Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan przedstawiła uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazywane.
W ocenie ekspertów, w projekcie zabrakło przepisów dotyczących zabezpieczenia danych przekazywanych w formie JPK przed nieuprawnionym dostępem. Nie zawarto odpowiedzi na pytanie, czy Ministerstwo Finansów dopuszcza możliwość szyfrowania nośników danych. Przekazanie danych na niezaszyfrowanych nośnikach danych (np. płytach CD, czy DVD) narusza podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z ochroną informacji stanowiących tajemnice handlową i naraża podatnika na konsekwencje prawne. Samo zaś podpisanie nie stanowi zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem do informacji. W celu wyeliminowania ryzyk i zabezpieczenia danych przedsiębiorców - zdaniem ekspertów - zasadnym jest wprowadzenie stosownych zapisów do rozporządzenia np.: „W przypadku przekazania ksiąg na informatycznych nośnikach danych podatnik ma prawo zabezpieczyć księgi hasłem, które przekaże uprawnionym organom w odrębnej korespondencji lub telefonicznie".
Ponadto, zdaniem Konfederacji, podatnicy powinni mieć możliwość autoryzowania przesyłanych plików, także za pomocą profilu zaufanego. Obecnie profesjonalni pełnomocnicy podatników zobowiązani są do kontaktu z organami podatkowymi za pomocą platformy ePUAP i nie wydaje się zasadne nakładanie na wszystkich podatników i pełnomocników konieczności nabycia podpisu elektronicznego.
Wątpliwości budzi również to, że w projekcie nie ma przepisów określających poświadczenie odbioru dla danych przekazywanych na informatycznych nośnikach danych. W konsekwencji, przy obecnym brzmieniu projektu rozporządzenia, podatnicy przekazujący dane osobiście na nośnikach danych będą pozbawieni możliwości otrzymania dowodu potwierdzającego termin przekazania ksiąg. Zdaniem ekspertów, konieczne jest doprecyzowanie, czy w takiej sytuacji takie poświadczenie będzie wydawane, a jeśli tak, to przez kogo, i w którym momencie.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ordynacja podatkowa. Komentarz
|