Konwencja międzynarodowa o zakazie używania białego (żółtego) fosforu przy wyrobie zapałek. Berno.1906.09.26.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
o przystąpieniu Polski do konwencji międzynarodowej o zakazie używania białego (żółtego) fosforu przy wyrobie zapałek, podpisanej w Bernie 26 września 1906 roku.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w wykonaniu artykułu 19 aneksu 1 Traktatu między Państwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi a Polską, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r., a ratyfikowanego przez Polską zgodnie z ustawą z dnia 31 lipca 1919 r. (Dz. U. R. P. r. 1920 Nr. 110 poz. 728), Rząd Polski przystąpił w dniu 14 stycznia 1921 r. do konwencji międzynarodowej o zakazie używania białego (żółtego) fosforu przy wyrobie zapałek, podpisanej w Bernie dnia 26 września 1906 roku, o treści następującej:
Konwencja Międzynarodowa

o zakazie używania białego (żółtego) fosforu do fabrykacji zapałek.

Jego Cesarska Mość Cesarz Niemiecki, Król Pruski; Jego Królewska Mość Król Duński; Prezydent Rzeczypospolitej Francuskiej; Jego Królewska Mość Król Włoski; Jego Książęca Wysokość Wielki Książę Luksemburski, Książę de Nassau; Jej Królewska Mość Królowa Holenderska; Rada Związkowa Szwajcarska,

Pragnąc ułatwić rozwój ochrony robotników przez przyjęcie zobopólnych postanowień, zdecydowali zawrzeć w tym celu konwencję, dotyczącą używania białego (żółtego) fosforu do fabrykacji zapałek, i mianowali swych Pełnomocników, którymi są:

W imieniu Jego Cesarskiej Mości Cesarza Niemieckiego, Króla Pruskiego: Jego Ekscelencja p. Alfred de Bülow, Jego Szambelan i Rzeczywisty Radca Tajny, Poseł nadzwyczajny i Minister Pełnomocny w Bernie; p. Cespar, Dyrektor Urzędu Spraw Wewnętrznych Cesarstwa; p. Frick, Wyższy Tajny Radca Rządu i Radca Referent Pruskiego Ministerstwa Handlu i Przemysłu; p. Eckardt, Rzeczywisty Radca Legacyjny i Radca Referent Urzędu Spraw Zagranicznych Cesarstwa;

w imieniu Jego Królewskiej Mości Króla Duńskiego: p. Henrik Vedel, Naczelnik Biura Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;

w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Francuskiej: Jego Ekscelencja p. Paul Revoil, Ambasador w Bernie; p. Arthur Fontaine, Dyrektor Pracy Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Pracy;

w imieniu Jego Królewskiej Mości Króla Włoskiego: Jego Ekscelencja Hrabia Roberto Magliano di Villar San Marco, Poseł Nadzwyczajny i Minister Pełnomocny w Bernie; p. Profesor Giovanni Montemartini, Dyrektor Urzędu Pracy przy Królewskiem Ministerstwie Rolnictwa i Handlu;

w imieniu Jego Książęcej Wysokości Wielkiego Księcia Luksemburskiego, Księcia de Nassau: p. Henri Neuman, Radca Stanu;

w Imieniu Jej Królewskiej Mości Królowej Holenderskiej: p. Hrabia de Rechteren Limpurg Almelo, Jej Szambelan, Minister Rezydent w Bernie; p. Dr. L. H. W. Regout, Członek Pierwszej Izby Stanów Generalnych;

w imieniu Szwajcarskiej Rady Związkowej: p. Emile Frey, były Radca Związkowy; p. Dr. Franz Kaufmann, Naczelnik Wydziału Przemysłowego Departamentu Związkowego Handlu, Przemysłu i Rolnictwa; p. Adrien Lachenal, były Radca Związkowy, Poseł do Rady Kantonów; p. Joseph Schobinger, Radca Narodowy; p. Henri Scherrer, Radca Narodowy; p. John Syz, Prezes Szwajcarskiego Stowarzyszenia Przędzalników, Tkaczy i Gremplarzy;

Którzy po wzajemnem przedstawieniu swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i należyte co do formy, zgodzili się na następujące postanowienia:

Art.  1.

Wysokie Układające się Strony zobowiązują się do zakazania na swem terytorjum wyrobu, wwozu i wprowadzania do sprzedaży zapałek, zawierających biały (żółty) fosfor.

Art.  2.

Każde z układających się Państw wyda zarządzenia administracyjne, niezbędne dla zapewnienia ścisłego stosowania postanowień niniejszej Konwencji, na jego terytorjum.

Rządy będą sobie komunikowały w drodze dyplomatycznej ustawy i rozporządzenia w przedmiocie niniejszej Konwencji, obowiązujące obecnie lub wchodzące w życie w przyszłości w ich krajach, jak również dostarczać sobie będą sprawozdań z wykonania tych ustaw i rozporządzeń.

