Pytanie
Prowadzę działalność w zakresie przewozu osób. Posiadam samochody osobowe 8 + 1.
Jak postąpić, aby można uznać je na gruncie VAT za wykorzystywane tylko na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej?
Odpowiedź
Chcąc klasyfikować cały VAT jako naliczony czytelnik musi zaprowadzić ewidencję przebiegu składając uprzednio do US informację VAT-26.
Uzasadnienie
Zgodnie z definicją zamieszczoną w art. 2 pkt 34 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., od 1 kwietnia 2014 r. za pojazdy samochodowe uznawane są pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>
Na podstawie art. 86a ust. 1 u.p.t.u., w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi tylko połowa kwoty podatku od towarów i usług. Ograniczenie takie nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej podatnika lub konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.
Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>
Biorąc pod uwagę to, że pytanie dotyczy samochodów przeznaczonych do przewozu 9 osób (wraz z kierowcą), jedynym sposobem na stosowanie 100 poc. VAT naliczonego jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów.
Zobacz: Chcesz odliczyć pełny VAT od samochodu musisz prowadzić ewidencję >>
Zgodnie z ustawowym katalogiem, ewidencja przebiegu pojazdu prowadzone przez podatnika w związku z używaniem przez niego pojazdu musi zawierać:
1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu obejmujący:
a) kolejny numer wpisu,
b) datę i cel wyjazdu,
c) opis trasy (skąd – dokąd),
d) liczbę przejechanych kilometrów,
e) imię i nazwisko oraz podpis osoby kierującej pojazdem
– potwierdzony przez podatnika w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.
Zaprowadzenie ewidencji musi być poprzedzone złożeniem do US informacji VAT-26.
Zobacz: Co grozi przedsiębiorcy za niezłożenie informacji VAT-26 >>
Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego