W poniedziałek, 26 sierpnia, o północy upływał termin na przesłanie do Ministerstwa Finansów plików JPK_VAT (jednolitych plików kontrolnych) za lipiec 2019 r.
Odbywa się to za pomocą bezpiecznych, bo szyfrowanych, kanałów transmisji danych, które następnie są przez resort finansów odkodowywane, a obowiązek ten mają wszyscy przedsiębiorcy. Podatnicy muszą wysyłać je co miesiąc, bez wezwania ze strony urzędu, a termin złożenia mija 25. dnia miesiąca następującego po tym, którego JPK dotyczy. O zmianie certyfikatu napisaliśmy w piątek. Księgowi praktycznie zostali zaskoczeni zmianą certyfikatu klucza publicznego. Nie kryją przy tym swojego oburzenia, bo ‒ jak mówią ‒ nikt nie siedzi cały czas na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i nie śledzi non stop ministerialnego Twittera (szczególnie podczas wakacji).
Nowy certyfikat bez zapowiedzi
Wielu z nich o problemach z wysłaniem plików JPK dowiedziało się od koniec dnia pracy w piątek, gdy po kilku godzinach od wysłania JPK chcieli pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO).
‒ Po wysłaniu plików JPK, w systemach komputerowych (w tym aplikacji Klient JPK 2.0) pojawiał się komunikat ”120 … trwa weryfikacja dokumentu”, a ponieważ wiemy, że urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) można ściągnąć z systemu dopiero po pewnym czasie nawet do trzech godzin, to też wielu moich kolegów i koleżanek zajęło się swoimi obowiązkami i dopiero późnym popołudniem próbowało pobrać UPO. Informacje o tym, że pliki nie przeszły były dla wielu sporym zaskoczeniem ‒ mówi Agnieszka Gajewska, wiceprezes oddziału okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
W efekcie do pracy w sobotę musieli przyjść pracownicy wielu biur rachunkowych, którzy przez weekend próbowali aktualizować systemy i wysyłać pliki JPK.
Cena promocyjna: 296.1 zł
|Cena regularna: 329 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
‒ W naszej kancelarii mieliśmy kilkadziesiąt plików do ponownego wysłania, a nakładkę do systemu z obsługującej nas firmy informatycznej otrzymaliśmy w poniedziałek, 26 sierpnia, o godz. 15:30 ‒ podkreśla Agnieszka Gajewska. Dodaje, że Ministerstwo Finansów informację o dostępności nowego certyfikatu klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK opublikowało na swojej stronie internetowej w piątek, 23 sierpnia, podając przy tym, że nowy certyfikat jest ważny od 22 sierpnia 2019 r. 09:34:47, ale w środowisku JPK obowiązuje od 23 sierpnia 2019 r.
‒ Nowy certyfikat udostępniony na stronie MF jest dopiero do pobrania dla firm informatycznych, które następnie muszą przygotować modyfikacje oprogramowania dla księgowych, wcześniej testując je i wyłapując ewentualne błędy. Ministerstwo Finansów nie dało czasu na przygotowanie się. Nie wzięło nawet pod uwagę tego, że informacja publikowana jest w piątek, w okresie wakacyjnym, gdzie wiele firm informatycznych nie ma nawet możliwości ściągnięcia swoich informatyków z urlopów. Przecież księgowi działają w różnym środowisku informatycznym, na różnych programach. Duże firmy mają dedykowane do ich potrzeb programy księgowe, które wymagają czasu na zaimplementowanie. Nie każdy księgowy potrafi „podmienić” certyfikat ‒ mówi Agnieszka Gajewska. Przyznaje, że w pracy była do północy, bo starała się pomóc księgowym, którzy sami nie potrafili sobie poradzić z wysłaniem JPK.
Zobacz również: Nowy certyfikat klucza publicznego do JPK >>
MF ćwierka, ale o prawie nie pamięta
Nerwowo było w wielu firmach w poniedziałek, gdy zaczęły wychodzić błędy.
‒ Słowa, jakie padały nie nadają się do powtórzenia ‒ mówią zgodnie księgowi, z którymi rozmawialiśmy. Uważają, że ministerstwo nawet nie zadbało o to, by stosowna informacja na pewno dotarła do wszystkich zainteresowanych. Ich zdaniem, komunikat na stronie internetowej to za mało.
‒ Ministerstwo uważa, że jak 31 lipca podało informację, że będzie nowy certyfikat klucza publicznego do wysyłania plików JPK_VAT to wystarczy ‒ powiedział jeden z księgowych prosząc o anonimowość.
W poniedziałek, 26 sierpnia, o godz. 8:56 rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek na Twitterze ministerstwa napisał: „Docierają do nas sygnały o trudnościach w wysyłce JPK_VAT za lipiec, dlatego nie będziemy wyciągać konsekwencji, jeśli plik wpłynie w tym miesiącu po terminie”.
Szkopuł w tym, że takie deklaracje nijak się mają do przepisów prawa. A te nie pozostawiają wątpliwości, że skoro plik JPK_VAT ma charakter informacji podatkowej, to niezłożenie go w terminie jest wykroczeniem skarbowym lub nawet przestępstwem skarbowym. Tak stanowi art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.
‒ Tweet rzecznika prasowego nie może być traktowany jako obowiązujące prawo ‒ ostrzega Małgorzata Sobońska–Szylińska, adwokat, partner w spółce doradztwa podatkowego Gekko Taxens. Radzi, by przedsiębiorcy na wszelki wypadek wysyłali razem z takimi plikami tzw. zawiadomienie o czynnym żalu podkreślając przy tym, że robią to wyłącznie z ostrożności procesowej i wnoszą o niewszczynanie wobec nich żadnego postępowania karnego skarbowego z uwagi na to, że do ewentualnego opóźnienia w przesłaniu formularza doszło bez żadnej winy po ich stronie.
Wiele firm wysłało JPK_VAT przed 23 sierpnia 2019 r. za miesiąc lipiec, powinni więc pamiętać o zmianie certyfikatu przy wysyłce JPK_VAT za miesiąc sierpień.
Niestety, mimo świadomości problemów, resort finansów nie uczy się na błędach. Wczoraj, na jego stronie internetowej pojawiła się informacja o opublikowaniu nowej struktury logicznej postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dotyczących JPK dla faktur VAT RR. Będzie ona obowiązywać od 1 września 2019 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.