Frankowicze chcą, by Komisja Europejska przyjrzała się dwóm wyrokom Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu chce, żeby Komisja Europejska przyjrzała się dwóm wyrokom Sądu Najwyższego dotyczącym kredytów frankowych. Według Trybunału Sprawiedliwości UE sąd krajowy nie może usuwać jedynie części warunku umownego uznanego za nieuczciwy ani zmieniać jego treści – takie działanie jest sprzeczne z przepisami dyrektywy 93/13/EWG. Tymczasem w przypadku dwóch wyroków SN nie zastosowano tej wykładni.

07.02.2025

Fałszywy bliski w szpitalu to potencjalny problem dla lekarza

Pacjent Opieka zdrowotna

Teoretycznie ustawa dokładnie precyzuje, kogo można uznać za osobę bliską, której można udzielić informacji o stanie zdrowia. Przepis niełatwo jednak zastosować zwłaszcza w momencie, gdy pacjent jest nieprzytomny, a medyk ma ograniczone możliwości weryfikacji tożsamości. Pomóc mogłaby zmiana zdejmująca odpowiedzialność za ewentualne pomyłki, ale najskuteczniejsze byłoby rozpowszechnienie oświadczeń "na wszelki wypadek".

07.02.2025

Przejście na świadczenie kompensacyjne wiąże się z odprawą

Kadry w oświacie Prawo pracy

Celem nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest zapewnienie nauczycielom środków utrzymania do czasu uzyskania przez nich pełnych uprawnień emerytalnych. W związku z przejściem na to świadczenie, należy im się odprawa. Uzyskanie do niej prawa zostało uzależnione od wymiaru zatrudnienia. Natomiast jej wysokość została powiązana ze stażem pracy w szkole.

07.02.2025

Czy rolnik produkujący pellet płaci PIT

PIT

Sprzedaż pelletu pochodzącego ze słomy z własnego gospodarstwa stanowi działalność rolniczą, polegającą m.in. na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że w związku z tym przychody uzyskane przez rolnika ze sprzedaży takiego pelletu nie podlegają PIT.

07.02.2025

Propozycje samorządowe leżą, a rząd przygotowuje własną ustawę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Organizacje samorządowe trzy miesiące temu złożyły do MSWiA pakiet propozycji zmian kilkudziesięciu ustaw. Resort pracuje jednak nad własnym projektem tzw. ustawy kompetencyjnej, dotyczącej decentralizacji państwa. Ma się w niej znaleźć część rozwiązań, które proponują samorządowcy. Na razie przychylność rządu zyskały nieliczne propozycje, m.in. drobna korekta w kodeksie wyborczym.

07.02.2025

Kierowca naruszający zakaz prowadzenia pojazdów już nigdy nie poprowadzi samochodu

Prawo karne

Kierowcy, skazani za niestosowanie się do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, nie będą mogli być kierowcami dożywotnio – wynika z założeń do projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego - resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w przepisach. To pomysł na poradzenie sobie z nagminnym naruszaniem czasowych zakazów.

06.02.2025

Konieczne zapewnienie stabilnego finansowania systemu ochrony zdrowia

Pacjent Finansowanie zdrowia

Organizacje pacjenckie z całej Polski wystąpiły z wspólnym apelem do premiera Donalda Tuska w sprawie finansowania systemu ochrony zdrowia. Sygnatariusze zwracają uwagę na trudną sytuację Narodowego Funduszu Zdrowia oraz pilną potrzebę zapewnienia stabilnego źródła finansowania systemu. Apelują m.in. o rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy regulującej minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia.

06.02.2025

CSIRE wdrażany etapami. Jest projekt ustawy istotny dla rynku energii

Rynek i konsument Energetyka

Termin uruchomienia centralnego systemu informacji o rynku energii (CSIRE) wyznaczono na 1 lipca 2025 r. Ustawodawca nie zrezygnuje z tych planów. Na skutek sygnałów z rynku Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje jednak projekt, umożliwiając etapowe przystępowanie poszczególnych kategorii użytkowników rynku energii do realizacji CSIRE. 

06.02.2025

Fiskus zajął emerytowi kwotę wolną od potrąceń. MF zapowiada zmianę przepisów

Domowe finanse Emerytury i renty Administracja publiczna

Obywatel poskarżył się, że organ egzekucyjny dokonał dwukrotnego potrącenia należności ze świadczenia emerytalnego, które jest jego jedynym źródłem utrzymania. Fiskus wyegzekwował od niego zarówno środki na koncie bankowym z emerytury, jak i kwotę wcześniej potrąconą przez ZUS z tego samego świadczenia. W efekcie pozbawiono go środków z kwoty wolnej od potrąceń, przeznaczonej na podstawowe bieżące potrzeby życiowe.

06.02.2025

Sprawy frankowe przestaną blokować sądy? Projekt ustawy opublikowany

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd będzie mógł przesłuchać świadka poza salą sądową pomimo złożenia sprzeciwu. Co więcej - strona będzie mogła być przesłuchana przez złożenie zeznań na piśmie. W takim przypadku sąd doręczy listę pytań wraz z pouczeniem - tak wynika z opublikowanego w czwartek projektu nowelizacji przepisów związanych ze sprawami dotyczącymi kredytów frankowych. Dotyczy on tylko tych kwestii, w których stroną jest konsument – a zatem nie obejmuje pozwów wnoszonych przez nabywców wierzytelności, którymi są zwykle wyspecjalizowane fundusze.

