W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczył przedstawiając rządowy projekt, że zmiana dotyczy usługi Twój e-PIT - udostępniania podatnikom przez KAS wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych za pośrednictwem portalu podatkowego. Przypomniał, że realizacja usługi została rozłożona na dwa etapy. Na początku 2019 r. usługa została udostępniona osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej składającym zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 i oraz podatnikom uzyskującym przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

 

Udogodnienie wprowadzane etapami

Pierwszy etap wdrażania usługi Twój e-PIT zakończony został znacznym sukcesem - powiedział w Sejmie wiceminister Sarnowski. Wyjaśnił, że skorzystało z niej prawie 7 milionów podatników.
Drugi etap realizacji usługi zaplanowano na 15 lutego 2020 r. Przyjęto, że wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe będzie udostępnione dla osób prowadzących działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej rozliczających. Rząd zaproponował jednak modyfikację tego planu i rozłożenie kolejnego etapu udostępniania usługi Twój e-PIT na dwa etapy, ponieważ usługę tę trzeba dostosować do zmian podatkowych wprowadzonych w trakcie 2019 r., m.in. ulgi dla młodych i nowej skali podatkowej.

Czytaj: PIT za 2019 rok do rozliczenia dopiero po 15 lutego>>

Zgodnie z projektem od lutego 2020 r. w udostępnionych podatnikom deklaracjach wskazywana będzie kwota ulgi na dzieci. Usługa obejmie też zeznania PIT-28 i PIT-36 - składane przez podatników nieprowadzących działalności gospodarczej.

- Przedstawiane zmiany nie oznaczają odstąpienia od udostępniania przedsiębiorcom wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Ich część będzie udostępniona w ramach projektu e-Urząd Skarbowy nad którym obecnie pracuje ministerstwo finansów - poinformował wiceminister. I zapewnił, wejście w życie proponowanych zmian nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorców czy osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, nie pogarsza także sytuacji tych podatników. Będą oni rozliczać się za 2019 rok tak, jak dotychczas, czyli składając zeznania w formie papierowej lub elektronicznej, czyli przez system e-deklaracje.