Jedną ze zmian zapowiedzianych przez premiera w expose wygłoszonym 18 listopada 2011 r. jest ograniczenie 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów dla osób korzystających z praw autorskich i z praw pokrewnych.
W obowiązującym stanie prawnym, na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów uzyskanych przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych wynoszą 50 procent, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Podatnik korzystający z tego uprawnienia może w ramach stosunku pracy stosować zarówno kwotowe koszty uzyskania przychodów, jak i 50 proc. koszty uzyskania przychodów.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada wprowadzenie rocznego limitu w zakresie stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, który wyniesie 1/2 kwoty podstawy opodatkowania określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej tj. 42.764 zł.
Minister finansów zaznaczył, że nowelizacja nie przewiduje likwidacji 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie wyjaśnił, że twórcy nadal będą mogli stosować przy obliczaniu wysokości dochodu do opodatkowania koszty faktycznie poniesione, jeżeli zryczałtowane 50-procentowe koszty uzyskania przychodów są niższe od faktycznych nakładów.
Jeżeli twórcy udowodnią zatem, że poniesione koszty są wyższe niż 50-procentowe koszty uzyskania przychodów, to mogą zastosować faktyczne koszty uzyskania przychodów (odpowiedź na interpelację poselską nr 3948/12).
Obecnie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy. Resort finansów zakłada, że regulacje będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.