Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1921 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r., dotyczącej przejęcia kolei, zbudowanych przez b. władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 20 lipca 1921 r.
w przedmiocie uzupełnienia rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1921 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r., dotyczącej przejęcia kolei, zbudowanych przez b władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych.

Na mocy art. 2 i 7 ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r. w sprawie przejęcia kolei, zbudowanych przez b. władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych (Dz. Ust. R. P. z 1921 r. № 3, poz. 5) oraz w uzupełnienie rozporządzenia w tym przedmiocie z dnia 9 kwietnia 1921 r. (Dz. Ust. R P. № 37, poz. 225) zarządza się co następuje:
§  1.
Koleje, przejęte pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1921 r. № 3, poz. 5) i w sposób określony w rozporządzeniu Ministra Kolei Żelaznych z dnia 9 kwietnia 1921 r. (Dz. Ust. R P. № 37, poz. 225) eksploatuje Ministerstwo Kolei Żelaznych albo samo, albo też przekazuje je w myśl art. 2 ust. z dn. 14 grudnia 1920 r., w porozumieniu z Ministerstwem opraw Wojskowych, do eksploatacji innym ministerstwom i urzędom z ministerstwami zrównanym lub instytucjom.
§  2.
Przekazanie kolei do eksploatacji przez Ministerstwo Kolei Żelaznych innemu ministerstwu lub jednemu z urzędów w § 1 pomienionych następuje w formie przekazania kolei do użytkowania.

Warunki tego użytkowania, t. j. prawa i obowiązki dającego w użytkowanie i użytkownika, muszą być uzgodnione protokularnie.

W każdym wypadku musi być stwierdzony obustronnie, w formie protokularnego opisu, stan kolei, jej urządzeń, ilość i jakość materjałów oraz wogóle stan oddawanego przedmiotu użytkowania.

O ile do protokułu dołącza się, jako integralną jego część, wykazy, zestawienia lub inne temu podobne spisy, muszą one być zaopatrzone klauzulą, iż są sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym i podpisane, tak samo, jak protokuł, przez obydwie strony, t. j. oddającą i odbierającą.

Protokuł i jego załączniki będą stanowić podstawę przy zwrocie przedmiocie użytkowania, po ustaniu użytkowania.

Warunki użytkowania ustala Ministerstwo Kolei Żelaznych w porozumieniu z odnośnem ministerstwem, względnie urzędem (§ 1) ; formalne oddanie kolei do eksploatacji, może być poruczone tej dyrekcji kolei państwowych, w której okręgu tezy kolej, będąca przedmiotem oddania.

§  3.
Sposób przekazania kolei do eksploatacji przez Ministerstwo Kolei Żelaznych instytucjom zależy od charakteru instytucji, do której przechodzi kolej.
§  4.
Przekazywanie kolei do. eksploatacji instytucjom państwowym następuje przez Ministerstwo Kolei Żelaznych w porozumieniu z tem ministerstwem, względnie urzędem z ministerstwem zrównanem (§ 1), do którego należy organizacyjnie dana instytucja państwowa, w sposób w § 2 bliżej wyszczególniony.
§  5.
Przekazywanie kolei do eksploatacji instytucjom samorządowym, gminnym i t. p. może nastąpić pod tym warunkiem, jeśli Ministerstwo Kolei Żelaznych kolei przejętych we własnym zarządzie nie eksploatuje i nie ma zamiaru eksploatować, lub też eksploatując je uważa, że ze względów ekonomicznych dalsza własna eksploatacja nie byłaby wskazana, żadne zaś z innych ministerstw, urzędów i instytucji państwowych (§ 4) nie zgłosiło zapotrzebowania co do eksploatacji danej kolei.

Co do takiej eksploatacj musi być zawarta umowa zawsze pod tytułem odpłatnym, faktyczne zaś oddanie kolei do eksploatacji następuje na podstawie protokułu, spisanego w sposób w § 2 bliżej wyszczególniony.

§  6.
Przekazywanie kolei do eksploatacji instytucjom prywatnym, jak przedsiębiorstwom, stowarzyszeniom, bankom i t. p. może nastąpić tylko o tyle, o ile jednocześnie co do danej kolei niema zapotrzebowania ze strony innych ministerstw, urzędów (§ 1) lub instytucji państwowych i samorządowych (§ 4 i 5) i tylko w formie użytkowania odpłatnego, każdocześnie jednostronnie przez Ministerstwo Kolei Żelaznych odwołalnego, bez prawa ze strony używającej do jakiegokolwiek odszkodowania z tego tytułu.

Z instytucjami prywatnemi zawiera umowę Ministerstwo Kolei Żelaznych. Oddanie zaś faktyczne może nastąpić przez upoważnione do tego przez Ministerstwo Kolei Żelaznych niższe urzędy kolei państwowych w sposób w § 2 bliżej wyszczególniony.

§  7.
Nadzór nad eksploatacją kolei, będących w użytkowaniu innych ministerstw, urzędów i instytucji (§ 1) prowadzi Ministerstwo Kolei Żelaznych według specjalnych przepisów, wydanych na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Kolei Żelaznych z dnia 9 kwietnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 37, poz. 225).
§  8.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.71.481

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1921 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1920 r., dotyczącej przejęcia kolei, zbudowanych przez b. władze okupacyjne, pod zarząd Ministerstwa Kolei Żelaznych.
Data aktu: 20/07/1921
Data ogłoszenia: 31/08/1921
Data wejścia w życie: 31/08/1921