ZPP przypomina, że zadłużenie samorządów terytorialnych jest jedynie niewielką częścią zadłużenia całego sektora finansów publicznych. Podejmowane reformy powinny być zatem skierowane przede wszystkim do całego sektora finansów publicznych. Ponadto, całość długu jednostek samorządu terytorialnego ma charakter inwestycyjny.
Związek zwraca przy tym uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami samorząd terytorialny – w odróżnieniu od budżetu państwa – nie może zaciągać długoterminowych kredytów na wydatki bieżące. Ograniczenie możliwości inwestowania przez jednostki samorządu terytorialnego przełoży się zatem bezpośrednio na obniżenie rozwoju społeczno – gospodarczego, tym bardziej, że zazwyczaj zaciągnięte kredyty są przeznaczone jedynie na wkład własny do projektów współfinansowanych ze środków europejskich.
Dlatego Związek Powiatów Polskich sprzeciwia się przedstawionym przez Ministerstwo Finansów propozycjom ograniczenia samorządowych deficytów i postuluje jednocześnie powrót do dyskusji na temat dopuszczalnych limitów zadłużenia.
Korporacja oczekuje także szybkiego i jednoznacznego rozstrzygnięcia w sprawie dopuszczalnego poziomu zadłużenia i deficytu budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Przewidziane regulacje mają bowiem wpływ na sposób zarządzania już w chwili obecnej, a stan przejściowy opóźnia decyzje w sprawach strategicznych dla rozwoju gmin, powiatów i województw.
Źródło: Serwis samorządowy PAP
Powiaty protestują przeciwko ograniczaniu ich zadłużenia
Z niepokojem obserwujemy narzucanie restrykcyjnych ograniczeń na samorządy pisze w oficjalnym stanowisku Związek Powiatw Polskich. Chodzi m.in. o plany resortu finansw dotyczące deficytu administracji lokalnej. Zdaniem organizacji samorządowej, wprowadzanie jakichkolwiek istotniejszych zmian mających zmniejszyć skalę zadłużenia sektora finansw publicznych, wymaga dużej ostrożności i dogłębnej analizy skutkw społecznych i ekonomicznych, czego brakuje w obecnych propozycjach resortu finansw.