Zorientowana marketingowo kancelaria podatkowa promocję i budowanie wizerunku nie pozostawia przypadkowi ani nie działa „z doskoku”. W przemyślany, starannie zaplanowany i konsekwentny sposób podejmuje wysiłki, które spowodują, że będzie widoczna na rynku i będzie się cieszyć doskonałą opinią. Właściciele kancelarii, którzy dostrzegają i doceniają potrzebę prowadzenia aktywnej działalności marketingowej wiedzą, że efekty tych działań są widoczne dopiero po pewnym czasie, co nie oznacza, że nie można ich zmierzyć. Błędem jest oczekiwanie natychmiastowego efektu w postaci podpisanych umów z klientami po trwającej kilka tygodni kampanii w mediach lokalnych (np. zamieszczanie artykułów eksperckich), czy przeprowadzeniu kilku szkoleń, na których udało się rozdać kilka wizytówek. Bardzo istotne jest, aby umieć rozróżnić i ocenić skuteczność działań promocyjnych na poszczególnych etapach prowadzonej kampanii.
I tak, przebudowa strony internetowej, prowadzenie bloga, czy aktywność w social mediach (np. na Facebooku), to działania mające na celu wzbudzenie zainteresowania ofertą i działalnością kancelarii. Po ruchu na stronie wywołanym nowo dodanymi treściami, liczbą wejść i wyświetleń innych podstron ocenimy, w jakim stopniu zamieszczane teksty interesują i angażują użytkowników. Podobnie jest w mediach społecznościowych – tu miernikiem jest liczba polubień i odwiedzających, którzy udostępnili nasze wpisy. W przypadku mailingu z pomocą przychodzą statystyki mówiące, ile osób otworzyło wiadomość i kliknęło w poszczególne wiadomości. W tym momencie trudno jeszcze oczekiwać efektu w postaci podpisania umowy z klientem – sukcesem jest zwiększenie świadomości istnienia kancelarii i dotarcia do potencjalnych klientów z ofertą usług.
Etap, w którym jesteśmy bliżej nowego zlecenia, to pozyskanie danych lub kontakt z osobą, która zainteresowała się naszą kancelarią. Może to mieć miejsce na przykład podczas prowadzonego szkolenia lub poprzez reakcję czytelnika artykułu eksperckiego napisanego przez osobę reprezentującą kancelarię. Nadal jednak nie można mówić o tym, że podjęte działania promocyjne zakończyły się sprzedażą.
Dopiero wtedy, gdy potencjalny klient dowie się o istnieniu kancelarii, jej oferta okaże się dla niego na tyle interesująca, że skorzysta ze stworzonej przez kancelarię okazji do spotkania z jej przedstawicielem, następuje bezpośredni kontakt z doradcą. To moment, w którym podjęte wcześniej działania promocyjne mogą przynieść efekt w postaci podpisania umowy.
Jak wspomniano na wstępie, niezależnie od tego, czy wysiłki marketingowe przynoszą owoce w postaci nowych zleceń, budują świadomość i markę kancelarii w otoczeniu, a to już stanowi ważny efekt tych działań.
Dowiedz się więcej z książki | |
Doradca podatkowy. Jak z sukcesem prowadzić kancelarię, biuro rachunkowe
|