Zniesienie wolności od opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
w sprawie zniesienia wolności od opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

Na podstawie artykułu 30 ustawy z dn. 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (№ 44 Dziennika Praw z r. 1919) zarządzam co następuje:
Art.  1.

Od dn. 1 listopada 1919 r. znosi się na podstawie art. 12 wyżej cytowanej ustawy wszelkie dotychczasowe uwolnienia od opłat pocztowych, telegraficznych czy telefonicznych z wyjątkiem uwolnień wymienionych wyraźnie w powołanym artykule ustawy.

Art.  2.

Opłaty za przesyłki pocztowe wszelkiego rodzaju, za telegramy i telefony mają urzędy uiszczać w sposób przepisany dla wszystkich ogólnemi taryfami, a zatem albo w gotówce albo zapomocą marek pocztowych.

Telegramy mogą być opłacane albo gotówką albo przez naklejenie marek pocztowych na blankietach nadawczych.

Opłaty za międzymiastowe rozmowy telefoniczne będą urzędom kredytowane miesięcznie. Urzędy państwowe i samorządne z wyjątkiem gmin miejskich i wiejskich nie będą na zabezpieczenie tych opłat składały kaucji; gdyby jednak dłużne należytości nie były uiszczone do 8 dni po przedstawieniu rachunków, wstrzyma się kredytowanie i zażąda się złożenia kaucji. Gminy wiejskie i miejskie mają składać kaucję jako osoby prywatne.

Osobny układ co do kredytowania wojsku opłat telegraficznych i telefonicznych, zawarty między Ministerstwem Poczt i Telegrafów a Ministerstwem dla spraw wojskowych, pozostaje w mocy.

Art.  3.

Zarząd poczt i telegrafów wyda osobne marki pocztowe dla opłacania przesyłek urzędowych.

Prawo używania tych marek urzędowych będą miały tylko władze i urzędy państwowe i samorządne, wykonywujące czynności publiczne oraz instytucje i zakłady utrzymywane wyłącznie z funduszów tych urzędów.

Przesyłki do zagranicy nie mogą być opłacane markami urzędowemi, lecz zwykłemi markami pocztowemi według ogólnej taryfy międzynarodowej.

Pobieranie marek urzędowych w urzędach pocztowych odbywać się będzie w stałych terminach, w zasadzie raz w miesiącu. W celu wczesnego zaopatrzenia urzędów pocztowych w potrzebną ilość marek urzędowych zamawiać będą urzędy państwowe i samorządne potrzebne im marki zapomocą szczegółowego wykazu przedstawianego także w stałych terminach. Terminy te wyznaczą okręgowe Dyrekcje poczt i telegrafów. Na szczególne życzenie będą mogły urzędy pobierać marki zapomocą osobnych książek poborowych lub za osobnem pokwitowaniem przez urząd pocztowy.

Należytość za pobrane marki uiszczać będą urzędy pobierające w gotówce zaraz przy poborze. Urzędy, które będą miały swoje conto w Pocztowej Kasie Oszczędności, mogą przekazywać odnośne sumy przez P. K. O pod adresem urzędu pocztowego.

Art.  4.

Dla pism i druków urzędowych, opłacanych markami urzędowemi, ustanawia się na podstawie art. 10 cytowanej ustawy następującą taryfę.

A.

Pisma urzędowe.

Najwyższa waga 2 klgr.
1. do 50 gr. 25 fen. (hal.).
2. " 250 " 50 " "
3. " 1 klgr. 1 mk. 50 " (1 kor. 50 h.)
4. " 2 " 2 " " (2 ".)
W korespondencji wzajemnej władz i urzędów państwowych i samorządnych wszystkie pisma muszą być opłacane całkowicie przy nadaniu. Wyjątek stanowią pisma urzędów państwowych lub samorządnych (wydziału krajowego w Małopolsce i wydziałów powiatowych w b. Królestwie Kongresowem i Małopolsce) do gmin miejskich i wiejskich; do pism takich stosować można analogicznie przepisy art. 6.

B.

Druki urzędowe.

Najwyższa waga 5 klgr.
1. do 50 gr. 5 fen. (hal.).
2. " 250 " 10 " "
3. " 1 klgr. 25 " "
4. " 3 " 50 " "
5. " 5 " 1 mk. (1 kor.)
Dziennikom urzędowym przysługuje zniżona opłata gazetowa 3 fen. (hal.) od pojedynczego egzemplarza bez względu na wagę. W razie nadania kilku egzemplarzy pod jednym adresem ma zastosowanie powyżej podana taryfa na druki urzędowe jako niższa.

