Zdaniem Krzysztofa Burnosa, w warunkach ogromnej dynamiki wydarzeń gospodarczych współpraca biegłych rewidentów i środowiska akademickiego ma kapitalne znaczenie dla przyszłości profesji biegłych rewidentów. Prezes KRBR, przemawiając do uczestników konferencji CEST 2015, zaznaczył, że środowisko biegłych rewidentów interesuje taka rachunkowość, która pomaga podejmować odpowiednie decyzje biznesowe, oraz taka, która pozwala w sposób przejrzysty rozliczyć swoją działalność z otoczeniem.

Krzysztof Burnos przypomniał przy okazji, że obecnie rachunkowość rozwija język i narzędzia pozwalające rozliczyć się organizacji ze społecznej odpowiedzialności, czyli z wpływu na otoczenie społeczne i środowisko, w którym funkcjonuje oraz szuka optymalnego modelu sprawozdawczości dla wskaźników niefinansowych. – Środowisko akademickie powinno wyjść na przeciw tym tendencjom i doskonalić narzędzia do rozliczenia się z odpowiedzialności – powiedział Krzysztof Burnos i dodał, że dziś, bez silnego wsparcia środowiska akademickiego rozwój profesji biegłych rewidentów jest bardzo trudny, jeśli nie niemożliwy.

Cztery wiodące tematy i wykład noblisty

Głównymi tematami tegorocznej edycji konferencji naukowej Current Economic & Social Topics International Colloquium CEST 2015 były rynki kapitałowe, systemy emerytalne, nierówności na rynku pracy oraz przedsiębiorczość i innowacyjność. Głównym mówcą konferencji był Edward C. Prescott - laureat nagrody nobla w dziedzinie ekonomii za wkład do teorii makroekonomii. Amerykański ekonomista wygłosił wykład o tym, dlaczego w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej trwa kryzys, ale nie dzieje się tak w Polsce.

Wydarzenie odbywało się w dniach 16-17 grudnia 2015 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz 18 grudnia 2015 r. w siedzibie warszawskiej GPW. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów była patronem konferencji CEST 2015.