Pytanie

Klient zwrócił towar. Wystawiliśmy fakturę korygującą, z której VAT należny zmniejszyliśmy w deklaracji VAT w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę.
Czy obowiązuje mnie korekta VAT z tytułu art. 89a i 89b ustawy o VAT, jeśli nie zwrócę zobowiązania z tytułu wystawionej korekty w terminie 150 dni od daty płatności?

Odpowiedź

Do opisywanej sytuacji nie mają zastosowania przepisy art. 89a i 89b u.p.t.u. dotyczące ulgi na złe długi. Przypadek przez Państwa przybliżany nie jest objęty zakresem zastosowania tych przepisów. Z punktu widzenia podatku od towarów i usług jest on obojętny.

Uzasadnienie

Dokonaliście Państwo sprzedaży towarów. Z tego tytułu wystawiliście fakturę VAT, przyjęliście należność (w kwocie brutto), zadeklarowaliście i odprowadziliście należny podatek.
Następnie okazało się, że klient zwrócił część towarów. W związku z tym wystawiona została faktura korygująca. Jak rozumiem uzyskaliście Państwo potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

W związku z tym, zgodnie z art. 29 ust. 4-4c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., jesteście uprawnieni do zmniejszenia podstawy opodatkowania (i podatku należnego). Może to nastąpić, co do zasady w deklaracji za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury (i pod warunkiem posiadania potwierdzenia, o którym mowa).

Z uwagi na przyjęcie zwrotu towarów od nabywcy powstał po Waszej stronie obowiązek zwrócenia nabywcy kwoty należnej za zwrócone towary.
Uchybienie temu obowiązkowi jest poza sferą zastosowania przepisów u.p.t.u. W szczególności nie mają tu zastosowania przepisy art. 89a oraz art. 89b u.p.t.u.

Nowe zasady stosowania ulgi na złe długi >>>

Z przepisu art. 89a ust. 4 u.p.t.u. wynika, że w przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty w ramach "ulgi na złe długi", należność zastała uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.
W tym przypadku jednakże po pierwsze – nie dokonywaliście korekty w związku z brakiem zapłaty (ulgą na złe długi), tylko w związku ze "zwykłym" zwrotem towarów, zaś po drugie – niezwrócenie nabywcy kwoty ceny, nie jest ani uregulowaniem tej należności, ani jej zbyciem.

Z kolei przepis art. 89b ust. 1 u.p.t.u. stanowi, że w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Nie mamy tutaj do czynienia z taką sytuacją. Po pierwsze - nie mamy tutaj do czynienia z obowiązkiem uregulowania należności, tylko z koniecznością zwrotu należności. Po drugie – obowiązek ten nie wynika z faktury, tylko z samego faktu przyjęcia zwrotu. Po trzecie – nie ma czego korygować, gdyż po Waszej stronie nie ma podatku naliczonego (tylko należny), zaś podatek ten został już skorygowany przy okazji przyjęcia zwrotu i wystawienia (oraz dostarczenia) faktury korygującej.

Reasumując – do opisywanej sytuacji nie mają zastosowania przepisy art. 89a i 89b u.p.t.u. dotyczące ulgi na złe długi. Przypadek ten nie jest objęty zakresem zastosowania tych przepisów. Z punktu widzenia podatku od towarów i usług jest on obojętny.