wyrób zapałek i gilz papierosowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 26 października 1922 r.
w przedmiocie wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 1922 r. w przedmiocie rozszerzenia na cały obszar Rzeczypospolitej postanowień rosyjskiej ustawy akcyzowej o patentach akcyzowych na wytwórnie trunków, wyrobów ze spirytusu, drożdży oraz na zakłady sprzedaży trunków, dalej na wyrób zapałek i gilz papierosowych.

Na mocy § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 1922 r. w przedmiocie rozszerzenia na cały obszar Rzeczypospolitej postanowień rosyjskiej ustawy akcyzowej o patentach akcyzowych na wytwórnie trunków, wyrobów ze spirytusu, drożdży prasowanych, oraz na zakłady sprzedaży trunków, dalej na wyrób zapałek i gilz papierosowych (Dz. U. R P. № 95 poz. 879) zarządza się co następuje:
§  1.
Przedsiębiorcy gorzelni, rafinerji spirytusu, wytwórni wódek i likierów, drożdży prasowanych, browarów, wytwórni win wszelkiego rodzaju, miodu do picia, zapałek i tutek papierosowych obowiązani są przed rozpoczęciem roku obrachunkowego (kampanji), a najpóźniej przed uruchomieniem wytwórni złożyć we właściwej kasie skarbowej unormowaną w § 2 ustęp A. C. i D. rozporządzenia Rady Ministrów akcyzową należytość patentową i przedłożyć otrzymany z kasy kwit kasowy, przy odpowiedniej deklaracji wraz z ewentualnie otrzymanem świadectwem przemysłowem właściwemu urzędowi skarbowemu dla podatków pośrednich (władzy skarbowej I instancji). Ten ostatni urząd wydaje zgłaszającemu się przy zwrocie kwitu i świadectwa przemysłowego patent akcyzowy wedle dołączonego wzoru I i wciąga dane do wykazu wydanych patentów akcyzowych (wzór II).

Jeżeli producent obowiązany jest prócz zasadniczej opłaty patentowej uiścić dodatkową opłatę patentową (§ 2 ustęp A L. 1 b, L. 5 b, L. 7 b, rozporządzenia Rady Ministrów) w takim razie obowiązany jest po zapłaceniu tej dodatkowej opłaty okazać urzędowi skarbowemu dla podatków pośrednich otrzymany z kasy skarbowej kwit kasowy wraz z patentem akcyzowym celem zaciągnięcia wpłaconej kwoty do wykazu wydanych patentów akcyzowych i uwidocznienia na patencie dat wpłaconej dodatkowej opłaty patentowej.

§  2.
Koncesjonowani sprzedawcy trunków obowiązani są przed 1 stycznia każdego roku, a o ile chodzi o nowe koncesje przed otwarciem sprzedaży uiścić we właściwej kasie skarbowej unormowaną w § 2 ustęp 3 rozporządzenia Rady Ministrów należytość patentową i przedłożyć otrzymany kwit kasowy przy odpowiedniej deklaracji, wraz z otrzymanem świadectwem handlowem i koncesję upoważniającą do sprzedaży trunków właściwemu urzędowi skarbowemu dla podatków pośrednich (władzy skarbowej 1 instancji).

Ten ostatni urząd wydaje zgłaszającemu się przy zwrocie koncesji, kwitu "i świadectwa handlowego patent akcyzowy wedle wzoru III i wciąga dane do wykazu wydanych patentów akcyzowych (wzór ii).

§  3.
Urzędy skarbowe dla podatków pośrednich obowiązane są prowadzić należycie wykaz wydanych patentów akcyzowych i przedkładać z końcem miesiąca właściwym izbom skarbowym ogólny sumaryczny wykaz wydanych patentów akcyzowych za dany miesiąc i to wedle kategorji przedsiębiorstw zajmujących się produkcją względnie sprzedażą wyszczególnionych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów, tudzież uzyskanych opłat patentowych. Izby skarbowe sporządzają na podstawie otrzymanych sumarycznych wykazów z poszczególnych urzędów - ogólny sumaryczny wykaz swego okręgu i przedkładają go co miesiąc za ubiegły miesiąc do departamentu akcyz i monopolów Ministerstwa Skarbu (wydział a).
§  4.
Patenty akcyzowe winny być wywieszone w przedsiębiorstwie, dla którego je wydano, na miejscu widocznem.
§  5.
Bez wykupienia przepisanych patentów akcyzowych nie mogą być uruchomione wyszczególnione w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów wytwórnie i miejsca sprzedaży.
§  6.
Wyszczególnione w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów przedsiębiorstwa, które wykupiły patenty akcyzowe na odnośny rok obrachunkowy winny dopłacić do dni ośmiu we właściwej kasie skarbowej różnicę między ceną nowej i starej taryfy.

O ile rok obrachunkowy liczy się od 1 stycznia do końca grudnia - przedsiębiorstwa winny dopłacić za drugie półrocze 1922 połowę nowej taryfowej opłaty patentowej po potrąceniu ewentualnie zapłaconej za te półrocze opłaty patentowej wedle starej taryfy.

§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1922 -r. Z dniem tym tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy wykonawcze.

Wzór I do § 1.

PATENT AKCYZOWY.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór II do § 1 i 2.

WYKAZ

wydanych patentów akcyzowych.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór III do § 2.

PATENT AKCYZOWY.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.96.888

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 1922 r. w przedmiocie rozszerzenia na cały obszar Rzeczypospolitej postanowień rosyjskiej ustawy akcyzowej o patentach akcyzowych na wytwórnie trunków, wyrobów ze spirytusu, drożdży oraz na zakłady sprzedaży trunków, dalej na wyrób zapałek i gilz papierosowych.
Data aktu: 26/10/1922
Data ogłoszenia: 09/11/1922
Data wejścia w życie: 01/12/1922