W myśl przepisów tej ustawy , w Polsce obowiązuje nieograniczony obowiązek podatkowy. Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Powyższa zasada jest stosowana z uwzględnieniem zawartych przez Polskę umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Umowy wzorowane są na Modelowej Konwencji OECD, która stanowi, że emerytury i inne podobne świadczenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie z tytułu wcześniejszej pracy najemnej podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, w którym odbiorca emerytury ma miejsce zamieszkania.
Resort finansów odpowiedział również na pytanie dotyczące roli banku przy pobieraniu zaliczek na podatek dochodowy od zagranicznych emerytur. W przypadku emerytur i rent krajowych płatnikiem podatku dochodowego jest organ rentowy, natomiast od emerytur i rent z zagranicy obowiązane są osoby prawne (np. bank) dokonujące ich wypłaty. W sytuacji poboru zaliczek od emerytury z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z państwem z którego pochodzą środki.
Podatnik, który jednocześnie otrzymuje krajową i zagraniczną emeryturę powinien złożyć - do 30 kwietnia roku następującego po roku kiedy otrzymał emeryturę - zeznanie podatkowe PIT-36.
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)