Z wnioskiem o interpretację wystąpił komornik, który w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego zajął nieruchomość rolną zabudowaną chlewnią, magazynem, garażem, budynkiem socjalnym i wiatą. Część budynków dłużnicy użyczają synowi na potrzeby działalność gospodarczej. Ponadto, na podstawie umowy dzierżawy, część gruntów jest wydzierżawiana innej osobie.
Zdaniem komornika, w przypadku sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji nie powstaje obowiązek naliczenia i odprowadzenia do Urzędu Skarbowego podatku VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko komornika za prawidłowe. Wyjaśnił, że zbycie budynków, o których mowa we wniosku, wraz z gruntem, w trybie licytacji publicznej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż dłużnicy nie wystąpią w charakterze podatników, ponieważ czynność ta nie będzie stanowiła działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, że sprzedaż licytacyjna tej części nieruchomości będzie sprzedażą majątku osobistego dłużników, unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Natomiast sprzedaż tej części gruntu, który został wydzierżawiony, stanowić będzie zbycie majątku wykorzystywanego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże z uwagi na fakt, że dla tego gruntu nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, jego zbycie będzie podlegało zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Bydgoszczy z dnia 14 stycznia 2016 r., sygn. ITPP3/4512-601/15/APR
Sprzedaż gruntów rolnych w drodze licytacji bez VAT
Sprzedaż gruntów rolnych w trybie licytacji publicznej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - wyjaśnił Dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 stycznia 2016 roku.