Monika Pogroszewska: Jakim zainteresowaniem cieszy się zawód doradcy podatkowego?

Krystyna Waga: Jako Krajowa Izba Doradców Podatkowych dostrzegamy niespotykane dotychczas zainteresowanie tym zawodem. Państwowa Komisja do spraw Doradztwa Podatkowego w Ministerstwie Finansów przeżywa prawdziwe oblężenie, jeśli chodzi o liczbę osób chętnych do zdania egzaminu na doradcę podatkowego. W tym roku, po raz pierwszy od kilku lat, został wyznaczony drugi terminu egzaminu pisemnego. Obserwujemy, że coraz więcej osób korzysta z kursu przygotowującego do egzaminu na doradcę podatkowego organizowanego od kilku lat przez KIDP. Jest to bardzo trudny egzamin, jego zakres jest bardzo szeroki, ale z pewnością egzamin jest do zdania.

Możemy pochwalić się, że zawód doradcy podatkowego jest jednym z najbardziej otwartych pod względem dostępu. Doradcą podatkowym może zostać praktycznie każdy, kto ma wyższe wykształcenie, nie tylko prawnicze, ekonomiczne czy rachunkowe. Wielu humanistów co roku zasila nasze szeregi -  co prawda muszą włożyć więcej pracy w naukę, ale takie przekwalifikowanie nie jest rzadkie. Zauważamy, że adwokaci i radcowie prawni, którzy mogą wykonywać czynności doradztwa podatkowego, również kończą nasz kurs w sekcji dla prawników i podchodzą do egzaminu na doradcę, żeby podnieść swoje kwalifikacje w zakresie podatków oraz zdobyć tytuł doradcy podatkowego, który dla przedsiębiorców staje się coraz bardziej rozpoznawalny i potrzebny.

Zauważalna jest również zmiana tendencji i podejścia do rozwoju zawodowego młodszego pokolenia doradców. Dotychczas praktykowana ścieżka zawodowa: ukończenie 5 lat studiów, później odbycie praktyki, zdanie egzaminu i dopiero po tym podjęcie pracy zawodowej, staje się już przeżytkiem. Dzisiejsi kandydaci na doradców podatkowych podchodzą do tematu bardziej praktycznie. Tuż przed obroną pracy licencjackiej, z dowolnego kierunku, przystępują do kursu organizowanego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych tak, aby zaraz po obronie podejść do egzaminu i wpisać się na listę doradców podatkowych. Daje im to więcej możliwości rozwoju, zdobywania doświadczenia, ale też zmienia perspektywę finansową.  Absolwenci prawa często decydują się na podejście do egzaminu na doradcę podatkowego jeszcze zanim ukończą aplikację i zdadzą swój egzamin zawodowy.

Krajowa izba Doradców Podatkowych może też pochwalić się organizowaniem od kilkunastu lat i cieszącym się coraz większym zainteresowaniem Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy o Podatkach skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych. Poprzez konkurs chcemy rozwijać zainteresowanie podatkami wśród uczniów oraz upowszechniać zasady prawa podatkowego i zawód doradcy podatkowego. Dostrzegamy konieczność propagowania zagadnień podatkowych wśród młodzieży, która za chwilę wejdzie na rynek pracy, być może założy własny biznes, albo zechce związać swoją przyszłość z zawodem doradcy podatkowego.  

Zobacz również: Soboń: Nie będzie zmian w ordynacji podatkowej >>

Doradcy podatkowi są obowiązani stale podnosić kwalifikacje. W jaki sposób powinni spełniać ten wymóg? Jakie rozwiązania proponuje im w tym zakresie KIDP?

Wymóg stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez członków naszego samorządu nakładają Zasady Etyki Doradców Podatkowych, określają one jednocześnie w jakiej formie kwalifikacje mogą być podnoszone. System dokumentowania doskonalenia zawodowego jest punktowy i każdy doradca podatkowy zobowiązany jest uzyskać 32 punkty w okresie dwuletnim. Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po okresie zawieszenia wykonywania zawodu doradca jest zobowiązany do odbycia większej liczby godzin szkoleń. Druga to fakt, że podnoszenie kwalifikacji dotyczy również obowiązkowego szkolenia z zasad etyki doradców podatkowych.

