Renata Krupa-Dąbrowska

Renata Krupa-Dąbrowska

Kontakt: Renata.Krupa@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Ważne orzeczenie TSUE: Frankowicz wynajmujący mieszkanie też konsumentem

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W czwartek, 24 października, Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że osoba fizyczna, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, jest „konsumentem” w rozumieniu unijnych przepisów. Pod warunkiem jednak, że wynajem nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że korzysta z takiej samej ochrony jak inni frankowicze.

24.10.2024

Probankowy sąd przyjmuje pozew frankowicza z Getin Noble Bank

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Są już pierwsze jaskółki po uchwale Sądu Najwyższego w sprawie Getin Noble Banku. SN orzekł, że sprawy dotyczące ważności umów kredytowych frankowiczów z GNB nie muszą czekać do zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, mogą być kontynuowane. Jeden z sądów wrocławskich odmówił właśnie odrzucenia pozwu oraz oddalił wnioski o zawieszenie postępowania i o przekazanie sprawy syndykowi jako zgłoszenia wierzytelności.

24.10.2024

Za mało czasu na wniesienie odwołania do KIO?

Zamówienia publiczne

Termin na wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej wynosi 5 lub 10 dni. Prawnicy uważają, że w tak krótkim czasie trzeba stawać na rzęsach, by zebrać komplet dowodów i przygotować dobre pismo. Często to się nie udaje, co kończy się jego oddaleniem. KIO uważa, że to burza w szklance wody. Brakujące dowody można dostarczyć przecież aż do zamknięcia rozprawy, a ze statystyk wcale nie wynika, że z odwołaniami jest jakiś problem - wręcz odwrotnie, ich liczba rośnie.

22.10.2024

Dyrektywa drugiej szansy będzie wdrożona? Ruszyły prace nad przepisami

Restrukturyzacja

Ministerstwo Sprawiedliwości wznowiło prace nad przepisami wdrażającymi do polskiego prawa ostatnią część dyrektywy, umożliwiającej zagrożonym niewypłacalnością dłużnikom naprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dającej im drugą szansę. Termin na wdrożenie unijnych przepisów minął 17 lipca 2022 r. Dyrektywę teraz stosuje się wprost, ale nie wszystkie sądy to respektują, przez co dochodzi do sporów.

18.10.2024

Zakaz produkcji pasz genetycznie modyfikowanych odroczony, prezydent podpisał ustawę

Środowisko Rolnictwo

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą możliwość stosowania pasz genetycznie modyfikowanych (GMO) o 5 lat - do 1 stycznia 2030 r. Wejście w życie zakazu przesunięto, ponieważ w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych, które umożliwiłyby wyeliminowanie śruty sojowej z produkcji pasz.

18.10.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    222