Pytanie
Podatnik nabył w 2013 r. samochód osobowy z przeznaczeniem do odsprzedaży. Samochód został wprowadzony na stan firmy jako towar, odliczono 100 proc. VAT. Podatnik planuje zmienić przeznaczenie tego samochodu, wprowadzić go w sierpniu 2014 r. do ewidencji środków trwałych.
Jakie skutki podatkowe wywoła taka operacja?
Odpowiedź
Żaden przepis nie zobliguje podatnika do dokonania korekty odliczonego uprzednio VAT. W praktyce jednak należy liczyć się z tym, że organy podatkowe będą próbowały zmusić go, nawet do historycznego skorygowania VAT.
Uzasadnienie
Niestety, w sytuacji opisanej w treści pytania wystąpi problem determinowany luką jaka występuje w przepisach podatkowych. Problem jest o tyle szczególny, że stwarza szanse dla podatników. Należy bowiem zaznaczyć, że żaden przepis prawa podatkowego nie zobowiązuje podatnika do dokonania korekty odliczonego w 100 proc. VAT. Z jednej strony nie obowiązują już regulacje, które do końca marca 2014 r. zmuszały podatnika do korekty, z drugiej przepisy art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u., również nie mogą być stosowane. Jak bowiem wskazuje art. 11 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przepisy art. 90b u.p.t.u. stosuje się do pojazdów samochodowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika od 1 kwietnia 2014 r. Jedyny wyjątek, w ramach którego regulacje art. 90b ust. 1 pkt 2 i ust. 6 u.p.t.u. mają zastosowanie, dotyczy sprzedaży samochodów osobowych nabytych do końca marca 2014 r.
Wobec faktu, iż problem dotyczy nie prawa do odliczenia podatku naliczonego a samej kwoty podatku naliczonego (uprzednio 60 proc. nie więcej niż 6000 zł a obecnie 50 proc. nie wyznacza podatek do odliczenia a dopiero kwotę podatku naliczonego), nie jest też uzasadnione dokonanie korekty w trybie art. 91 ust. 7d u.p.t.u. To moim zdaniem oznacza, że żaden przepis nie zobliguje podatnika do dokonania korekty odliczonego uprzednio VAT. Niestety, w praktyce jednak należy liczyć się z tym, że organy podatkowe będą próbowały zmusić go, nawet do historycznego skorygowania VAT – pytanie jakie uzasadnienie prawną do tego wymyślą pozostaje na razie bez odpowiedzi (domyślam się ale są to tylko domysły i nie chcę niczego im sugerować).
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego >>
Zobacz też: Poznaj zasady opodatkowania samochodów w działalności gospodarczej >>
Zobacz książkę Adama Bartosiewicza "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>