Pytanie
W 2013 r. miałam zarejestrowaną działalność gospodarcza na zasadach ogólnych (PKPiR). Działalność wyrejestrowałam w czerwcu 2013 r. Za ten rok obrót był zerowy. Mąż miał zarejestrowaną działalność gospodarczą do lipca 2013 r. na zasadzie ryczałtu - obrót zerowy. Od stycznia do grudnia 2013 r. mąż pracował w firmie, gdzie był zarejestrowany na umowę o pracę.
Czy w takiej sytuacji jako małżeństwo możemy rozliczać się wspólnie?
Odpowiedź
Niestety, ze względu na fakt, że mąż wybrał jako sposób opodatkowania prowadzonej w 2013 r. działalności gospodarczej zryczałtowany podatek dochodowy - nie będziecie Państwo mogli skorzystać ze wspólnego opodatkowania.
Uzasadnienie
Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., z łącznego opodatkowania dochodów (art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f) nie mogą skorzystać małżonkowie, jeśli do dochodów choć jednego z nich zastosowanie znajdują przepisy art. 30c u.p.d.o.f. (podatek liniowy), przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (a więc ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa - za wyjątkiem opodatkowania najmu, dzierżawy i podobnych) lub przepisy o podatku tonażowym.
Nie ma przy tym znaczenia, że mąż nie osiągnął z prowadzonej działalności przychodu i w trakcie roku podatkowego ją zlikwidował. Ze względu na złożone oświadczenie o opodatkowaniu w formie ryczałtu stosują się do niego przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Niestety, również fakt, iż Pani korzystała z opodatkowania na zasadach ogólnych z ww. powodu nie jest wystarczający do wspólnego rozliczenia z mężem.
Nadmienić należy, że dochody (przychody) opodatkowane w sposób zryczałtowany, o których mowa w art. 6 ust. 2 in fine u.p.d.o.f, to wspomniane przychody z najmu dzierżawy i umów o podobnym charakterze, a także dochody opodatkowane ryczałtowo na podstawie u.p.d.o.f. - m.in. z umów o dzieło i podobnych do kwoty 200 zł, czy z wygranych w konkursach i grach i innych (art. 30 ust. 1 pkt 2 i 5a, pkt 4, 4a, 5 i 13, 30a ust. 1 u.p.d.o.f). Redakcja tego przepisu może jednak faktycznie powodować niejasności.
Podobny poglądy wyraził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w decyzji z 15 maja 2006 r., PBB1/4117-0019/06/3.
Zobacz też: Jak rozliczyć PIT za 2014 rok >>
"PIT. Komentarz 2015" dostępny jest w księgarni internetowej
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego