Pytanie
Prowadzę firmę transportową. Jestem płatnikiem VAT i VAT UE oraz PIT 5L. Zakupiłem samochód osobowy w kraju unijnym. Samochód przeznaczony jest do działalności.
Jak wykazać go w ewidencji VAT oraz deklaracji?
Odpowiedź
Sposób rozliczenia tej transakcji jest uzależniony od tego, od kogo został nabyty przedmiotowy samochód i jakie ma on cechy (czy jest nowym środkiem transportu).
Uzasadnienie
Podajecie Państwo zbyt mało informacji na temat nabycia samochodu, aby można było ocenić, co należy w tym przypadku zrobić. W zależności bowiem od okoliczności związanych z nabyciem samochodu sposób rozliczenia tej transakcji może być całkowicie różny.
Należałoby zatem sprecyzować po pierwsze, czy przedmiotem nabycia był samochód który kwalifikował się do "nowych środków transportu", czy też nie. Nowy środek transportu to taki samochód, który albo ma na liczniku mniej niż 6000 km, albo od chwili zarejestrowania go minęło mniej niż 6 miesięcy. Jeśli samochód jest nowym środkiem transportu to wówczas praktycznie w każdym przypadku należy tę transakcję rozliczyć jako wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu.
Jeśli samochód nie jest nowym środkiem transportu, to wówczas znaczenie ma po pierwsze to od kogo samochód ten został nabyty - czy od przedsiębiorcy, czy od osoby prywatnej. W tym drugim przypadku nie powstają żadne skutki na gruncie podatku od towarów i usług. W tym pierwszym przypadku natomiast zazwyczaj (zob. także niżej) nabycie i sprowadzenie samochodu do Polski będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem i tak powinno zostać wykazane.
Może się jednak zdarzyć tak, że jeśli samochód został nabyty od przedsiębiorcy (zwłaszcza, jeśli był to podmiot zajmujący się handlem samochodami), jego dostawa była opodatkowana w tzw. procedurze marży. Wtedy – nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia i nie ma żadnych skutków na gruncie podatku od towarów i usług.
Jeśli ustaliliście Państwo, że doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu, to wówczas dość specyficzny jest sposób rozliczania się z podatku, jeśli ma to być samochód, który będzie przez podatnika zarejestrowany i używany do celów prowadzonej działalności (samochód nie został sprowadzony "na handel").
Z przepisów art. 103 ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., wynika bowiem, że podatnicy VAT składający deklarację VAT-7 (VAT-7K), w przypadku gdy nabywany wewnątrzwspólnotowo środek transportu ma być zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. W tym przypadku zatem podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu nie staje się składnikiem zobowiązania miesięcznego (kwartalnego), lecz podlega bezpośredniej zapłacie do urzędu skarbowego.
Podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów wykazuje się także w szczególny sposób w deklaracji podatkowej. Wypełniając deklarację VAT-7:
- w polu 24 należy wykazać także podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycie samochodu,
- w polu 34 należy wpisać wpłacony do urzędu skarbowego podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycie samochodu.
W efekcie podatek należny zapłacony do urzędu skarbowego od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu jest odejmowany od miesięcznego zobowiązania podatkowego.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu kreuje także podatek naliczony. Zasadniczo podlega on odliczeniu od podatku należnego w deklaracji za ten sam okres, w którym zadeklarowano podatek należny od nabycia. W odniesieniu do samochodów osobowych obowiązuje ograniczenie w odliczania – bowiem co do zasady za podatek naliczony od ich wewnątrzwspólnotowego nabycia uważa się 60 proc. podatku należnego, nie więcej niż 6.000 zł.
Jednocześnie z zapłatą podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia podatnik jest obowiązany przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację o nabywanych środkach transportu. Informacja ta składana jest na druku VAT-23. Do informacji dołączyć należy kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika.
Informacja wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu i dowodem zapłaty, stanowią podstawę do wydania zaświadczenia związanego z rejestracją pojazdu. W tym przypadku jest to zaświadczenie potwierdzające uiszczenie przez podatnika podatku. Zaświadczenie to wydawane jest na druku VAT-25. Zaświadczenie VAT-25 jest niezbędne do rejestracji pojazdu.