W doradztwie podatkowym kluczowa jest praktyka i ciągłe doskonalenie zawodowe. Krajowa Izba Doradców Podatkowych wspiera doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych na tej płaszczyźnie. Samorząd nie tylko czuwa nad wypełnianiem tego obowiązku, ale też kieruje do doradców podatkowych i kandydatów na doradców bogatą ofertę szkoleniową. Organizowaniem szkoleń zajmują się głównie Regionalne Oddziały KIDP i ta oferta jest naprawdę imponująca. Szkolenia są w formie stacjonarnej i online. Szczególnie te drugie umożliwiają udział praktycznie każdemu doradcy podatkowemu. Część szkoleń udostępniana jest również w formie e-learningu. Ponadto niedawno w strukturach samorządu powstała również Komisja ds. Doskonalenia Zawodowego i Szkoleń, dostrzegamy jak ważne jest ciągłe doskonalenie zawodowe, byśmy naszym klientom zapewniali jak najlepszą jakość usług.

Z kolei dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w  zawodzie doradcy podatkowego, Krajowa Izba Doradców Podatkowych prowadzi kurs przygotowujący do egzaminu na doradcę podatkowego. To już siódma edycja kursu, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Więcej informacji o kursie można znaleźć na stronie KIDP.

Rusza wspólny projekt Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Wolters Kluwer Polska, podczas którego, w ramach Akademii Doradcy Podatkowego skierujemy do doradców szereg bezpłatnych szkoleń, umożliwiających podniesienie  kwalifikacji w dziedzinach i obszarach potrzebnych doradcom do codziennej pracy i obsługi klientów. Zaprosiliśmy do tego projektu uznanych prelegentów, co gwarantuje jego wysoką wartość merytoryczną. (Więcej informacji na temat Akademii Doradcy Podatkowego można znaleźć tutaj)

 

W ostatnich miesiącach nastąpiło wiele zmian w prawie podatkowym. Które z tych zmian są obecnie największym wyzwaniem dla doradców podatkowych?

Można śmiało stwierdzić, że zawód doradcy podatkowego to ciągłe wyzwanie. Zmiany w podatkach stały się czymś stałym. Zaczynamy się dziwić, gdy jest jakiś miesiąc bez większych zmian przepisów. Myślę, że doradcy podatkowi świetnie się do tych zmian przygotowują. Zauważalna staje się wąska specjalizacja w niektórych zagadnieniach podatkowych. Kluczowe wydaje się być nie wskazanie konkretnych zmian będących wyzwaniem, ale świadomość i wiedza, w których obszarach coś się zmienia i na co należy skierować swoją uwagę, by móc bezpiecznie prowadzić naszych klientów. W dzisiejszych czasach nie wyobrażam sobie przedsiębiorcy, który nie korzystałby z usług doradcy podatkowego. Byłby to przejaw nie tylko braku odpowiedzialności za swoją firmę, ale przede wszystkim braku chęci rozwoju i osiągniecia względnego spokoju. Doradcy podatkowi pomagają przedsiębiorcom utrzymać kontrolę nad skomplikowanym obszarem podatków w swojej firmie, minimalizować ryzyko i przebrnąć tzw. „suchą stopą” przez liczne zawirowania. Ich specjalistyczna wiedza i doświadczenie przekładają się na efektywne zarządzanie podatkami i finansami firmy. Ponadto, doradcy podatkowi pomagają  przedsiębiorcom przede wszystkim zaoszczędzić czas, który podatnik może przeznaczyć na prowadzenie biznesu, albo własny rozwój.

