W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów mówi, że CRF ma być bazą wiedzy o wszystkich fakturach wystawionych w Polsce. Resort postanowił zbudować ją w oparciu o JPK_VAT. To oznacza, że na razie nie będzie żadnych nowych, dodatkowych obowiązków dla podatników.
Docelowo w 2019 r. przedsiębiorcy mogliby sami korzystać z zalet CRF, bo – jak planuje Ministerstwo Finansów – system będzie automatycznie informował ich o wątpliwych fakturach. Podatnik od razu się dowie, że faktura, z której odliczył VAT, nie została zgłoszona przez sprzedawcę. Dzięki temu będzie mógł skorygować swoje rozliczenia.
– Korekta nie będzie obowiązkowa, ale ten, kto jej nie dokona, będzie się musiał liczyć z interwencją urzędu skarbowego. To rozwiązanie korzystne dla podatników, ale i dla nas, bo pozwoli skierować kontrolę tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebna – tłumaczy Wojciech Śliż.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Patrycja Dudek
Za trzy miesiące ruszy Centralny Rejestr Faktur
25 lutego 2018 r., gdy po raz pierwszy mikroprzedsiębiorcy prześlą pliki JPK_VAT, uruchomiony zostanie jednocześnie Centralny Rejestr Faktur zapowiada resort finansów.