27 lipca Sejm uchwalił nowelizację Prawa celnego , która dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 listopada 20011 r. P 29/10. W ww. wyroku Trybunał orzekł, że art. 93 ust. 2 tej ustawy w zakresie, w jakim dotyczy stawki opłaty za przechowanie w depozycie organu celnego towarów zajętych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy jest niezgodny z Konstytucją RP. Trybunał orzekł utratę mocy przepisu w powyższym zakresie z dniem 26 listopada 2012 r.
W uchwalonej przez Sejm nowelizacji zniesione zostały opłaty za czynności badania i analizy towaru przeprowadzane przez organy celne, w ramach wykonywania kontroli celnej. Do ustawy wprowadzono dolną i górną granicę wysokości opłaty za przechowywanie w depozycie urzędu celnego towarów zajętych na podstawie art. 30 ust. 1. Całkowita opłata za przechowywanie towarów w depozycie urzędu celnego nie może być wyższa od wartości celnej towaru i nie może być niższa od równowartości kwoty 10 euro.
Senat pozytywnie zaopiniował uchwaloną przez Sejm nowelizację, jednocześnie proponując wprowadzenie w art. 93 ust. 1a sformułowania „niższa niż równowartość kwoty 10 euro i wyższa” zamiast „mniejsza niż równowartość kwoty 10 euro i nie wyższa”.
W opublikowanym wczoraj sprawozdaniu Komisja Finansów Publicznych wystąpiła do Sejmu o przyjęcie zaproponowanej poprawki.
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622 z późn. zm.)