Jednak droga to tego spokoju nie jest łatwa. Nie od dziś wiadomo, że doradcy podatkowi stają w obliczu różnorodnych wyzwań, które wynikają z dynamicznie zmieniającego się środowiska podatkowego, regulacyjnego i gospodarczego. Wyzwania te stanowią integralną część naszej pracy i wymagają od nas elastyczności, wiedzy i umiejętności dostosowywania się do zmieniających się warunków. W mojej ocenie doradcy podatkowi radzą sobie z tym doskonale.

 

Cena promocyjna: 75.05 zł

|

Cena regularna: 79 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


 

Jak ocenia Pani przepisy wprowadzające obowiązkowy KSeF? Czy to dobre rozwiązanie? Jakie problemy mogą powstać przy wdrażaniu przepisów?

Powszechnie wiadomo, że KSeF to największa rewolucja w zakresie fakturowania. Oczekiwanym efektem jest automatyzacja w zakresie wystawiania, przetwarzania i archiwizowania faktur. Liczymy na usprawnienie procesów księgowych, jednak ta zmiana będzie miała wpływ na całą organizację, nie tylko na działy sprzedaży, księgowe czy kancelarie podatkowe. Skutki będą odczuwalne we wszystkich segmentach związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem. Spodziewamy się dużej efektywności, usprawnienia procesów, możliwości analitycznych, jednak nim to nastąpi każda firma musi się na tą rewolucję odpowiednio przygotować. Konieczne będzie dostosowanie procedur, przeszkolenie pracowników. Warto również wspomnieć, że KSeF wpłynie na redukcję kosztów związanych z drukiem, dystrybucją i archiwizacją papierowych faktur. Zalet jest sporo, ale są też ryzyka. Nieprawidłowe wdrożenie KSeF może spowodować generowanie nieprawidłowych dokumentów i związanymi z tym konsekwencjami prawnymi. Wybór nieprawidłowego oprogramowania, nie spełniającego wymogów KSeF może spowodować problemy z wystawianiem i odbiorem faktur. Nie przeszkoleni pracownicy mogą mieć trudności z obsługą systemu i popełniać błędy przy obsłudze systemu. Nie dostosowanie procedur może prowadzić do problemów z kontrolą i przechowywaniem dokumentów oraz ich niezgodności z przepisami. Wreszcie słabe zabezpieczenie danych może doprowadzić do przypadkowego albo celowego wycieku danych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Jedno jest pewne, wdrażania nie można zostawić na ostatnią chwilę. Doradcy podatkowi intensywnie się szkolą w tej materii, by sprawnie pomagać naszym klientom wejść w KSeF. Jestem przekonana, że przedsiębiorcy wspierani przez doradców podatkowych poradzą sobie z tymi rewolucyjnymi zmianami.

 

Czy doradcy podatkowy uporali się już ze skutkami Polskiego Ładu i wynikającymi z tych przepisów wątpliwościami?

Wiele problemów musiało być rozwiązywanych na gorąco i doradcy podatkowi doskonale zdali ten trudny egzamin, choć trzeba to powiedzieć, przy ogromnym wysiłku. Jakieś wątpliwości zawsze będą, rozwiejemy stare, pojawiają się kolejne, to jest wkalkulowane w nasz zawód. Najbardziej istotnym skutkiem Polskiego Ładu jest wzrost obciążeń publicznoprawnych (składka zdrowotna) i tutaj obserwujemy duży wysiłek finansowy u niektórych naszych klientów.

Wydawałoby się, że po rozliczeniu pierwszego roku obowiązywania nowych zasad składki zdrowotnej będzie już z górki, ale znowu przedsiębiorcy borykają się z wezwaniami z ZUS odnośnie wyjaśnienia różnic w podstawie opodatkowania dla celów PIT i rocznej podstawie składki zdrowotnej. Wielu specjalistów, również doradcy podatkowi wskazywali na ten problem, wystarczyło w składanej deklaracji wskazać z czego ta różnica wynika, a i urzędnicy i przedsiębiorcy nie marnowaliby czasu na wyjaśnienia.