Ujednostajnienie przepisów o wyrobie, sprzedaży i używaniu sztucznych substancji słodkich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1922 r.
w sprawia ujednostajnienia przepisów o wyrobie sprzedaży i używaniu sztucznych Substancji słodkich.

Na zasadzie postanowienia art. 1 i 2 ustawy z 10 maja 1921 r. (Dz. U. R. P. № 41, poz. 248) i art. 1 ustawy z 4 sierpnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 67, poz. 607) o regulowaniu podatków od spożycia, zużycia, względnie produkcji na obszarze Rzeczypospolitej zarządza się co następuje:
§  1.
Rozszerza się na cały obszar Rzeczypospolitej z wyłączeniom Województwa Śląskiego ogłoszone w załączniku, a obowiązujące na obszarze b. Królestwa Polskiego postanowienia art. 105735 do 105738 o trybie wyrobu, sprzedaży i używaniu sztucznych substancji słodkich, zawarte w dziale V tudzież postanowienia art. 127014 do 127021 z wyłączeniem artykułów 127019 i 127020 o karach za wykroczenia przeciwko przepisom o trybie wyrobu sprzedaży i używaniu sztucznych substancji słodkich zawarte w dziale VII zbioru ustaw rosyjskich o akcyzach (Tom V zbioru praw rosyjskich, według wydania z r. 1901 i dalszego ciągu z r. 1912.
§  2.
Na obszarze b. zaboru austrjackiego do orzekania w sprawach przekroczeń powyższych powołane są sądy skarbowe, które zamiast kary więzienia, przewidzianej w powyższych artykułach 127014 127015, 127017 i 127018 orzekają areszt ścisły w tym samym wymiarze.
§  3.
Próby nabytych produktów i napojów przewidziane w art. 105738 należy przesyłać do właściwych izb skarbowych.
§  4.
Skonfiskowane sztuczne substancje słodkie mają być przesyłane Ministerstwu Skarbu celem zniszczenia względnie stosownego zużytkowania.
§  5.
Osoby i instytucje, które w chwili ogłoszenia niniejszego rozporządzenia posiadają uprawnienie ze strony władz skarbowych do tego powołanych do wyrobu sztucznych substancji słodkich, względnie do prowadzenia handlu tern i artykułami na- obszarze Rzeczypospolitej mogą aż do odwołania wykonywać swe uprawnienia w rozmiarach określonych w tychże uprawnieniach.
§  6.
Kary pieniężne, przewidziane w art. 127014 do 127018 w stałych kwotach podwyższa się 1.000-krotnie.
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, a równocześnie tracą moc obowiązującą:
1)
rozporządzenie Naczelnego Wodza na Wschodzie z dn. 15 lipca 1915 (Dz. Rozp. № 15, poz. 49 Cesarsko-niemieckiej administracji cywilnej dla Polski), dotyczącego obrotu handlowego sztucznych środków słodzących;
2)
rozporządzenie cesarskie z 15 stycznia 1917 r. (Austr. Dz. Ustaw Państwa № 37), tudzież rozporządzenie wykonawcze z 12 lutego 1917 r. (Austr. Dz. Ustaw Państwa № 57), dotyczące wprowadzenia monopolu sztucznych środków słodzących w b. zaborze austrjackim;
3)
ustawa niemiecka o sztucznych środkach słodzących z 7 lipca 1922 r. (Dz. Ustaw Rzeszy Niemieckiej str. 253), jakoteż wszelkie inne dotychczas obowiązujące przepisy wydane w przedmiotach unormowanych niniejszem rozporządzeniem.

ZAŁĄCZNIK 

O trybie wyrobu, sprzedaży i używania sztucznych substancji słodkich.

Art. 105735.

