Dlatego z marketingowego punktu widzenia konieczny jest podział rynku na segmenty i stworzenie osobnego komunikatu dla poszczególnych grup klientów.
Pierwsze przykazanie marketingu według Philipa Kotlera mówi, że firma powinna dzielić rynek na segmenty, wybrać najodpowiedniejsze z nich i budować mocną pozycję w każdym lub wybranym segmencie. Jednocześnie, jako jeden z grzechów głównych marketingu wymienia brak analizy rynku i brak orientacji na klienta. Co to oznacza dla kancelarii podatkowej? Konieczność podzielenia rynku na segmenty oraz identyfikacji i opisu określonych grup klientów, które preferują określone (odmienne) usługi. Następny krok to określenie, które z grup są najbardziej obiecujące - to one stanowią dla kancelarii rynki docelowe. Dla tych potencjalnych klientów należy opracować ofertę i za pomocą instrumentów promocji wskazać, jakie korzyści przyniesie współpraca z kancelarią. A korzyści te są różne dla poszczególnych grup docelowych.
Choć niewiele kancelarii koncentruje się na obsłudze osób fizycznych, to tego rodzaju usługi są czasem świadczone. Incydentalny charakter takich czynności wpływa zarówno na termin podejmowania działań promocyjnych, kanały promocji oraz oczywiście na treść przekazu. Będą się one różnić od tych, którymi należy się posłużyć przy promocji usług skierowanych do przedsiębiorców, w przypadku których dominować będą umowy długoterminowe.
Dostosowanie przekazu promocyjnego do rodzaju klienta to jeden z podstawowych warunków jego skuteczności. Chodzi o to, by w możliwe najbardziej precyzyjny sposób odpowiedzieć na potrzeby klienta i pomóc mu w rozwiązaniu problemu. Dlatego na przykład posługiwanie się ofercie katalogiem czynności z art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym w odniesieniu do wszystkich osób, które mogą być zainteresowane wsparciem ze strony doradcy, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kluczem do skutecznej komunikacji jest takie zaprezentowanie oferty kancelarii, które przekłada się wprost na korzyść, jakiej oczekuje klient lub rozwiązanie problemu, z którym musi się zmierzyć.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o doradztwie podatkowym. Komentarz
|