Pytanie

Gmina wystawiła fakturę z "odwrotnym obciążeniem", ponieważ zaklasyfikowała sprzedaż samochodu (do autokasacji) do PKWIU 38.11.49.0, która to klasyfikacja jest obecnie umieszczona w poz. 29 załącznika nr 11 do ustawy o VAT.
Czy w związku z powyższym ciąży na sprzedawcy jakiś szczególny obowiązek wystawienia dodatkowego dokumentu lub złożenia dodatkowej deklaracji, oczywiście oprócz miesięczej deklaracji VAT-7?
Czy w deklaracji VAT-7 należy tę sprzedaż wykazać tylko w poz. 31?

Odpowiedź

W przypadku odwrotnego obciążenia sprzedawca jest zobowiązany zamieścić stosowną adnotację na fakturze i zaprezentować swoją sprzedaż w poz. 31 deklaracji VAT-7.

Uzasadnienie

Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika w szczególności należy wyjaśnić, że stosownie do treści przepisu art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do u.p.t.u., jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.,
b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u.,
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.
W tych przypadkach, sprzedawca wystawia fakturę, w której jest zobowiązany zamieścić adnotację "odwrotne obciążenie" a nie zamieszcza stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku ani kwoty podatku, od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
Z kolei w deklaracji VAT-7 sprzedawca prezentuje kwotę należną z tytułu dostawy wyłącznie w poz. 31 nie składając żadnej dodatkowej deklaracji.