Handel wielkopowierzchniowy nie jest jedynym sektorem, który nie płaci CIT – ponad 60 proc. spółek prawa handlowego w Polsce go nie płaci. Proponowane opodatkowanie sieci franczyzowych uderzyłoby w pierwszym rzędzie w polskie miękkie sieci franczyzowe - uważają eksperci.
ZPP proponuje rezygnację z podatku obrotowego i wprowadzenie podatku katastralnego od handlu wielkopowierzchniowego. Podatek powinien obejmować obiekty, na których prowadzona jest działalność handlowa o powierzchni większej niż 1500 metrów kwadratowych i składać się z dwóch części:
- części ustalonej przez Ministra Finansów oraz
- części ustalanej przez właściwą gminę z możliwością jego różnej wysokości w zależności od lokalizacji.
Zdaniem ekspertów, tak skonstruowany podatek realizowałby wszystkie cele stawiane przed ustawą w kampanii wyborczej i dodatkowo mógłby umożliwić mądrzejszym gminom usunięcie handlu wielkopowierzchniowego z centrów miast.
Eksperci apelują do Ministerstwa Finansów o rozpoczęcie prac nad uwolnieniem polskiej gospodarki z nadmiaru obowiązków biurokratycznych oraz uproszczeniem przepisów podatkowych. Sama nadmierna biurokracja kosztuje – wg OECD – 1,4 proc. PKB rocznie.
ZPP proponuje rezygnację z podatku obrotowego
Eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawili swoje stanowisko ws. podatku od handlu wielkopowierzchniowego. Ich propozycja to rezygnacja z podatku obrotowego i wprowadzenie podatku katastralnego od handlu.