Inaczej jednak niż w przypadku obowiązku podatkowego, w tym zakresie jest znacznie mniej merytorycznych zmian dotyczących przepisów o podstawie opodatkowania. Nowe przepisy ściślej odwzorowują unijne przepisy w zakresie określania podstawy opodatkowania.
Zgodnie z nową zasadą ogólną podstawą opodatkowania powinno być wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną, lub którą usługodawca otrzyma z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze związanymi bezpośrednio z ceną towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Można się zastanawiać, czy jest to dobre rozwiązanie, gdyż po pierwsze przepisy unijne w tym zakresie są gorzej zredagowane niż przepisy polskie (tak – to możliwe!), zaś po drugie – zrywa się z wieloletnią tradycją w tym zakresie.
Początkowo planowano, że nastąpi również zmiana w sposobie podejścia do tego, czy otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mają wpływ na wysokość podstawy opodatkowania. W projekcie proponowano wprowadzenie zamiast sformułowania „bezpośredni wpływ na cenę" sformułowania: „związane bezpośrednio z ceną". Mogło to prowadzić do opodatkowania niektórych kwot dotacji unijnych. Ostatecznie jednak z tej zmiany wycofano się i zakres opodatkowania dotacji pozostaje taki sam.
W nowelizacji znalazły się także regulacje odnoszące się do (nieuwzględnionej dotychczas w ustawie i „po macoszemu" traktowanej w przepisach wykonawczych) problematyki sprzedaży towarów w opakowaniach zwrotnych. Mogą one w przyszłości wywoływać wiele trudności praktycznych.
Po zmianach zostaną utrzymane dotychczasowe zasady dotyczące korygowania podstawy opodatkowania. Jednocześnie zostanie złagodzony wymóg posiadania odbioru faktury korygującej, w przypadku gdy nie jest możliwe, pomimo udokumentowanych prób dostarczenia faktury korygującej. Proponuje się wtedy uwzględnienie korekty, jeżeli z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca posiada wiedzę, że transakcja została zrealizowana na warunkach określonych w takiej fakturze.
Aby dowiedzieć się więcej na temat zmian w VAT w 2014 r. weź udział w Konferencji >>
Zobacz także:
Od 1 stycznia 2014 r. wiele zmian w podatkach >>>
VAT 2014 - przygotuj się na zmiany >>>
Od nowego roku rewolucyjne zmiany w VAT >>>
VAT 2014 - nowe przepisy dotyczące obowiązku podatkowego >>>