Czasowe zawieszenie, zmiana oraz uzupełnienie niektórych artykułów "Przepisów Przewozowych, obowiązujących na kolejach polskich".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 24 stycznia 1920 r.
w przedmiocie czasowego zawieszenia, zmiany oraz uzupełnienia niektórych artykułów "Przepisów Przewozowych, obowiązujących na kolejach polskich."

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. (Dziennik Praw № 14, poz. 152), konstytucyjnie zatwierdzonego w dniu 7 kwietnia 1919 roku (Monitor Polski № 82) i w porozumieniu z Ministerstwami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu niniejszem zarządzam, aby z dn. 1 marca 1920 r. w "Przepisach Przewozowych, obowiązujących na kolejach polskich" wprowadzone były czasowo, aż do odwołania, następujące zmiany oraz uzupełnienia:

A.

W dziale I - ym. Przewóz osób.

Czasowo, do chwili wprowadzenia nowej ogólnej taryfy osobowej i wydrukowania biletów, art. 12 i 13, określające opłaty za przejazd dzieci oraz formę, i treść biletów osobych i peronowych, ulegają zawieszeniu.

B.

W dziale II - im. Przewóz bagażu.

Ze względu na wyjątkowe warunki okresu wojennego kolej nie może ręczyć za terminowość dostawy bagażu. W związku z tem ulegają zawieszeniu ust. 3 art. 32 o ubezpieczeniu całości i terminowości dostawy bagażu, oraz art. 37 "Przekroczenie terminu dostawy".

Równocześnie, aż do czasu wprowadzenia w życie nowej ogólnej taryfy osobowej, zawieszony zostaje ust. 6 art. 32, określający treść kwitu bagażowego oraz opłatę za jego wydanie.

C.

W dziale III-im. Przewóz przesyłek nadzwyczajnych.

Dla tych samych przyczyn zawieszają się czasowo: ust. 5 art. 40 co do opłaty za kwit bagażowy, oraz ust. 2 art. 43 co do odpowiedzialności kolei za opóźnienie dostawy.

D.

W dziale IV-ym. Przewóz zwłok.

Czasowe wymaganie ust. 1 art. 44, aby zwłoki były przewożone tylko jako przesyłki pośpieszne, zawiesza się i przewóz zwłok zezwala się również w przesyłkach zwyczajnych.

E.

W dziale VI. Przewóz towarów.

Ze względu na wyjątkowe warunki czasu wojennego zawieszają się następujące artykuły:

Art. 72, dotyczący prawa nadawcy obciążyć przesyłkę zaliczeniem.

Art. 75, określający termin dostawy przesyłek.

Art. 78, o dostawie przesyłek do miejscowości, leżących w pobliżu stacji przeznaczenia.

Art. 92, 93 i 95, zapewniające nadawcy prawo ubezpieczenia strat, mogących wyniknąć z nieterminowej dostawy, braku lub uszkodzenia przesyłki, oraz wysokość odszkodowania za te straty.

Art. 94, ustalający odpowiedzialność kolei za przekroczenie terminu dostawy.

Pozatem, wprowadzają się w poszczególnych artykułach następujące zmiany i uzupełnienia:

1.
Art. 35 o odpowiedzialności kolei za zaginięcie, uszkodzenie lub brak wagi bagażu uzupełnia się w ten sposób, że odpowiedzialność ta nie może w żadnym wypadku przenieść 10 mk. za klg.
2.
W art. 80 termin odbioru przesyłek, wyładowanych bądź przez kolej, bądź przez odbiorcę, ustala się na 12 godzin.
3.
W ust. 4 art. 81 ustala się prawo kolei do sprzedaży z licytacji bez osobnego zawiadomienia nadawcy i odbiorcy wszelkich przesyłek, nieodebranych w ciągu 48 godzin od chwili zawiadomienia odbiorcy o przybyciu przesyłki.
4.
Art. 88, określający wysokość odszkodowania za zaginięcie, brak albo uszkodzenie przesyłki uzupełnia się w ten sposób, że odszkodowanie za zaginięcie lub brak przesyłki, jak również za jej uszkodzenie nie może przenosić w żadnym wypadku 150 mk. za 100 klg.
5.
Art. 2 art. 98 o przedawnieniu roszczeń do kolei w stosunku do wypadków zaginięcia przesyłki zmienia się w ten sposób, że przedawnienie takich roszczeń liczy się po upływie 6 tygodni od nadania przesyłki.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024