Statystyka stanu zatrudnienia w przemyśle.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 października 1920 r.
w przedmiocie statystyki stanu zatrudnienia w przemyśle.

Na podstawie ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. Ust. Rz. P. z 1919 r. № 85, poz. 464) Rada Ministrów postanawia co następuje:
§  1. 1
Wszystkie państwowe, komunalne i prywatne (stale lub sezonowe) zakłady przemysłowe: górnicze, hutnicze, fabryczne oraz rzemieślnicze, o ile posiadają motor lub o ile nie posiadając motoru, zatrudniają powyżej pięciu robotników, obowiązane są w ciągu dwuch tygodni od ogłoszenia niniejszego rozporządzenia podać do wiadomości inspektora pracy (w b. dzielnicy pruskiej inspektora przemysłowego): firmę, adres, rodzaj produkcji, liczbę zatrudnionych robotników oraz liczbę personelu kierowniczego i urzędniczego, jako też siłę posiadanych motorów w H. P.

W przyszłości każdy nowootwarty zakład, odpowiadający warunkom ustępu pierwszego, obowiązany będzie podać do wiadomości inspektor pracy (inspektora przemysłowego) powyżej wyszczególnione dane w ciągu dwuch tygodni od daty uruchomienia zakładu lub od chwili, w której zakład będzie odpowiadał warunkom, wskazanym w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu.

Na wypadek zawieszenia lub zaprzestania produkcji zakłady, wymienione w ustępie pierwszym, mają obowiązek zawiadomić o fakcie zawieszenia lub zaprzestania produkcji w ciągu dwuch tygodni właściwego inspektora pracy (inspektora przemysłowego) i podać przyczynę zamknięcia zakładu lub zawieszenia produkcji.

Po wznowieniu pracy, względnie po ponownem otwarciu zakładu, należy postąpić w myśl drugiego ustępu niniejszego paragrafu.

Zawiadomienia, wspomniane w niniejszym paragrafie, składać należy w dwuch egzemplarzach.

§  2.
Zakłady, wymienione w § 1, obowiązane są przesyłać do Głównego Urzędu Statystycznego co trzy miesiące sprawozdania według podanego poniżej wzoru. Sprawozdania należy przesyłać najpóźniej dnia 7 stycznia, 7 kwietnia, 7 lipca i 7 października.

Pierwsze sprawozdanie należy przesłać najpóźniej dnia 7 stycznia 1921 roku.

§  3.
W razie chwilowego zmniejszenia się liczby robotników poniżej normy, przewidzianej w § 1, ustępie pierwszym, wymienione tamże zakłady, powinny nieprzerwanie przesyłać zwykłe sprawozdanie kwartalne.
§  4.
Wszelkie. niezbędne do sprawozdań druki rozsyłają zakładom przemysłowym właściwi inspektorzy pracy (inspektorzy przemysłowi). W razie nieotrzymania druków przedsiębiorstwa obowiązane są zwracać się o nie do inspektora (inspektora przemysłowego).

Nieotrzymanie druków nie zwalnia przedsiębiorstw od obowiązku nadsyłania sprawozdań.

§  5.
Za regularne nadsyłanie przepisanych sprawozdań oraz za prawdziwość danych, zawartych w sprawozdaniach, ponoszą odpowiedzialność właściciele, względnie kierownicy zakładów, wskazanych w § 1.
§  6.
Osoby, wymienione w § 5., winne wykroczenia przeciwko przepisom, zawartym w §§ 1 - 4 niniejszego rozporządzenia, podlegają karze, przewidzianej w art. 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r., o organizacji statystyki administracyjnej. Kary te wymierza władza administracyjna I instancji, stronie zaś służy odwołanie się według obowiązujących przepisów, a w szczególności w b. dzielnicy pruskiej przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów pruskiej ustawy o wydawaniu policyjnych rozporządzeń karnych w sprawach o wykroczenia z dnia 23 kwietnia 1883 roku (Zb. Ust. str. 65), z wyjątkiem przepisu ustępu trzeciego art. 1 tejże ustawy.
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia poleca się Dyrektorowi Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrami Pracy i Opiek i Społecznej oraz b. Dzielnicy Pruskiej.

ZAŁĄCZNIK 

do § 2
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 1 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 25 stycznia 1921 r. w sprawie sprostowania omyłki w tekście rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 1920 roku w przedmiocie statystyki stanu zatrudnienia w przemyśle (Dz.U.21.13.77) z dniem 8 lutego 1921 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.115.759

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Statystyka stanu zatrudnienia w przemyśle.
Data aktu: 18/10/1920
Data ogłoszenia: 20/12/1920
Data wejścia w życie: 04/01/1921