Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1921 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r., dotyczącej przejęcia kolei, zbudowanych przez b. władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 20 lipca 1921 r.
w przedmiocie uzupełnienia rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1921 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r., dotyczącej przejęcia kolei, zbudowanych przez b władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych.

Na mocy art. 2 i 7 ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r. w sprawie przejęcia kolei, zbudowanych przez b. władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych (Dz. Ust. R. P. z 1921 r. № 3, poz. 5) oraz w uzupełnienie rozporządzenia w tym przedmiocie z dnia 9 kwietnia 1921 r. (Dz. Ust. R P. № 37, poz. 225) zarządza się co następuje:
§  1.
Koleje, przejęte pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1921 r. № 3, poz. 5) i w sposób określony w rozporządzeniu Ministra Kolei Żelaznych z dnia 9 kwietnia 1921 r. (Dz. Ust. R P. № 37, poz. 225) eksploatuje Ministerstwo Kolei Żelaznych albo samo, albo też przekazuje je w myśl art. 2 ust. z dn. 14 grudnia 1920 r., w porozumieniu z Ministerstwem opraw Wojskowych, do eksploatacji innym ministerstwom i urzędom z ministerstwami zrównanym lub instytucjom.
§  2.
Przekazanie kolei do eksploatacji przez Ministerstwo Kolei Żelaznych innemu ministerstwu lub jednemu z urzędów w § 1 pomienionych następuje w formie przekazania kolei do użytkowania.

Warunki tego użytkowania, t. j. prawa i obowiązki dającego w użytkowanie i użytkownika, muszą być uzgodnione protokularnie.

W każdym wypadku musi być stwierdzony obustronnie, w formie protokularnego opisu, stan kolei, jej urządzeń, ilość i jakość materjałów oraz wogóle stan oddawanego przedmiotu użytkowania.

O ile do protokułu dołącza się, jako integralną jego część, wykazy, zestawienia lub inne temu podobne spisy, muszą one być zaopatrzone klauzulą, iż są sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym i podpisane, tak samo, jak protokuł, przez obydwie strony, t. j. oddającą i odbierającą.

Protokuł i jego załączniki będą stanowić podstawę przy zwrocie przedmiocie użytkowania, po ustaniu użytkowania.

Warunki użytkowania ustala Ministerstwo Kolei Żelaznych w porozumieniu z odnośnem ministerstwem, względnie urzędem (§ 1) ; formalne oddanie kolei do eksploatacji, może być poruczone tej dyrekcji kolei państwowych, w której okręgu tezy kolej, będąca przedmiotem oddania.

§  3.
Sposób przekazania kolei do eksploatacji przez Ministerstwo Kolei Żelaznych instytucjom zależy od charakteru instytucji, do której przechodzi kolej.
§  4.
Przekazywanie kolei do. eksploatacji instytucjom państwowym następuje przez Ministerstwo Kolei Żelaznych w porozumieniu z tem ministerstwem, względnie urzędem z ministerstwem zrównanem (§ 1), do którego należy organizacyjnie dana instytucja państwowa, w sposób w § 2 bliżej wyszczególniony.
§  5.
Przekazywanie kolei do eksploatacji instytucjom samorządowym, gminnym i t. p. może nastąpić pod tym warunkiem, jeśli Ministerstwo Kolei Żelaznych kolei przejętych we własnym zarządzie nie eksploatuje i nie ma zamiaru eksploatować, lub też eksploatując je uważa, że ze względów ekonomicznych dalsza własna eksploatacja nie byłaby wskazana, żadne zaś z innych ministerstw, urzędów i instytucji państwowych (§ 4) nie zgłosiło zapotrzebowania co do eksploatacji danej kolei.

Co do takiej eksploatacj musi być zawarta umowa zawsze pod tytułem odpłatnym, faktyczne zaś oddanie kolei do eksploatacji następuje na podstawie protokułu, spisanego w sposób w § 2 bliżej wyszczególniony.

§  6.
Przekazywanie kolei do eksploatacji instytucjom prywatnym, jak przedsiębiorstwom, stowarzyszeniom, bankom i t. p. może nastąpić tylko o tyle, o ile jednocześnie co do danej kolei niema zapotrzebowania ze strony innych ministerstw, urzędów (§ 1) lub instytucji państwowych i samorządowych (§ 4 i 5) i tylko w formie użytkowania odpłatnego, każdocześnie jednostronnie przez Ministerstwo Kolei Żelaznych odwołalnego, bez prawa ze strony używającej do jakiegokolwiek odszkodowania z tego tytułu.

Z instytucjami prywatnemi zawiera umowę Ministerstwo Kolei Żelaznych. Oddanie zaś faktyczne może nastąpić przez upoważnione do tego przez Ministerstwo Kolei Żelaznych niższe urzędy kolei państwowych w sposób w § 2 bliżej wyszczególniony.

§  7.
Nadzór nad eksploatacją kolei, będących w użytkowaniu innych ministerstw, urzędów i instytucji (§ 1) prowadzi Ministerstwo Kolei Żelaznych według specjalnych przepisów, wydanych na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Kolei Żelaznych z dnia 9 kwietnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 37, poz. 225).
§  8.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.71.481

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1921 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r., dotyczącej przejęcia kolei, zbudowanych przez b. władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych.
Data aktu: 20/07/1921
Data ogłoszenia: 31/08/1921
Data wejścia w życie: 31/08/1921