Pytanie

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach tej działalności zawarta została umowa leasingu na samochód. W chwili obecnej zamierzam zlikwidować jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie podjąć działalność w formie spółki cywilnej.
W jaki sposób dokonać przeniesienia umowy leasingu i jakie z tego wynikają skutki podatkowe?

Odpowiedź

Jeżeli umowa miałaby być przeniesiona na spółkę czyli de facto wspólników spółki cywilnej to może wystąpić problem z rozliczaniem opłat z tytułu korzystania w kosztach pozostałych wspólników.

Uzasadnienie

Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, że w przypadku leasingu samochodów osobowych niezwykle ważną rzeczą jest podatkowa klasyfikacja kontraktu. W przypadku korzystania z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego koszty rozliczane są podatkowo na zasadzie ogólnej, tzn. pomijając ograniczenia związane z ubezpieczeniem oraz naprawami powypadkowymi, wykazanie celowości takich kosztów uprawnia podatnika do uwzględnienia ich w rachunku podatkowym. Jeżeli natomiast umowa nie spełnia warunków leasingu, wówczas koniecznym jest prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu a wydatki związane z używaniem samochodu są kosztem jedynie w takiej części, w jakiej mieszczą się w limicie wyznaczonym przez iloczyn przejechanych i zaewidencjonowanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr (według przepisów prawa).

W tym miejscu należy zaznaczyć, że z leasingiem samochodów osobowych przez przedsiębiorcę mamy do czynienia gdy umowę zawarto na czas oznaczony co najmniej 24 miesięcy (czyli 40% normatywnego okresu amortyzacji) a suma opłat netto (czyli bez VAT - całego VAT) z niej wynikających nie może być niższa niż wartość początkowa samochodu (u leasingodawcy) z dnia przyjęcia do używania.

Przepisanie umowy na spółkę - a de facto jej wspólników - musiałoby oznaczać cesję takiego kontraktu. Niestety, w praktyce organy podatkowe bardzo restrykcyjnie odnoszą się do zmiany strony umowy leasingu i najczęściej wymagają aby w przypadku cesji umowy leasingu operacyjnego (zmiana strony) ta cześć umowy, która obowiązuje po dokonaniu cesji samodzielnie spełniała warunki do sklasyfikowania jej jako leasing operacyjny.

Biorąc pod uwagę powyższe uważam, że jeżeli nastąpi zmiana stron umowy leasingu istnieje ryzyko kosztowe, tzn. może wystąpić problem z rozliczaniem opłat z tytułu korzystania w kosztach pozostałych wspólników (innych niż przedsiębiorca, który zawarł umowę pierwotnie).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego