Zespół ekspertów z Izby Celnej przedstawił zmiany w zakresie szeroko pojętych elementów kalkulacyjnych. Przedsiębiorcom przekazano szczegóły zmian w obszarze wartości celnej, pochodzenia towarów, klasyfikacji taryfowej oraz WIT. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat nowej procedury wydawania decyzji w sprawach celnych. Ostatnim tematem było omówienie obsługi procesów celnych w systemach informatycznych: e-import, e-eksport, e-tranzyt. Na zakończenie spotkania zaprezentowano praktyczne wskazówki korzystania z Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC).
Warto przypomnieć, że dotychczasowy Wspólnotowy Kodeks Celny obowiązywał przez ponad 20 lat. Jednakże zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza i podpisanie Traktatu z Lizbony wymagały utworzenia nowych regulacji prawnych, które jak określono to w preambule do UKC będą:
- ułatwiały legalną wymianę handlową poprzez proste, szybkie i ujednolicone procedury i postępowanie celne,
- uproszczały przepisy prawa celnego poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technologii,
- wspierały jednolite stosowanie przepisów prawa celnego oraz nowoczesne podejście do kontroli celnych,
- wdrażały obsługę procesów biznesowych w pełni elektronicznym środowisku,
- wspierały rzetelne i godne zaufania podmioty gospodarcze tj. upoważnionych przedsiębiorców AEO (Authorised Economic Operators).
Izba Celna we Wrocławiu planuje kolejne spotkania z przedsiębiorcami, podczas których zostaną omówione dalsze instytucje prawa celnego, miedzy innymi z zakresu procedur specjalnych, zabezpieczeń, pozwoleń na stosowanie procedur uproszczonych oraz AEO.