Pozwolenie na urządzenie i otwarcie fabryk sztucznych substancji słodkich, jako też na wyrób tych substancji w osobnych oddziałach istniejących fabryk chemicznych, wydaje minister skarbu w porozumieniu z ministrami spraw wewnętrznych oraz handlu i przemysłu. Wymienione w tym artykule (105735) f bryki i oddziały pozostają pod bezpośrednią kontrolą urzędników akcyzy; ministrowi skarbu służy prawo ustanawiać tryb tej kontroli.

Art. 105738.

Nadzór nad przechowywaniem, przesyłką i sprzedażą sztucznych substancji słodkich, jako też nieużywaniem tych substancji do wyrobu produktów spożywczych i napojów, należy, poza policją handlową i ogólną, do urzędników dozoru akcyzy.

Art. 105737.

Urzędnicy dozoru akcyzy mają prawo wolnego wstępu do aptek, składów aptecznych, do wszystkich lokalów, w których wyrabiają, przechowują i sprzedają sztuczne substancje słodkie, i do zakładów handlowych, w których wyrabiają i sprzedają takie produkty i napoje, które zawierać mogą sztuczne substancje słodkie; prawo to przysługuje im w stosunku do zakładów, wyrabiających sztuczne substancje słodkie, jedynie w czasie produkcji, a w stosunku do innych zakładów-jedynie podczas godzin handlu.

Art. 105738.

Urzędnikom dozoru akcyzy i sanitarnym, jako też służbie policji handlowej i ogólnej, wolno nabywać podług cennika we wszystkich wymienionych w artykule poprzedzającym (105787) zakładach przemysłowych i handlowych i u prowadzących handel wędrowny lub obnośny produktami spożywczemi i napojami, próby wspomnianych produktów i napojów, właściciele zaś tych zakładów i sprzedawcy nie mają prawa odmawiać sprzedaży takich prób nawet już towaru sprzedanego. Próby nabytych produktów i napojów należy oddawać do laboratorjów chemicznych przy urzędach gubernjalnych akcyzy, w celu dokonania analizy zawartości sztucznych substancji słodkich. Osoby, u których te próby nabyto, mają prawo przesyłać takież próby do laboratorjów przy towarzystwach naukowych dla zrobienia analizy chemicznej na swój własny rachunek.

Art. 127014.

Za wyrób sztucznych substancji słodkich w zakładach otwartych bez właściwego pozwolenia (art. 105735), za potajemny przywóz z zagranicy i przechowywanie lub sprzedaż takich substancji przez osoby i zakłady, nie mające tego prawa, winni, jeżeli nie podlegają surowszej karze, ulegają, prócz konfiskaty tych substancji: po raz pierwszy - karze pieniężnej od 100 do 300 rubli i zamknięciu w więzieniu na czas od 2 do 4 miesięcy; po raz drugi - karze pieniężnej od 200 do 500 rubli i zaniknięciu W więzieniu od 4 do 8 miesięcy; a po raz trzeci i następne - karze pieniężnej od 300 do 1.000 rubli 1 zamknięciu w więzieniu od 8 miesięcy do 1 roku I 4 miesięcy. Nadto, w razie popełnienia przestępstwa, przewidzianego w tym artykule (127014), po raz drugi lub następne, sąd może wydać postanowienie o ogłoszeniu wyroku, na rachunek skazanego, w jednym z czasopism urzędowych i w jednym prywatnym, według uznania sądu.

Art. 127015.

Wymienionym w artykule poprzedzającym (127014) karom ulegają winni sprzedaży sztucznych substancji słodkich z aptek, składów aptecznych i zakładów, wyrabiających te substancje, które otrzymały właściwe pozwolenie, osobom i zakładom, nie mającym prawa do nabycia tych substancji.

Nadto w razie popełnienia przestępstwa, przewidzianego w tym artykule (127015) po raz trzeci, winni właściciele składów aptecznych i zakładów wyrabiających sztuczne substancje słodkie, będą pozbawieni na zawsze prawa sprzedaży i wyrobu tych substancji.

Art. 127016.