Przesyłki pieniężne między Polską Kasą Pożyczkową (Bank Polski) a jej głównemi oddziałami, oraz między temi oddziałami nawzajem, uznaje się na razie aż do ostatecznego uregulowania ruchu pieniężnego między kasami państwowemi za służbowe przesyłki pocztowe wolne od opłaty, a wagę ich dopuszcza się do 30 klgr.

Oprócz tego wydaje się co do urzędów, określonych w art. 3 ustęp 2 następujące postanowienia wyjątkowe:

Za skrócenie adresów telegraficznych urzędy nie opłacają należytości taryfowych.

Urzędy winny odbierać wszystkie przesyłki pocztowe w urzędzie pocztowym przez własne organa; w takim razie nie pobiera się taryfowych należytości pocztowych za doręczenie ani opłat za osobne pocztowe skrzynki odbiorcze (przegródki).

W razie wyjątkowego doręczania przesyłek urzędowych przez organa pocztowe urzędy są obowiązane do uiszczania wszystkich taryfowych należytości za doręczenie.

Urzędom wolno używać kartek korespondencyjnych, blankietów telegraficznych i listów przesyłkowych własnego nakładu. Formularze te muszą jednak ściśle odpowiadać urzędowym formularzom pocztowym, a co do koloru ich oraz jakichkolwiek zmian w nadruku należy zawsze przed sporządzeniem nakładu porozumieć się z Ministerstwem Poczt i Telegrafów, przesyłając mu wzór formularza.

Poza powyższemi szczególnemi postanowieniami obowiązują wszystkie urzędy przepisy ogólnych taryf pocztowych, telegraficznych i telefonicznych pod każdym względem.

Art.  5.

Zwykłe pisma i druki, opłacane według taryfy urzędowej, winny być nadawane przy okienku pocztowem za osobną urzędową książką nadawczą. Do skrzynek pocztowych wolno wrzucać tylko przesyłki opłacone zwykłemi markami pocztowemi i według taryfy ogólnej.

W książkach nadawczych potwierdza przyjmujący organ pocztowy tylko ogólną ilość nadanych przesyłek zwykłych, a na życzenie także i ogólną sumę opłaty pocztowej. Urzędom nadającym wolno jednak wpisywać przesyłki do książek nadawczych poszczególnie z wszelkiemi oznaczeniami, jakie będą uważały za potrzebne.

Na nadane telegramy będzie wolno urzędom żądać albo osobnego bezpłatnego pokwitowania z wyszczególnieniem uiszczonej opłaty albo takiego potwierdzenia w książce nadawczej.

Na wszelkich przesyłkach urzędowych, nadanych zapomocą książek nadawczych, musi być podana dokładna nazwa urzędu nadającego.

Co do przesyłek rejestrowanych obowiązują przepisy ogólne lub dotychczasowa praktyka.

Art.  6. 1

(uchylony).

Art.  7.

Przepisy, odnoszące się do doręczania pism sądowych do stron przez pocztę, jakie dotąd obowiązywały w Małopolsce, pozostawia się narazie w mocy z następującemi zmianami:

I. Opłata od pism sądowych w sprawach cywilnych, którą uiszczać ma strona, ma odtąd wynosić bez względu na wagę pisma sądowego (łącznie z opłatą za recepis zwrotny i rekomendację):

a)
za doręczenie pisma sądowego w miejscu siedziby sądu 25 hal.
b)
za pismo sądowe doręczone w innej miejscowości 50 hal.

Opłaty te ściągać się będzie w sposób dotychczasowy.

II. Pisma sądowe do stron w sprawach karnych opłacone będą przez nadający sąd markami urzędowemi według tej samej taryfy jak wyżej oznaczona dla pism w sprawach cywilnych.

Na szczególne żądanie Ministerstwa Sprawiedliwości można będzie opłaty za doręczenie pism sądowych w sprawach karnych w siedzibie sądu nadającego zryczałtować czy to w całej Małopolsce czy to w poszczególnych miejscowościach.

Art.  8.

Tam, gdzie urzędy państwowe mają stronom prywatnym doręczać w siedzibie urzędu nadającego w wielkiej ilości pisma urzędowe tego samego rodzaju (np. nakazy podatkowe) może być zawarty osobny układ między odnośną władzą centralną a Ministerstwem Poczt i Telegrafów co do doręczania przez pocztę za ryczałtowem wynagrodzeniem.

Warszawa, dnia 5 września 1919 r.

1 Art. 6 uchylony przez § 7 rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 1924 r. w sprawie ryczałtowania opłat pocztowych za przesyłki listowe; władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym (Dz.U.24.76.749) z dniem 31 sierpnia 1924 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1919.78.442

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zniesienie wolności od opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.
Data aktu: 05/09/1919
Data ogłoszenia: 25/09/1919
Data wejścia w życie: 01/11/1919