Organizacja i zakres działania urzędów probierczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 1921 r.
o organizacji i zakresie działania urzędów probierczych.

Na podstawie art. 15 dekretu z dnia 3 stycznia 1918 r. o tymczasowej organizacji władz naczelnych (Dz. Pr. P. P. z 1918 r. № 1, poz. 1) oraz art. 1 ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o upoważnieniu Ministra Przemysłu i Handlu do wydawania zarządzeń w zakresie nadzoru nad przemysłem złotniczym i handlem wyrobami złotniczemi oraz organizacji urzędów probierczych na obszarach b. zaborów austrjackiego i rosyjskiego (Dz. Ust. Rz. P. z 1920 r. № 70, poz. 470) Rada Ministrów zarządza co następuje:
§  1.
Główny zarząd sprawami probiernictwa należy do Ministra Przemysłu i Handlu, który wykonywa go za pośrednictwem Głównego urzędu probierczego i podległych temu ostatniemu okręgowych urzędów probierczych.
§  2.
Okręgowe urzędy probiercze mogą obejmować obszar jednego lub kilku województw. Włączenie poszczególnych obszarów lub miejscowości do tego lub innego okręgu probierczego następuje, z rozporządzenia Rady Ministrów, na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu.
§  3.
Główny Urząd probierczy składa się z dyrektora, zastępcy dyrektora, urzęgników etatowych, probiercy i innych funkcjonarjuszów, urzędy zaś okręgowe, z naczelników tych urzędów, urzędników etatowych, probierzy i innych funkcjonarjuszów. Etaty tych urzędów zatwierdza Rada Ministrów na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu, uzgodniony z Ministrem Skarbu. Mianowanie personelu w granicach tych etatów, następuje na podstawie przepisów o państwowej służbie cywilnej.
§  4.
Do zakresu działania Głównego urzędu probierczego należy:
1)
ogólny nadzór nad wykonywaniem obowiązujących w zakresie probiernictwa ustaw i przepisów,
2)
organizacja i kierownictwo okręgowych urzędów probierczych, nadzór ogólny nad ich działalnością oraz zaopatrywanie ich we wszelkie pomoce techniczne,
3)
orzecznictwo administracyjne w sprawach probierczych,
4)
sporządzanie stempli probierczych dla urzędów probierczych, badanie i ustalanie prawdziwości cech probierczych oraz dokonywanie kontrpróby,
5)
popieranie i wykonywanie ustawowej ochrony przemysłu złotniczego,
6)
skup złota i srebra dla Skarbu Narodowego, oraz przeróbka dla potrzeb Skarbu,
7)
czynności, wyszczególnione w § 5, na obszarze warszawskiego okręgu probierczego.
§  5.
Do zakresu działania okręgowych urzędów probierczych należy:
1)
probowanie i cechowanie przedmiotów złotych i srebrnych,
2)
wymierzanie i pobieranie opłat probierczych,
3)
bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwami wyrobu i sprzedaży przedmiotów z kruszców drogocennych,
4)
badanie monet i kruszców na żądanie władz państwowych,
5)
popieranie i wykonywanie ustawowej ochrony przemysłu złotniczego w swoich okręgach.
§  6.
Osobom znajdującym się na służbie w urzędach probierczych, zabrania się utrzymywania zakładów przemysłowych do wykonywania i topienia wyrobów oraz zlewków złotych i srebrnych, jakoteż uprawiania handlu takiemi przedmiotami zarówno osobiście, jak pod cudzem nazwiskiem.
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarach b. zaboru austrjackiego i rosyjskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024