Podatnik lokal użytkowy. Zamierza w nim prowadzić działalność zdrowotną - pracownia okulistyczna. Musi przeprowadzić modernizację.
Czy sam fakt zakupu lokalu użytkowego w trakcie roku oraz poinformowanie właściwego organu o fakcie przeznaczenia ww. lokalu stanowi przesłankę wynikającą z art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych? Czy dopiero zakończenie modernizacji lokalu spowoduje że od 1 stycznia będzie możliwe płacenie niższego podatku?
Zasadniczo obniżoną stawkę podatku od nieruchomości będzie można zastosować od następnego miesiąca (po nabyciu), niezależnie od tego, że świadczenia zdrowotne faktycznie jeszcze nie są wykonywane w danym lokalu. Już wówczas lokal będzie związany z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i jednocześnie będzie już zajęty przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych (tj. podatnika prowadzącego indywidualną praktykę lekarską).
Regulacje prawne dotyczące podatku od nieruchomości zawarte są w przepisach ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l.
Zgodnie z powoływanym przez Państwa przepisem art. 6 ust. 3 u.p.o.l. jeśli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
Jak rozumiem powołujecie się Państwo na ten przepis w kontekście tego, że przedmiotowy lokal ma być zajęty na potrzeby gabinetu okulistycznego, tj. wykonywania działalności w zakresie ochrony zdrowia.
Jak wynika z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d u.p.o.l. niższa stawka podatku od nieruchomości może dotyczyć m.in. budynków (ich części) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń.
Zgodnie z obecnym brzmieniem u.p.o.l. niższą stawką są objęte te budynki (lokale), które są związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, jeśli są one zajęte przez podmioty udzielające tych świadczeń. Nie ma już – w przeciwieństwie do przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2011 r. - wymogu, aby budynek (lokal) był faktycznie zajęty na wykonywanie świadczeń zdrowotnych.
W związku z powyższym co do zasady możliwe jest zastosowanie obniżonej stawki podatku od nieruchomości (dotyczącej budynków, lokali ochrony zdrowia) już od początku następnego miesiąca po nabyciu. Wówczas już bowiem lokal będzie związany z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i jednocześnie będzie już zajęty przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych (tj. podatnika prowadzącego indywidualną praktykę lekarską).
Tak więc zasadniczo obniżoną stawkę podatku od nieruchomości będzie można zastosować od następnego miesiąca (po nabyciu), niezależnie od tego, że świadczenia zdrowotne faktycznie jeszcze nie są wykonywane w danym lokalu.

Uwagi
Być może mamy tu do czynienia z sytuacją szczególną. Otóż piszecie Państwo, że nabyty lokal jest nowowybudowany. Być może nastąpiło to (jego wybudowanie) już w 2011 r. Zgodnie zaś z art. 6 ust. 2 u.p.o.l., jeśli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Nowowybudowane budynki nie są więc objęte podatkiem od nieruchomości w roku swojego wybudowania, lecz dopiero począwszy od następnego roku.
W praktyce toczy się natomiast spór, co do tego, czy ten przepis ma zastosowanie w sytuacji, gdy budynek (lokal) w roku podatkowym, w którym został wybudowany zostaje zbyty. Nie jest jasne, czy u nabywcy takiego nowowybudowanego budynku powstaje w następnym miesiącu, czy dopiero w następnym roku.
Niektórzy uważają, że u nabywcy obowiązek podatkowy powstaje pierwszego dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym lokal nabyto. Tak przykładowo L. Etel [w:] Glosa do wyroku NSA z dnia 10 marca 2010 r., II FSK 176/08, PPLiFS 2010/11/1: "Jeżeli ktoś kupuje istniejący budynek lub budowlę, to o powstaniu obowiązku podatkowego decyduje nabycie prawa do władania tym obiektem. Obowiązek powstaje w tej sytuacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 [ustawy z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych], od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym nabyta została własność budynku (budowli). Natomiast w przypadku, gdy ktoś wybuduje budynek lub budowlę, okolicznością decydującą o powstaniu obowiązku jest istnienie tego budynku lub budowli. Wówczas obowiązek podatkowy powstaje, co wynika za art. 6 ust. 2, od początku roku następującego po roku, w którym wybudowano budynek lub rozpoczęto użytkowanie budynku".

Inni podkreślają jednak, że także u nabywcy nowobudowanego lokalu obowiązek podatkowy powstaje dopiero od następnego roku. Tak np. M. Kalinowski [w:], Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości od nowo wybudowanych budynków i budowli, PP 2006/3/31: "W sytuacji, gdy podatnik nabędzie nowo wybudowany budynek (budowlę) od osoby, która wybudowała ten budynek (budowlę) w roku, w którym nastąpiło jego zbycie, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości z tytułu władania tym budynkiem (budowlą) powstanie u nabywcy w terminie wskazanym w art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona, albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem".
W zależności od tego, za którym z poglądów będzie się opowiadał właściwy dla Państw organów podatkowych, może uda się osiągnąć opodatkowanie lokalu, o którym mowa, dopiero od początku następnego roku podatkowego (a nie już od następnego miesiąca).