Pytanie
30 grudnia 2013 r. złożyliśmy korektę dekaracji CIT za rok 2007. Korekta została zaakceptowana przez urząd skarbowy.
Czy możemy zniszczyć dokumenty z roku 2007 (rok 2007 uległ przedawnieniu z dniem 1 stycznia 2014 r.), czy też w związku ze złożoną korektą rok 2007 powinniśmy nadal archiwizować całość dokumentów?
Odpowiedź
Skoro zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r. przedawnia się z końcem 2013 r. i złożenie korekty i wniosku o nadpłatę w tym zobowiązaniu pod koniec 2013 r. nie spowodowało samo przez się zmiany terminu przedawnienia, to znaczy, że pod koniec 2013 r. upłynął (przewidziany w przepisach prawa podatkowego) obowiązkowy okres przechowywania ksiąg i dokumentów źródłowych.
Uzasadnienie
W sytuacji opisanej w pytaniu z jednej strony mamy do czynienia z obowiązkami w zakresie przechowywania dokumentów wynikającymi z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.) – dalej u.o.r.
Z drugiej strony – mamy do czynienia z ogólnymi zasadami przechowywania dokumentów wynikającymi z przepisów podatkowych, głównie z przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) - dalej o.p.
Na to wszystko zaś nakładają się kwestie związane z dokonaniem korekty i wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.
Zgodnie z przepisem art. 81 § 1 o.p. jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Przepis art. 79 § 2 o.p. zastrzega zaś, że prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r. (z terminem płatności w 2008 r.) co do zasady przedawniało się z końcem 2013 r. Do końca 2013 r. możliwe zatem było złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty w tym podatku (w związku z korektą kosztów).
Z przepisów art. 70 § 1 o.p. – gdzie znajdują się przepisy o przedawnieniu – nie wynika jakoby złożenie korekty zeznania za dany rok i wniosku o stwierdzenie nadpłaty w tym podatku w jakikolwiek sposób wpływało na termin przedawnienia danego (korygowanego) zobowiązania w tym podatku.
Tak więc złożenie korekty za 2007 r. oraz wniosku o stwierdzenie nadpłaty w tym podatku w żadnej mierze nie skutkowało (samo przez się), czy to zawieszeniem, czy to przerwaniem biegu przedawnienia.
W związku z powyższym – zastosowanie mają w tym przypadku ogólne reguły wynikające z art. 86 § 1 o.p. Z tego zaś przepisu wynika, że podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Tak więc – skoro zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r. przedawnia się z końcem 2013 r. i złożenie korekty i wniosku o nadpłatę w tym zobowiązaniu pod koniec 2013 r. nie spowodowało samo przez się zmiany terminu przedawnienia, to znaczy, że pod koniec 2013 r. upłynął (przewidziany w przepisach prawa podatkowego) obowiązkowy okres przechowywania ksiąg i dokumentów źródłowych.
Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego