Ministerstwo Finansów opublikowało w czwartek projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. 

- Zmiana ma na celu przedłużenie zaniechania poboru podatku dochodowego o kolejne dwa lata i objęcie nim dochodów bądź przychodów uzyskanych w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. Obowiązujące rozporządzenie w swym aktualnym brzmieniu przewiduje zaniechanie o analogicznym zakresie dla dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. – uzasadnia resort.

Zgodnie z projektem, preferencja dotyczy „wierzytelności umorzonych osobie fizycznej z tytułu kredytu mieszkaniowego” lub „świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie obcej lub w złotych, lecz nominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, w związku z powstaniem przychodu z tytułu zastosowania ujemnego oprocentowania”. Gdyby nie zwolnienie, kredytobiorcy musieliby zapłacić podatek dochodowy.

Resort uzasadnia, że jeśli kredytobiorcy mają trudności w regulowaniu zobowiązań wobec banku, tym bardziej mogą mieć trudności w zapłaceniu PIT z tytułu otrzymania przysporzenia majątkowego w postaci umorzenia tych zobowiązań. 

Projekt zakłada również zaniechanie poboru CIT od dochodu odpowiadającego równowartości umorzonych kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru PIT. Ma to stanowić zachętę dla kredytodawców do podejmowania działań zmierzających do umarzania wierzytelności osobom fizycznym z tytułu udzielonych im kredytów mieszkaniowych.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Czytaj w LEX: Zaniechanie poboru podatku od umorzonego kredytu hipotecznego we frankach na przykładach >

Czytaj również: Jaką darowiznę można otrzymać bez podatku w 2024 r.