Nowelizacja przewiduje m.in. rozszerzenie uprawnień, z których korzystać mogą upoważnieni przedstawiciele właściwego organu państwa członkowskiego (czyli np. KAS) w postępowaniu w sprawie udzielenia informacji podatkowych (w innym kraju). Ma to przyczynić się do "zwiększenia operacyjnej efektywności postępowań w sprawie udzielenia informacji podatkowych".

Według resortu finansów, który przygotował propozycje zmian, mają one też pozwolić, m.in. na skuteczniejsze objęcie mechanizmem wymiany informacji kraje, które uchodzą za "raje podatkowe". Wprowadzono przepisy wymagające składania oświadczeń o rezydencji podatkowej pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Czytaj: Fiskus chce wiedzieć więcej o transakcjach zagranicznych>>
 

Ustawa przewiduje również ponowną identyfikację posiadacza rachunku, jeśli stwierdzono, że osoba ta ma rezydencję podatkową w jakimś innym kraju. Nowe przepisy mają również pomóc lepiej identyfikować sytuacje, gdy ktoś korzysta w innym kraju z takiej indywidualnej interpretacji podatkowej, która np. jest niekorzystna dla jurysdykcji polskiej.

Poprawki Senatu mają charakter doprecyzowujący. Jedna z nich została zgłoszona przez Biuro Legislacji i dotyczy wykazu państw. Jedna poprawka doprecyzowuje rozumienie pojęcia "udział", zgodnie z interpretacją Komisji Nadzoru Finansów. A druga poprawka wydłuża do 1 września termin wystąpienia do posiadaczy rachunków o złożenie oświadczenia o rezydencji podatkowej. Tam pojawiła się taka luka i zgodnie z ustaleniami KE, instytucje finansowe będą musiały takie informacje zebrać.