Na gruncie nowelizacji do Ordynacji podatkowej 1 stycznia 2016 roku wprowadzony został przepis art. 2a, który wprost stanowi, iż niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Jednak jeszcze na etapie legislacyjnym projekt wzbudził wiele kontrowersji dotyczących jego praktycznego stosowania. Obawiano się, że nie przełoży się on na praktykę, bo nie będzie wiadomo, jak go dokładnie stosować.
W interpretacji ogólnej z 29 grudnia 2015 r. minister wyjaśnił, jak należy korzystać z nowej zasady. Zasadę in dubio pro tributario należy rozumieć szeroko i stosować nie tylko w przypadku wątpliwości co do przepisów prawa, lecz także w odniesieniu do wątpliwości co do stanu faktycznego sprawy.
Zobacz: MF wyjaśnia jak stosować zasadę in dubio pro tributario >>
Zdaniem Pracodawców RP, najnowsza interpretacja MF będzie miała duże znaczenie dla ogółu przedsiębiorców i wszystkich pozostałych podatników. Jej stosowanie wyznaczy całkowicie nowe standardy zarówno w zakresie wykładni prawa podatkowego, jak i jego tworzenia, co powinno przyczynić się do stworzenia w Polsce warunków przyjaznych rozwojowi przedsiębiorczości.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ordynacja podatkowa. Komentarz
|