Sporów o prawo do odliczania VAT od mieszkań wynajmowanych przez firmy na potrzeby ich pracowników nie ubywa. Skarbówka upiera się, że z takiego wydatku korzyści mają tylko zatrudnieni. Bez związku z działalnością gospodarczą i czynnościami opodatkowanymi, od najmu nie można jednak odliczyć VAT. Tego problemu dotyczył również wydany kilka dni temu wyrok NSA (sygn. akt I FSK 542/19).

Chodziło o pewną spółkę akcyjną, która planowała zawierać umowy najmu lokali mieszkalnych. W dalszej kolejności lokale miały być udostępnianie pracownikom, zleceniobiorcom i kontrahentom. NSA przypomniał, że w orzecznictwie już od jakiegoś czasu obowiązuje pogląd, z którego wynika, że brak konkretnej transakcji opodatkowanej nie musi zawsze prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT. Bezpośredni związek wydatku z czynnościami opodatkowanymi VAT, sprzedażą towarów czy usług, przy czym właśnie upiera się fiskus, nie jest więc konieczny.

Czytaj też: Wyłączenie zwrotów i obniżeń podatku od towarów i usług – usługi noclegowe i gastronomiczne na przykładach >>

Wydatki ogólne też dają prawo do odliczenia VAT

Prawo do odliczenia VAT przysługuje także od wydatków o charakterze ogólnym. Sąd zwrócił uwagę, że w przypadku wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych nie istnieje wprawdzie bezpośredni związek pomiędzy zakupem towarów i usług a sprzedażą opodatkowaną, jednak gdy wpływają one na ceny produktów podatnika, pozostając w ten sposób w pośrednim związku z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą, prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT.

Oznacza to zatem, że wydatki na najem lokali mieszkalnych dla pracowników i współpracowników spółki, nawet jeśli nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, to ich poniesienie wpływa na uzyskanie obrotu opodatkowanego VAT niejako poprzez zabezpieczenie utrzymania źródła przychodu. Spółka powinna mieć zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich poniesieniem.

Czytaj też: Rodzaje wydatków związanych z pojazdami samochodowymi na przykładach >>

 

Nowość
VAT. Komentarz 2023
-10%
Nowość

Adam Bartosiewicz

Sprawdź  

Cena promocyjna: 314.1 zł

|

Cena regularna: 349 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 279.2 zł


Kontrowersyjny związek wydatku z czynnościami opodatkowanymi

Odliczenie VAT naliczonego może mieć miejsce w przypadku, gdy dokonanie zakupu ma związek z czynnościami opodatkowanymi, wykonywanymi przez podatnika – zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

- Właśnie ten związek wielokrotnie bywa kontrowersyjny – zdaniem podatnika może istnieć, organy zaś mają co do tego odmienne zdanie – potwierdza Urszula Sałacińska-Matwiejczyk, doradca podatkowy w Północno-Wschodniej Grupie Podatkowej, ekspertka Tax Alert. Jej zdaniem, najnowszy wyrok NSA może okazać się przełomem.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, realizowanie potrzeb osobistych pracownika nie zawsze powinno z automatu przekreślać możliwość odliczenia podatku naliczonego. Organy podatkowe zbyt często jednak stoją na stanowisku, że zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych pracowników ma charakter osobisty, niezwiązany z prowadzoną przez podatnika działalnością.

- Można uznać, że podobna sytuacja ma miejsce np. przy zapewnianiu posiłków regeneracyjnych pracownikom – wszak w tym momencie zaspokajana jest potrzeba głodu. Podobnie wysłanie pracownika na szkolenie w celu podniesienia kwalifikacji – pracownik może podniesione kompetencje wykorzystać nie tylko na rzecz podatnika, ale również poza przedsiębiorstwem, więc czy nie jest to zaspokojenie potrzeby osobistej? W takich przypadkach jednak organy nie kwestionują możliwości odliczenia VAT naliczonego przy dokonanych zakupach towarów czy usług – zauważa Urszula Sałacińska-Matwiejczyk.

Czytaj też: Wykorzystywanie mieszkania w działalności gospodarczej >>

 

Trzeba mieć zatem nadzieję, że wyrok NSA zliberalizuje w tym zakresie podejście organów i utrzyma korzystną dla podatników linię interpretacyjną i orzeczniczą. Jest na to szansa. Jak przypomina bowiem Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, wspólnik w Kancelarii Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi, NSA już 29 października 2019 r. wydał wyrok, z którego wynika, że wydatki ponoszone na budowę hotelu dla pracowników dają prawo do odliczenia VAT (sygn. akt I FSK 1281/17). Sąd wskazał, że choć wydatki na budowę, wyposażenie i bieżące utrzymanie hotelu pracowniczego nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, to ich poniesienie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług niejako poprzez zabezpieczenie utrzymania źródła przychodu, zatem podatnik powinien mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich poniesieniem.

- Można więc przyjąć, że ostatni wyrok NSA wpisuje się zatem w ukształtowany w orzecznictwie pogląd, że brak konkretnej transakcji opodatkowanej nie musi zawsze prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT – podsumowuje Arkadiusz Łagowski.

Czytaj też: Optymalizacja VAT sposobu nabycia nieruchomości ze względu na cel zakupu >>

Wynajem mieszkania trzeba opodatkować VAT

To niestety nie koniec problemów z mieszkaniami pracowniczymi. Skarbówka domaga się, by firmy naliczały i płaciły z tego tytułu VAT. Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej uważa, że aby skorzystać ze zwolnienia z VAT przy najmie mieszkań, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia. Zdaniem doradców podatkowych, stanowisko MF jest kompletnie oderwane od aktualnej linii orzeczniczej. Pisaliśmy o tym w tekście pt. Skarbówka domaga się VAT od mieszkań pracowniczych >>.

Zobacz również:
Wynajem mieszkania firmie dla pracowników bez VAT>>
Wynajem mieszkania dla pracownika bez odliczenia VAT>>