06.02.2025

Więcej energii z OZE w transporcie. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o biopaliwach

Energetyka

Minimalny udział energii ze źródeł odnawialnych w transporcie (NCW) ma rosnąć: do 9,2 proc. w 2025 r. i do 14,9 proc. w 2030 r. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz innych ustaw, która dostosowuje polskie prawo do dyrektywy UE RED II. Ustawą zajmie się teraz Senat.

06.02.2025

Wysokie budynki trzeba będzie zgłosić MON

Nieruchomości

W czwartek, 6 lutego, Sejm uchwalił nowelizację prawa lotniczego. Wprowadza ona obowiązek zgłaszania Ministerstwu Obrony Narodowej obiektów budowlanych o wysokości od 50 do 100 metrów, niewpisanych do ewidencji przeszkód lotniczych, ale mogących stanowić zagrożenie dla lotnictwa wojskowego.

06.02.2025

Rzecznik TSUE: Operator platformy z ogłoszeniami musi weryfikować tożsamość zarejestrowanych użytkowników

Prawo cywilne RODO Prawo europejskie Ochrona danych

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Maciej Szpunar przeanalizował obowiązki i odpowiedzialność operatora internetowej platformy handlowej w kontekście dyrektywy o handlu elektronicznym oraz rozporządzenia RODO. Jak ocenił, chociaż operator nie jest zobowiązany do kontrolowania treści ogłoszeń, to musi weryfikować tożsamości użytkowników, którzy posiadają konta w jego serwisie.

06.02.2025

Ma być lepiej z tempem wydawania decyzji o poziomie potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Jak informuje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami, poprawia się tempo rozpatrywania wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Przewlekłość wydawania decyzji była niejednokrotnie w zeszłym roku przedmiotem interwencji rzecznika praw obywatelskich.

06.02.2025

Poselski projekt o jawności wynagrodzeń może uniemożliwić wdrożenie całej dyrektywy UE

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Wprowadzenie jawności wynagrodzenia i jego poziomu, nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, ale także przed jego nawiązaniem przewiduje poselski projekt zmian w kodeksie pracy. Projekt negatywnie zaopiniowała m.in. „Solidarność”, a z oceny skutków regulacji wynika, że wybiórcze wdrożenie jedynie niektórych przepisów unijnej dyrektywy może w przyszłości utrudnić przyjęcie całości tego aktu. Mimo to Sejm zdecydował dziś, że prace nad projektem będą kontynuowane a projekt trafi do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

06.02.2025

Wrzutka do ordynacji podatkowej o… doręczeniach

Prawo cywilne Prawnicy Ordynacja

Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ordynacji podatkowej. Przy okazji dodaje „wrzutkę” - w sprawie terminów procesowych do kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli zmiany wejdą w życie, skutki złożenia w sądzie będzie miało oddanie pisma w placówce dowolnego podmiotu wpisanego do rejestru operatorów pocztowych. - To pokusa manipulowania i antydatowania pism – uważają prawnicy.

06.02.2025

Kosztowne usuwanie padłych, dzikich zwierząt – komisja sugeruje zmiany

Samorząd terytorialny Środowisko Drogi

Właścicielem dzikich zwierząt i zwierzyny łownej jest Skarb Państwa, ale w praktyce to gminy ponoszą koszty opieki weterynaryjnej zwierząt, które doznały obrażeń na skutek zdarzeń drogowych, oraz koszty związane z usuwaniem i unieszkodliwianiem padłej dzikiej zwierzyny. Sprawa ta nie jest w dotychczasowych przepisach uregulowana wprost. Jest szansa, że może się to zmienić. Sejmowa komisja do spraw petycji skieruje do premiera wniosek w tej kwestii.

06.02.2025

Spadek o 14 procent liczby aresztów tymczasowych

Prawo karne

Według danych resortu sprawiedliwości za trzy kwartały 2023 r., prokuratura złożyła w sądach rejonowych 17 478 wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym. W analogicznym okresie 2024 r. liczba ta spadła do 14 960, co stanowi spadek o 14,41 procent. Resort planuje dalszą poprawę sytuacji, m.in. poprzez wejście w życie nowych przepisów o tymczasowym aresztowaniu.

06.02.2025

Psycholog w biurze? Dla pokolenia Z to ważniejszy benefit niż ubezpieczenie na życie

Prawo pracy HR Rynek pracy

Niemal połowa badanych Polaków wskazuje, że benefitem pozapłacowym, na który zwracają największą uwagę, jest atrakcyjny pakiet medyczny. Co ciekawe, inaczej sytuacja wygląda w przypadku pokolenia Z na rynku pracy, dla których zdecydowany top benefitów to elastyczne godziny pracy, dodatkowe dni wolne oraz kursy i szkolenia finansowane przez pracodawcę. Bardziej niż każda inna grupa wiekowa oczekują oni także wsparcia psychologa.

06.02.2025

Nie będzie likwidacji pułapki rentowej

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie planuje obecnie prac legislacyjnych nad zniesieniem pułapki rentowej. Problem jest nierozwiązany od lat, a teraz staje się jeszcze bardziej palący wobec zmienionego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, choćby poprzez wprowadzenie świadczenia wspierającego. Pułapka rentowa, ale też świadczeniowa, skutecznie zniechęcają niektóre osoby z orzeczeniem do podjęcia zatrudnienia.

06.02.2025