Zgodnie z przyjętym 25 czerwca br. projektem ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych dzisiaj przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie regulowanym pozostanie reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w sądzie.
Całkowita deregulacja będzie dotyczyć takich czynności doradcy podatkowego jak:
- udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,
- sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie,
Projekt zakłada także wprowadzenie możliwości zwolnienia z egzaminu (dla osób, które ukończyły, studia których program powstał we współpracy z organem nadającym uprawnienia) oraz skrócenie praktyki z 2 lat do 6 miesięcy i rezygnacja z praktyki w Urzędzie Skarbowym.
Źródło: www.ms.gov.pl
O losach zawodu doradcy podatkowego zadecyduje parlament
Zawód doradcy podatkowego znajduje się na liście zawodów objętych II transzą deregulacji. Teraz przyjęte przez Radę Ministrów przepisy zostaną skierowane do Sejmu. Pierwsza ustawa deregulacyjna została właśnie podpisana przez Prezydenta RP, trwają konsultacje społeczne nad zmianami w III grupie zawodów regulowanych.