Za wykroczenie w zakładach, które otrzymały pozwolenie na wyrób sztucznych substancji słodkich, oraz w aptekach i składach aptecznych, przeciwko przepisom obowiązującym o wyrobie, przywozie z zagranicy, przesyłce i przechowywaniu sztucznych substancji słodkich, oraz o sprzedaży i kontroli przychodu i rozchodu tychże, winni ulegają karze pieniężnej od 25 do 200 rubli.

Art. 127017.

Za wyrób na sprzedaż, produktów spożywczych i napojów, zawierających domieszkę sztucznych substancji słodkich winni, oprócz konfiskaty tych produktów i napojów, ulegają: po raz pierwszy-karze pieniężnej w sumie od 100 do 300 rubli i zamknięciu w więzieniu na czas od 2 do 4 miesięcy; po raz drugi-karze pieniężnej od 200 do 500 rubli i zamknięciu w więzieniu od 4 do 8 miesięcy; a po raz trzeci i następne-karze pieniężnej od 300 do 1.000 rubli i zamknięciu w więzieniu od 7 miesięcy do 1 roku i 4 miesięcy.

Nadto, w razie popełnienia przestępstwa, przewidzianego w tym artykule (127015), po raz drugi i następne, sąd może wydać postanowienie o ogłoszeniu wyroku, na koszt skazanego, w jednym z czasopism urzędowych i w jednym prywatnym, według uznania sądu.

Art. 127018.

Za przechowywanie w zakładzie handlowym lub przemysłowym, albo za sprzedaż produktów spożywczych i napojów, zawierających domieszkę sztucznych substancji słodkich, winni ulegają karom, określonym w poprzedzającym art. (127017).

Jeżeli zaś winny przestępstwa, przewidzianego w niniejszym (127018) artykule dowiedzie, że tych przedmiotów ani napojów sam nie wyrobił, lecz otrzymał w stanie gotowym z innego zakładu, to oprócz konfiskaty tych produktów i napojów, podlega karze pieniężnej do 100 rubli.

Art. 127019.

Za wkroczenie przeciwko przepisom art. 105735- 10538; 127014 - 127021, 1271 i 1272 odpowiadają właściciele zakładów handlowych i przemysłowych i prowadzący handel wędrowny produktami spożywczymi i napojami, jeżeli wykroczenie popełnili oni sami, lub taż osoby inne, ale z ich wiedzą i zgodą. Jeżeli zaś wykroczenie popełnione zostało bez wiedzy i zgody właścicieli zakładów przez osoby inne, to ulegają karze bezpośrednio winni; jednak gdyby te osoby nie były w stanie zapłacić zasądzonych kar pieniężnych, w takim razie na właścicieli zakładów nakłada się egzekucją na 3/4 sumy kary zasądzonej. Resztę zaś w razie skierowania sprawy do sądu za» mienia się na zamknięcie w areszcie lub w więzieniu na mocy przepisów wyłuszczonych w artykule 84 kodeksu kar głównych i poprawczych.

Art. 127020.

Skonfiskowane, według przepisów powyższych (127014 - 127019), sztuczne substancje słodkie będą zniszczone. Ulegają również zniszczeniu i konfiskacie produkty spożywcze i napoje, zawierające domieszkę sztucznych substancji słodkich.

Art. 127021.

Z kar pieniężnych, nałożonych na winnych, jedna połowa (z pierwszych wpływów) wydana będzie doniesicielowi lub wykrywającemu wykroczenie, jeżeli nie jest on urzędnikiem akcyzy, a druga polowa stanowi dochód skarbu. W razie gdy niema doniesiciela ani wykrywającego, cała egzekwowana suma przechodzi na rzecz skarbu

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.116.1056

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ujednostajnienie przepisów o wyrobie, sprzedaży i używaniu sztucznych substancji słodkich.
Data aktu: 21/12/1922
Data ogłoszenia: 30/12/1922
Data wejścia w życie: 30/12/1922