Dla renomy doradcy fundamentalne znaczenie ma postępowanie w zgodzie z zasadami etyki zawodowej. Na opinię na temat doradcy ma wpływ jego zachowanie wobec różnego rodzaju instytucji. Dlatego powinien dbać, aby jego postępowanie nie naruszyło powagi sądu, urzędu lub innej instytucji, przed którymi występuje. W kontaktach z przedstawicielami władzy publicznej zobowiązany jest do działań zgodnych z prawem i zasadami etyki zawodowej oraz do powstrzymywania się od wszelkich czynności mogących doprowadzić do obrazy lub naruszenia godności tych osób. W szczególności powinien zachować umiar w wystąpieniach przed organami państwowymi, mając na uwadze wolność słowa. Doradca odpowiada za formę oraz treść pism, powinien przestrzegać właściwych form i nie używać wyrażeń lub zwrotów obraźliwych.
Ważnym czynnikiem wizerunku doradcy jest także jego stosunek do innych członków samorządu. Zasady etyki nakazują mu przestrzegać zasad lojalności, koleżeństwa i uczciwej konkurencji wobec kolegów po fachu. Doradca nie powinien wypowiadać publicznie negatywnych opinii wartościujących o osobie lub pracy czy dziełach innego doradcy podatkowego. Dopuszczalne jest natomiast rzeczowe odnoszenie się do argumentów bądź poglądów prezentowanych przez innego doradcę. Ewentualne skargi na innych doradców podatkowych powinny być kierowane do odpowiednich organów samorządu, z powiadomieniem doradcy podatkowego, którego dotyczą, a w razie sporu pomiędzy doradcami należy dążyć do polubownego rozstrzygnięcia sprawy.
Zasady etyki zawodowej formułują także zalecenia adresowane do doradców pełniących funkcje w samorządzie zawodowym. Takie osoby są zobowiązane do pełnienia swej funkcji i współdziałania w realizacji zadań samorządu z najwyższą sumiennością i starannością. Każdy doradca może wypowiadać się na temat działań bądź zaniechań swojego samorządu, powinien jednak te wypowiedzi kierować do jego organów w rzeczowej formie, wskazując inne rozwiązanie problemu bądź proponując inny sposób działania.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o doradztwie podatkowym. Komentarz
|