W połowie 2023 r. wnioskodawca planuje zakończyć zagraniczny kontrakt i wrócić na stałe do Polski. Aktualnie przebywa w Katarze nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy poprzedzających planowaną zmianę miejsca zamieszkania. Wracając, planuje przywieźć ze sobą swoje mienie osobiste w postaci trzech prywatnych i będących w jego własności pojazdów mechanicznych, przeznaczonych do użytku osobistego. W Polsce mają być użytkowane w taki sam sposób i w takim samym celu, w jakim były używane na terytorium państwa trzeciego.

Zobacz też: Zwolnienie z VAT importu rzeczy osobistego użytku osoby fizycznej przenoszącej miejsce zamieszkania z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju - PROCEDURA w LEX krok po kroku >>

Tożsamy cel użytkowania samochodów w Katarze i w Polsce

Wnioskodawca nadmienił, że w Katarze samochody będą służyły do użytkowania osobistego przez okres co najmniej sześć miesięcy przed zmianą miejsca pobytu. Następnie dowody potwierdzające spełnienie warunków i wszystkie wymagane dokumenty niezbędne do procedury zwolnienia z cła w związku z dopuszczeniem ich do obrotu zostaną przedstawione właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego. Ich przeznaczenie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak wskazano we wniosku, samochody nie zostaną ani sprzedane, ani oddane jako zabezpieczenie, ani wynajęte czy użyczone, nie zostaną również wydzierżawione przez okres 12 miesięcy od dnia zgłoszenia w ramach procedury dopuszczenia do obrotu. W Polsce samochody zostaną zwolnione z cła.

Omówienie orzeczeń w LEX:

 

Wnioskodawca chciał uzyskać informacje odnośnie możliwości zwolnienia z VAT przemieszczenia mienia osobistego (przesiedleńczego) z państwa trzeciego do Polski w związku z planowanym powrotem do kraju. Uważał, że spełnia warunki zwolnienia z VAT dla przywożonych trzech pojazdów mechanicznych. Skoro pojazdy mechaniczne służą do użytku osobistego przez okres co najmniej sześć miesięcy przed planowaną zmianą miejsca stałego pobytu, w Polsce będą używane w takim samym celu, w jakim były używane w Katarze, w którym wnioskodawca przebywa nieprzerwanie dłużej niż wymagany minimalny okres 12 miesięcy, a pojazdy mechaniczne nie będą oddane jako zabezpieczenie, wynajęte, użyczone, wydzierżawione przez okres 12 miesięcy od dnia zgłoszenia do procedury dopuszczenia ich do obrotu, to zostaną spełnione wszystkie przesłanki kluczowe dla procedury zwolnienia z VAT. Wnioskodawca przyjął założenie uznane przez dyrektora KIS za prawidłowe (interpretacja podatkowa z 12 kwietnia 2023 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.96.2023.1.RM).

Zobacz w LEX: Zwolnienie z VAT importu rzeczy osobistego użytku należących do osoby przenoszącej miejsce zamieszkania z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju w związku z zawarciem związku małżeńskiego >>

 

Import towarów związany z zasadą terytorialności

Biorąc pod uwagę fakt, że opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, można wysunąć wnioski dotyczące zasady terytorialności wynikającej z przepisów przedmiotowej ustawy. Zgodnie z zasadą terytorialności opodatkowaniu VAT podlegają wymienione czynności wyłącznie w sytuacji, w której miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju. Dla jasności - terytorium kraju rozumiane jest jako terytorium Polski, z kolei terytorium państwa trzeciego to terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Unii Europejskiej.

Zobacz również: Data przychodu ze sprzedaży mieszkania to dzień przeniesienia własności >>

 

Jeśli chodzi o sam import towarów, ustawowo rozumiany jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej, dyrektor KIS stwierdził, że dla zaistnienia importu nie ma znaczenia cel przywozu bądź stosunek prawny, w ramach którego dokonano przywozu. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, także wtedy, kiedy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną. Dalej ustawodawca zaznaczył, że miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli towary zostaną objęte z momentem ich wprowadzenia na terytorium Unii procedurą uszlachetniania czynnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, składowania celnego, tranzytu albo wolnego obszaru celnego, to miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom.

 

Cena promocyjna: 134.1 zł

|

Cena regularna: 149 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 104.3 zł


Import rzeczy osobistych zwolniony z VAT po spełnieniu warunków

Odnosząc się do wątpliwości wnioskodawcy dotyczących przemieszczenia mienia osobistego z Kataru do Polski w kontekście zwolnienia od VAT, organ interpretujący zwrócił uwagę, że za rzeczy osobistego użytku uważa się towary bezpośrednio używane przez osobę fizyczną lub wykorzystywane w gospodarstwie domowym, jeżeli ich ilość lub rodzaj nie wskazują na przeznaczenie handlowe lub do działalności gospodarczej, a także przenośny sprzęt niezbędny do wykonywania przez osobę zainteresowaną zawodu.

Zgodnie z ustawowymi zasadami zwolnienia od VAT importu rzeczy osobistych (mienia przesiedlenia), zwalnia się od podatku import rzeczy osobistego użytku osoby fizycznej przenoszącej miejsce zamieszkania z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju z zamiarem stałego pobytu, jeżeli:

  • rzeczy służyły do osobistego użytku tej osobie w miejscu zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, z tym, że towary nieprzeznaczone do konsumpcji musiały służyć do takiego użytku przez okres co najmniej sześć miesięcy przed dniem, w którym osoba ta przestała mieć miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego,
  • rzeczy będą używane na terytorium kraju do takiego samego celu, w jakim były używane na terytorium państwa trzeciego,
  • osoba fizyczna miała miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy poprzedzających zmianę miejsca zamieszkania,
  • rzeczy te przez 12 miesięcy od dnia zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu organowi celnemu nie mogą zostać oddane jako zabezpieczenie, sprzedane, wynajęte, użyczone, wydzierżawione lub w inny sposób odstąpione odpłatnie lub nieodpłatnie bez wcześniejszego poinformowania o tym organu celnego.

 

Co ważne, prawo do skorzystania ze zwolnienia importu od VAT przysługuje przy łącznym spełnieniu wskazanych warunków.

Zwolnienie od podatku nie ma zastosowania do napojów alkoholowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych, środków transportu przeznaczonych do działalności gospodarczej, a także artykułów potrzebnych do wykonywania zawodu. Dodatkowo wskazane zwolnienie ma zastosowanie w przypadku zastosowania zwolnienia od cła. Zatem uzyskanie zwolnienia w zakresie cła jest jednym z warunków koniecznych dla uzyskania zwolnienia importu mienia osobistego od VAT. Zdaniem organu interpretującego, dokonane w opisanej sytuacji przemieszczenie samochodów osobowych z Kataru do Polski spełnia przesłanki do zastosowania zwolnienia z VAT.