W obowiązującym stanie prawnym możliwość odprowadzenia podatku od towarów i usług dopiero w momencie gdy kontrahent zapłaci za towar lub usługę jest dopuszczalna tylko dla "małych podatników". Zgodnie z art. 21 ustawy o podatku od towarów i usług , obowiązek podatkowy w przypadku "małych podatników" powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Konieczność zapłaty podatku w ciągu 90 dni, niezależnie od tego czy podatnik otrzymał zapłatę, czy też nie jest najbardziej uciążliwe dla małych przedsiębiorców. Resort gospodarki zaproponował zniesienia ograniczenia czasowego w odniesieniu do podatników rozliczających się metodą kasową.
W projekcie zaproponowano jednocześnie rozszerzenie stosowania metody kasowej na podatników osiągających wartość sprzedaży do 2 mln euro. Projektodawcy podkreślają, że takie rozwiązanie umożliwi wprowadzenie uproszczeń dla wszystkich podmiotów z grupy mikroprzedsiębiorców.
Zniesienie obowiązku odprowadzania VAT w sytuacjach gdy stroną nabywającą towary lub usługi jest organ władzy publicznej i organ ten nie dokonał płatności - to kolejna z zaproponowanych w projekcie zmian.
Czwarta z propozycji dotyczy obowiązku kwartalnego rozliczania się z podatku od towarów i usług. Projekt zakłada rezygnację z tego obowiązku dla podatników rozliczających się metodą kasową.
Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że przyjęcie powyższych zmian mogłoby przyczynić się do ograniczenia zatorów płatniczych i poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce.
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)
Zobacz także:
Ministerstwo Gospodarki dereguluje podatki
Lewiatan przedstawił opinię do projektu założeń ustawy deregulacyjnej