Art.  3.

Postanowienia Konwencji niniejszej będą miały zastosowanie do poszczególnych kolonji, posiadłości lub protektoratów jedynie w razie notyfikacji o tem Radzie Związkowej Szwajcarskiej przez Rząd metropolji w imieniu danej posiadłości.

Art.  4.

Konwencja niniejsza będzie ratyfikowana, a ratyfikacje złożone będą Radzie Związkowej Szwajcarskiej najpóźniej dnia 31 grudnia 1908 r.

O złożeniu ratyfikacji będzie sporządzony protokuł, którego odpis, poświadczony za zgodność, będzie złożony w drodze dyplomatycznej każdemu z układających się Państw.

Konwencja niniejsza uprawomocni się w trzy lata po zamknięciu protokułu o złożeniu ratyfikacji.

Art.  5.

Państwa, która nie podpisały Konwencji niniejszej, mogą zgłaszać swe przystąpienie do niej aktem, skierowanym do Rady Związkowej Szwajcarskiej, która poda o tem do wiadomości każdemu z układających się Państw.

Termin wejścia w życie Konwencji niniejszej, przewidziany przez art. 4, przenosi się dla Państw, które nie podpisały Konwencji, jak również dla ich kolonji, posiadłości lub protektoratów, do lat pięciu, licząc od notyfikacji przystąpienia do Konwencji.

Art.  6.

Konwencja niniejsza nie będzie mogła być wypowiedziana ani przez Państwa podpisujące, ani też przez Państwa, kolonje, posiadłości i protektoraty, które przystąpią do niej później, przed upływem lat pięciu od zamknięcia protokułu o złożeniu ratyfikacji.

Następnie Konwencja będzie mogła być wypowiedziana z roku na rok.

Wypowiedzenie będzie miało skutki prawne dopiero po upływie roku od zgłoszenia go na piśmie Radzie Związkowej Szwajcarskiej przez Rząd zainteresowany lub, co do kolonji, posiadłości albo protektoratu, przez Rząd metropolji. Rada Związkowa zakomunikuje o niem niezwłocznie Rządowi każdego z pozostałych układających się Państw.

Wypowiedzenie będzie miało skutki prawne jedynie dla Państwa, kolonji, posiadłości lub protektoratu, w imieniu którego zostało zgłoszone.

Na dowód powyższego pełnomocnicy podpisali Konwencję niniejszą.

Sporządzono w Bernie dnia 26 września 1906 r. w jedynym egzemplarzu, który pozostanie w archiwach Związku Szwajcarskiego, a którego odpis, poświadczony za zgodność, będzie złożony w drodze dyplomatycznej każdemu z układających się Państw.

Za Niemcy:

(L. S.) v. BÜLOW.

(L. S.) CASPAR.

(L S.) FRICK.

(L. S.) ECKARDT.

Za Danją:

(L. S.) H. VEDEL.

Za Francją:

(L. S.) RÉVOIL.

(L. S.) Art.hur FONTAINE.

Za Włochy:

(L. S.) R. MAGLIANO.

(L. S.) G. MONTEMARTINI.

Za Luksenburg:

(L. S.) H. NEUMAN.

Za Holandję:

(L. S.) RECHTEREN.

L H. W. REGOUT.

Za Szwajcarję:

(L. S.) EMILE FREY.

F. KAUFMANN.

A. LACHENAL.

SCHOBINGER.

H. SCHERRER.

John SYZ.

Lista uczestników Konwencji.

1)

Polska

od

14 stycznia 1921 r.

2)

Austrja

"

23 marca 1921 r.

3)

Czechosłowacja

"

30 marca 1921 r.

4)

Danja

"

4 marca 1908 r.

5)

Finlandja

"

13 października 1921 r.

6)

Francja

"

23 grudnia 1908 r.

7)

W. M. Gdańsk

"

23 sierpnia 1921 r.

8)

Hiszpanja

"

29 października 1909 r.

9)

Holandja

"

8 września 1908 r.

10)

Japonja

"

14 października 1921 r.

11)

Luksemburg

"

od 12 listopada 1907 r.

12)

Niemcy

"

12 czerwca 1908 r.

13)

Norwegja

"

10 lipca 1914 r.

14)

Rumunja

"

21 lipca 1921 r.

15)

Szwajcarja

"

10 stycznia 1908 r.

16)

Szwecja

"

10 kwietnia 1920 r.

17)

Tunis

"

15 stycznia 1910 r.

18)

Wielka Brytanja

"

28 grudnia 1908 r.

19)

Włochy

"

6 lipca 1910 r.

(z wyłączeniem Korei, Formozy, Sachalina, Kwantungu) -

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.19.159

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja międzynarodowa o zakazie używania białego (żółtego) fosforu przy wyrobie zapałek. Berno.1906.09.26.
Data aktu: 26/09/1906
Data ogłoszenia: 24/03/1922
Data wejścia w życie: 14/01/1921