Pytanie

Duplikat faktury zakupu wpłynął do firmy 4 kwietnia 2014 r., data wystawienia duplikatu to 25 marca 2014 r., data wystawienia faktury pierwotnej 1 lutego 2014 r., termin płatności z faktury pierwotnej to 8 lutego 2014 r., faktura za zakup kwiatów.
Jak rozliczyć ją na gruncie VAT, jeśli faktura pierwotna wpłynęła do firmy, ale zaginęła i nie została zaksięgowana, a jak jeśli faktura pierwotna nigdy nie wpłynęła do firmy?
W jakich okresach rozliczeniowych można odliczyć VAT z ww. faktur?

Odpowiedź

Jeżeli faktura pierwotna wpłynęła do firmy po wykonaniu świadczenia to podatnik winien dokonać jej rozliczenia w deklaracji za miesiąc jej otrzymania. Gdyby faktura pierwotna nigdy nie była dostarczona do nabywcy, wówczas dokonałby on rozliczenia w deklaracji za miesiąc otrzymania duplikatu.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstawaj w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie w art. 86 ust. 10b pkt 1 u.p.t.u. zamieszczone zostało zastrzeżenie, w myśl którego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Zgodnie z powyższym, wyznaczając termin rozliczanie podatku naliczonego należy uwzględnić moment otrzymania faktury, jednak kluczowe znaczenie ma moment powstania obowiązku podatkowego. W zdecydowanej większości przypadków moment powstania obowiązku podatkowego determinowany jest datą wykonania świadczenia – jeżeli tak też jest w analizowanym przypadku, to nabywca powinien wstrzymać się z rozliczeniem aż do wykonania usług przez świadczącego. Jeżeli świadczenie było wykonana i przed doręczeniem duplikatu do firmy wpłynęła faktura pierwotna, to podatnik winien dokonać rozliczenia podatku naliczonego w deklaracji za miesiąc jej otrzymania. Gdyby faktura pierwotna nigdy nie była dostarczona do nabywcy pomimo realizacji świadczenia, wówczas podatnik dokona rozliczenia w deklaracji za miesiąc otrzymania duplikatu.

Z uwagi na prowadzone obecnie polemiki, w przypadku gdy nabywca otrzymał fakturę (również jako duplikat) w miesiącu późniejszym niż miesiąc powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, wstrzymałbym się z przesunięciem, w trybie art. 86 ust. 11 u.p.t.u., rozliczenia na kolejne okresy rozliczeniowe.

Zobacz także: Jak rozliczyć duplikat faktury dotyczący przychodów zeszłorocznych? >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego