Wcielenie państwowej organizacji wykonawczej służby bezpieczeństwa we Lwowie i Krakowie do policji państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 lipca 1921 r.
w przedmiocie wcielenia państwowej organizacji wykonawczej służby bezpieczeństwa we Lwowie i Krakowie do policji państwowej.

Na zasadzie art. 3 przepisów przejściowych do ustawy o policji państwowej 2 dn. 24 lipca 1919 r. (Dz. Pr. № 61 poz. 363) zarządzam co następuje;
§  1.
Z dniem 15 sierpnia 1921 r. policja państwowa we Lwowie i Krakowie zorganizowana zostaje na wzór komend powiatowych i podlegać będzie w zakresie służby bezpieczeństwa i czynności wykonawczych, zgodnie z art. 11 ust. o poi. państw., dyrektorom policji tychże miast.
§  2.
Ciążące dotychczas na dyrekcjach policji miast Lwowa i Krakowa obowiązki, przewidziane w "Głównych zarysach organizacji władz policyjnych", zatwierdzonych postanowieniem cesarskiem z dn. 10 lipca 1850 r. i ogłoszonych dla Galicji rozporządzeniem namiestnika z dn. 4 czerwca 1851 r. (Dz. praw kraj. № 125), przechodzą na nowoutworzone komendy policji państwowej we Lwowie i Krakowie w ramach, określonych art. 2 ustawy o policji państwowej.

W szczególności w powyższych ramach należeć będą do rzeczonych komend policji państwowej:

a)
dozór nad cudzoziemcami, mieszkającymi we Lwowie i Krakowie, w myśl istniejących przepisów, oraz wykonanie wydalenia podejrzanych obcych, szczególnie, zagranicznych emisarjuszy i cudzoziemców, zakłócających porządek (§ 4 Głównych zarysów organizacji władz policyjnych);
b)
dozorowanie szczególnie sygnalizowanych i podejrzanych indywiduów i badanie w razie danym autentyczności paszportów (§ 5 Głów. zar. org. władz polic);
c)
donoszenie dyrekcjom policji o spostrzeżeniach, poczynionych przy stykaniu się z ludnością, a wyszczególnionych w § 8 powyższego rozporządzenia organizacyjnego;
d)
współdziałanie z dyrekcjami policji w walce ze szpiegostwem i wogóle z działalnością antypaństwową (§ 11 Gł. zar. org. władz polic);
e)
staranie o bezpieczeństwo osób i mienia wykonywać się mające, według postanowień §§ 12, 13, 14, 15, 16 i 28 wyżej wymienionych "Gł. zar. org. władz policyjnych" oraz nadzór nad składami i handlami materjałów wybuchowych i handlami broni;
f)
utrzymanie porządku publicznego, według postanowień §§ 18, 29, 21 i pierwszego ustępu § 25 "Głównych zarysów organizacji władz policyjnych", dozór nad ruchem kołowym, utrzymanie porządku podczas przedstawień teatralnych i widowisk w odnośnych lokalach oraz kinach, wreszcie dozór nad włóczącymi się kuglarzami, muzykantami, arfenistami, śpiewakami i t. p,;
g)
współdziałanie z dyrekcjami policji w sprawie powstrzymania publicznego nierządu i nadzór nad zachowaniem się prostytutek, tudzież współdziałanie w sprawie zapobiegania nieobyczajności, wywołującej publiczne zgorszenie, przez dozorowanie publicznych kąpieli i wszystkich wystaw, szyldów, napisów i t. d. (§§ 22 i 23 Gł. zar. org. władz polic);
h)
popieranie gminy przy sprawowaniu policji miejscowej według § 33 powyższych Gł. zar. org. władz polic.
§  3.
Urzędnicy., i niżsi funkcjonariusze dyrekcji policji we Lwowie i Krakowie, którzy przejęci zostaną do policji państwowej, przechodzą na etat policji państwowej i obowiązują ich wszystkie postanowienia ustawy o policji państwowej.
§  4.
Areszta policyjne wraz z personelem dozorczym oraz inne budynki i lokale, jak ekspozytury, komisarjaty, inspekcje i strażnice, tudzież inwentarz żywy i martwy do nich należący, przekazane zostają policji państwowej od 15 sierpnia 1921 r.

O ileby zaszła konieczność dalszego zatrzymania pewnych lokali lub tylko ich części przez dyrekcję policji, sprawę tę rozstrzygnie i ureguluje Generalny Delegat Rządu na Małopolską w porozumieniu z Główną Komendą policji państwowej po rozpatrzeniu odpowiednich wniosków interesowanego dyrektora policji.

§  5.
Generalny Delegat Rządu na Małopolską w porozumieniu z Główną Komendą policji wyda potrzebne zarządzenia.
§  6.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą ostatni ustęp § 2 rozporządzenia z dn. 12 listopada 1919 r. (Dz. Ust. № 87 poz. 475).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.67.440

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wcielenie państwowej organizacji wykonawczej służby bezpieczeństwa we Lwowie i Krakowie do policji państwowej.
Data aktu: 11/07/1921
Data ogłoszenia: 13/08/1921
Data wejścia w życie: 15/08/1921